Riadenie vesmírnej prevádzky: Rada prijala závery o súčasnom stave

Rada prijala závery o riadení vesmírnej prevádzky: súčasný stav.

 V záveroch sa riešia výzvy čoraz preťaženejšieho orbitálneho priestoru a potreba spoločného prístupu na zaistenie bezpečnej a udržateľnej európskej politiky v oblasti kozmického priestoru.


Politika v oblasti kozmického priestoru opustila svet vedeckej fikcie a stala sa kľúčovým prvkom nášho každodenného života, počnúc sledovaním televízie, monitorovaním zmeny klímy alebo výberom dňa zberu obilia. Prístup do kozmického priestoru bude mať pre našu otvorenú strategickú autonómiu zásadný význam. Dnes prijaté závery poukazujú na spôsob, ako zabezpečiť bezpečnú, chránenú a udržateľnú prítomnosť Európy na obežnej dráhe našej planéty.

Diana Morantová Ripollová, španielska ministerka pre vedu a inováciu a univerzity

V záveroch sa pripomína naliehavosť vypracovania prístupu EÚ k riadeniu vesmírnej prevádzky, ktorý prispeje k bezpečnosti, udržateľnosti a ochrane kozmického priestoru, a víta sa doterajší pokrok.

Zdôrazňuje sa v nich aj význam zohľadnenia civilných, ako aj vojenských potrieb v oblasti riadenia vesmírnej prevádzky. Na tento účel sa Komisia, Európska služba pre vonkajšiu činnosť a Európska obranná agentúra vyzývajú na spoluprácu s členskými štátmi s cieľom zabezpečiť, aby sa náležite zohľadnili obranné a bezpečnostné aspekty, pričom pripomínajú civilnú povahu vesmírnych programov EÚ.

V záveroch sa tiež zdôrazňuje úloha systému EÚ pre dohľad nad kozmickým priestorom a sledovanie tohto priestoru (SST), ktorý prevádzkuje sieť pozemných snímačov na prieskum a sledovanie vesmírnych objektov, a vyzýva sa na rozvoj služieb na znižovanie objemu vesmírneho odpadu. Systém SST EÚ bude mať zásadný význam pre posilnenie strategickej autonómie Európy. V záveroch sa členské štáty a priemysel vyzývajú, aby posilnili existujúce služby SST, a nabádajú k výskumu a vývoju v tejto oblasti.

Zdôrazňuje sa v nich významný prínos riadenia vesmírnej prevádzky k hlavným politickým prioritám EÚ vrátane zelenej a digitálnej transformácie, technologickej nezávislosti, bezpečného a udržateľného využívania kozmického priestoru, ako aj bezpečnosti a odolnosti pri súčasnom posilňovaní globálnej konkurencieschopnosti vesmírneho priemyslu EÚ.

Kontext

Riadenie vesmírnej prevádzky (STM) sa vzťahuje na prostriedky a pravidlá prístupu k orbitálnym priestorom a kozmickému priestoru, výkonu činností v nich a návratu bezpečným, udržateľným a chráneným spôsobom. STM sa stalo prioritnou otázkou politiky v oblasti kozmického priestoru, keďže počet satelitov a objem odpadu vo vesmíre neustále rastú. Podľa niektorých odhadov je v súčasnosti na obežnej dráhe Zeme viac ako 1 milión kusov odpadu väčšieho ako 1 cm. Očakáva sa, že v nasledujúcom desaťročí sa vypustí viac ako 50 000 ďalších satelitov. Následné preťaženie vo vesmíre ohrozuje bezpečnosť a odolnosť vesmírnych prostriedkov EÚ a členských štátov. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, môže sa výrazne zvýšiť pravdepodobnosť vážneho poškodenia alebo zničenia satelitu pri zrážke.

Komisia a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci bezpečnostnú politiku 15. februára 2022 predložili oznámenie s názvom Prístup EÚ k riadeniu vesmírnej prevádzky – príspevok EÚ k riešeniu globálnej výzvy. V týchto záveroch o riadení vesmírnej prevádzky sa uznáva úloha bezpečnosti a obrany vo vesmíre vzhľadom na geopolitický kontext a oceňuje sa pripravovaný regulačný rámec pre riadenie vesmírnej prevádzky, ktorý má Komisia v úmysle predložiť v roku 2024.

Závery, ktoré sa dnes prijali, nadväzujú na sériu činností Rady týkajúcich sa riadenia vesmírnej prevádzky vrátane plánu na dosiahnutie spoločnej pozície k STM na úrovni EÚ a záverov Rady o prístupe EÚ k STM počas francúzskeho predsedníctva v nadväznosti na spoločné oznámenie Komisie a vysokého predstaviteľa.