Závery Európskej rady o Ukrajine, rozširovaní a reformách

1. Európska rada opätovne dôrazne odsudzuje útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine, ktorá predstavuje zjavné porušenie Charty OSN, a znova potvrdzuje, že Európska únia neochvejne podporuje nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.

2. Európska rada pripomína svoje predchádzajúce závery a potvrdzuje neochvejný záväzok Európskej únie, že bude Ukrajine a jej obyvateľom naďalej poskytovať významnú politickú, finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu, a to tak dlho, ako to bude potrebné.

3. Európska únia a jej členské štáty budú naďalej reagovať na naliehavé vojenské a obranné potreby Ukrajiny. Európska rada trvá najmä na význame včasnej, predvídateľnej a udržateľnej vojenskej podpory pre Ukrajinu, najmä prostredníctvom Európskeho mierového nástroja a vojenskej pomocnej misie EÚ, ako aj prostredníctvom priamej dvojstrannej pomoci členských štátov. Európska rada zdôrazňuje naliehavú potrebu urýchliť poskytovanie riadených striel a munície, najmä prostredníctvom iniciatívy „milión kusov delostreleckej munície“, a poskytnúť Ukrajine viac systémov protivzdušnej obrany.

Európska rada vyzýva Radu, aby na základe návrhu vysokého predstaviteľa zintenzívnila prácu na reforme Európskeho mierového nástroja a na ďalšom navýšení jeho financovania.

Európska únia a jej členské štáty sú naďalej odhodlané dlhodobo a spoločne s partnermi prispievať k bezpečnostným záväzkom voči Ukrajine, čo Ukrajine pomôže brániť sa, odolávať snahe o destabilizáciu a odrádzať od aktov agresie v budúcnosti. V nadväznosti na správu vysokého predstaviteľa Európska rada rokovala o budúcich bezpečnostných záväzkoch EÚ voči Ukrajine. Vyzýva vysokého predstaviteľa a členské štáty, aby v rámci Rady pokračovali v práci. Európska rada bude vývoj tejto záležitosti naďalej sledovať.

Pri poskytovaní vojenskej podpory a prijímaní bezpečnostných záväzkov sa bude plne rešpektovať bezpečnostná a obranná politika niektorých členských štátov a budú sa pritom zohľadňovať bezpečnostné a obranné záujmy všetkých členských štátov.

4. Vzhľadom na pokračujúce útoky Ruska na civilnú a kritickú infraštruktúru Ukrajiny Európska únia a jej členské štáty zintenzívnia poskytovanie ďalšej humanitárnej pomoci a pomoci v oblasti civilnej ochrany Ukrajine, ako aj pomoci na zabezpečenie odolnosti jej energetického sektora počas zimy. Európska únia je okrem toho naďalej odhodlaná podporovať v koordinácii s medzinárodnými partnermi oživenie, obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny vrátane odmínovania a psychosociálnej rehabilitácie.

5. Európska únia a jej členské štáty budú pokračovať vo svojom intenzívnom globálnom komunikačnom úsilí a v spolupráci s Ukrajinou a partnermi zo všetkých regiónov sveta, aby sa zabezpečila čo najširšia medzinárodná podpora pre komplexný, spravodlivý a trvácny mier a pre kľúčové zásady a ciele mierového plánu Ukrajiny so zreteľom na budúci svetový mierový samit.

6. Európska rada opätovne zdôrazňuje svoju výzvu, aby sa v koordinácii s partnermi dosiahol zásadný pokrok v súvislosti s otázkou, ako by sa mimoriadne príjmy súkromných subjektov pochádzajúce priamo z imobilizovaných aktív Ruska, mohli v súlade s uplatniteľnými zmluvnými záväzkami a s právom EÚ a medzinárodným právom nasmerovať na podporu Ukrajiny a jej obnovy a rekonštrukcie. V tejto súvislosti berie na vedomie nedávne návrhy týkajúce sa mimoriadnych príjmov pochádzajúcich z imobilizovaných ruských aktív.

7. Rusko a jeho vedúci predstavitelia musia niesť plnú zodpovednosť za vedenie útočnej vojny proti Ukrajine a za ďalšie najzávažnejšie trestné činy podľa medzinárodného práva, ako aj za masívne škody spôsobené jeho vojnou. Európska rada nabáda na ďalšie úsilie, a to aj v rámci hlavnej skupiny (Core Group), o zriadenie tribunálu na stíhanie trestného činu agresie voči Ukrajine, ktorý by mal čo najširšiu medziregionálnu podporu a legitimitu, ako aj na úsilie o zriadenie budúceho mechanizmu odškodňovania; opätovne zdôrazňuje svoju podporu nástroju Rady Európy, ktorým je register škôd spôsobených agresiou Ruskej federácie voči Ukrajine, ako prvému konkrétnemu kroku v tomto smere. Vyzýva tiež všetky štáty, aby podpísali a urýchlene ratifikovali nový Ľubľansko-haagsky dohovor o medzinárodnej spolupráci pri vyšetrovaní a stíhaní genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a iných medzinárodných trestných činov. Európska rada okrem toho znovu zdôrazňuje svoju podporu práci Medzinárodného trestného súdu a odsudzuje pokračujúce pokusy Ruska o oslabenie jeho medzinárodného mandátu a fungovania.

8. Európska rada opätovne naliehavo vyzýva Rusko a Bielorusko, aby okamžite zaistili bezpečný návrat všetkých nezákonne deportovaných a presunutých ukrajinských detí a iných civilistov na Ukrajinu.

9. Európska únia je odhodlaná v úzkej spolupráci s partnermi a spojencami ďalej oslabovať schopnosť Ruska viesť útočnú vojnu, a to aj ďalším posilňovaním svojich sankcií a prostredníctvom ich úplného a účinného vykonávania a predchádzania ich obchádzaniu, najmä v prípade vysokorizikového tovaru. Európska rada víta prijatie 12. balíka sankcií. Víta aj dohodu, ktorá sa dosiahla o smernici o vymedzení trestných činov a sankcií v súvislosti s porušením reštriktívnych opatrení Únie. Európska rada odsudzuje pokračujúcu vojenskú podporu útočnej vojny Ruska, ktorú poskytujú Irán, Bielorusko a KĽDR. Naliehavo tiež vyzýva všetky krajiny, aby útočnú vojnu Ruska nepodporovali materiálne ani iným spôsobom. Európska únia bude pokračovať v intenzívnej spolupráci s partnermi v boji proti ruským nepravdivým naratívom a dezinformáciám o vojne.

10. Európska rada zdôrazňuje význam bezpečnosti a stability v Čiernom mori. Je nevyhnutné, aby bol vývoz obilnín z Ukrajiny udržateľný a aby sa obilniny dostali na svetové trhy. Európska rada podporuje všetko úsilie o uľahčenie vývozu ukrajinských obilnín a iných poľnohospodárskych výrobkov do krajín, ktoré ich najviac potrebujú, najmä v Afrike a na Blízkom východe. Európska rada tiež zdôrazňuje, že je dôležité v plnej miere využívať potenciál koridorov solidarity EÚ, a vyzýva Komisiu, aby urýchlila spoluprácu s členskými štátmi s cieľom navrhnúť nové opatrenia v záujme ďalšieho rozvíjania kapacity koridorov solidarity na všetkých trasách.

11. Európska únia bude naďalej podporovať Moldavskú republiku a Gruzínsko pri riešení výziev, ktorým čelia v dôsledku útočnej vojny Ruska proti Ukrajine.

 

III. ROZŠIROVANIE A REFORMY

13. Európska rada pripomína Vyhlásenie z Granady a zdôrazňuje, že rozširovanie je geostrategickou investíciou do mieru, bezpečnosti, stability a prosperity. Je hnacou silou zlepšovania hospodárskych a sociálnych podmienok európskych občanov a znižovania disparít medzi krajinami a musí posilňovať hodnoty, na ktorých je Únia založená. Pokiaľ ide o vyhliadky na ďalšie rozšírenie Únie, budúce členské štáty aj EÚ musia na to byť v čase pristúpenia pripravené. Práca na oboch líniách by mala napredovať súbežne. Ašpiruj&