Výrazné líderstvo PS a SMER-u môžu ovplyvniť nové strany
Z reprezentatívneho prieskumu, ktorý agentúra SCIO realizovala v dňoch 7. - 11. októbra na vzorke tisíc respondentov vyplýva, že tandem Progresívne Slovensko a SMER-SSD síce stále vedie tabuľku preferencií politických strán, no pomerne veľké množstvo občanov Slovenska plánuje voliť inú politickú str
“Ak by sa voľby konali túto sobotu a takéto alternatívy by existovali, bol by to dokonca druhý najväčší počet zúčastnených voličov”, upresňuje hlavný analytik agentúry SCIO Martin Klus. “Je zrejmé, že takéto alternatívy by odobrali voličov najmä dvom najväčším politickým stranám. Môžeme sa pritom len domnievať, či je za tým konsolidácia verejných financií, ktorej tvárou sú predstavitelia SMERu-SSD, či napr. kampaň voči lídrovi PS pri jeho odvolávaní. Isté je, že tieto strany stratili najväčší počet rozhodnutých voličov oproti predchádzajúcim mesiacom a obe klesli u rozhodnutých voličoch pod 20% hranicu na 18,7% resp. 14,6 %”, doplnil Klus.
Zaujímavosťou prieskumu je tiež nárast mimoparlamentných politických strán. Osobitne hnutia Republika s dvojciferným ziskom 10,3 %, ktoré získava pomerne široký priestor najmä na sociálnych sieťach prostredníctvom dvoch poslancov Európskeho parlamentu, ale aj hnutia Sme rodina. To by dokonca z 5,1 % prvýkrát od parlamentných volieb veľmi tesne prekonalo aj hranicu vstupu do parlamentu. “Obe hnutia evidentne preberajú aj tú časť nespokojných voličov vládnej koalície, ktorí uverili, že jej vytvorením bude koniec sporom a zavládne pokoj, čo sa nenaplnilo”, uzavrel Klus.