Minister školstva vyzýva študentov: Príďte voliť

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora sa na Obchodnej akadémii Dudova v Bratislave stretol so študentami, zástupcami Aliancie stredoškolákov, Študentskej rady vysokých škôl aj so zástupcami nestraníckych mobilizačných iniciatív.

Spoločne vyzvali mladých ľudí a študentov stredných a vysokých škôl, aby o svojej budúcnosti nenechali rozhodovať iných a prišli v sobotu 30. septembra voliť.

„Sú to práve mladí ľudia, študenti a študentky, kto sa v kľúčových okamihoch našej histórie postavil na ochranu slobody a demokracie. Či už v novembri roku 1989, vo voľbách 1998, alebo po vražde  Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka,” pripomenul jeden zo študentských lídrov nežnej revolúcie v roku 1989 a dnešný minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora. 

Stretnutia na obchodnej akadémii sa zúčastnili aj zástupcovia siedmich organizácií a iniciatív. CHCEM TU ZOSTAŤ - PRETO VOLÍM, Zmudri, Nerozhoduj za mňa, Mladí o.z a Zapni sa pre Slovensko, ktorí už niekoľko mesiacov mobilizujú prvo- a druhovoličov a zároveň aj zástupcov Študentskej rady vysokých škôl a Aliancie stredoškolákov.

Podľa prieskumov si dlhodobo viac než 80 percent mladých ľudí myslí, že ich nikto nepočúva, politici sa o nich vôbec nezaujímajú, neriešia ich problémy a preto sa necítia byť nikým politicky reprezentovaní. Aj to je jeden z dôvodov, prečo mnoho mladých vidí svoju budúcnosť v zahraničí, čo je problém pre Slovensko, pre demokraciu aj pre mladých.

„Platí jednoduchá vec - ak aj nepôjdete voliť, tak či tak budeme mať nový parlament, vládu, niekto sa dostane ku moci. Akurát o vašej budúcnosti rozhodnú iní. Vaša voľba nemusí byť dokonalá, stačí, ak bude čo najbližšie k vašim hodnotám,“ hovorí Martina Bolibruchová z iniciatívy Zmudri.sk

Nevoliť znamená nechať si diktovať

Minister školstva ocenil aktivity nestraníckych mobilizačných kampaní, ktorých cieľom je motivovať mladých k záujmu o veci verejné a k účasti na voľbách, ako aj ich pomoc v tom, aby mladí voliči robili informované rozhodnutia, aby lepšie rozumeli ako volebnému procesu, tak aj tomu, nakoľko politické strany a hnutia odrážajú ich vlastné názory, hodnoty a presvedčenia. 

„Nevoliť znamená nechať si nadiktovať inými, v akej krajine budeme spolu žiť. A nechať si niečo diktovať nikto z nás mladých nechce,” hovorí Juraj Foltín z kampane CHCEM TU ZOSTAŤ - PRETO VOLÍM.

V máji deklarovalo ochotu ísť voliť len 52 % prvo- a druhovoličov, čo bolo o 15 percentuálnych bodov menej ako v celkovej populácii. Aj vďaka aktivitám viacerých mobilizačných kampaní, ktoré presiahli priestor občianskej spoločnosti a pridali sa k nim influenceri, herci aj veľké firmy, záujem mladých o voľby výrazne narastá. Podľa prieskumu agentúry Focus z augusta vzrástla skupina mladých, ktorí sú odhodlaní ísť voliť, na 68 %. 

V TRIEDACH ŠKÔL SA ROZHODUJE O BUDÚCNOSTI SLOVENSKA

Študenti a študentky obchodnej akadémie na Dudovej ulici v Petržalke, zástupcovia Aliancie vysokoškolákov, Študentskej rady VŠ aj predstavitelia mobilizačných kampaní diskutovali v jednej z tried s ministrom Danielom Bútorom o problémoch mladých, ale aj o ich nezastupiteľnej úlohe v našej spoločnosti.

„Aj stredoškoláci sú legitímnou súčasťou spoločnosti, a preto by mali mať svoj hlas vo veciach verejných. Využime teda svoje občianske právo voliť a rozhodnime o smerovaní našej krajiny,” uviedol viceprezident Aliancie stredoškolákov Igor Furdík.

K účasti mladých ľudí na voľbách vyzývajú aj zástupcovia vysokoškolských študentov. „Účasť mladých ľudí vo voľbách posilňuje demokratické zastúpenie v parlamente a takisto zabezpečuje rôznorodosť názorov. Mladí ľudia formujú našu budúcnosť, a práve preto je dôležité, aby nepremeškali túto príležitosť a išli voliť,” apeluje Zuzana Hozlárová, predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl.

„Školy sú miesta, kde sa rozhoduje o budúcnosti našej krajiny. Každý deň sa v triedach rozvíjajú zručnosti a vedomosti a formujú hodnoty najmladších generácií. A raz za niekoľko rokov sa do škôl vraciame my všetci, aby sme v triedach premenených na volebné miestnosti svojím hlasom rozhodli o budúcnosti Slovenska. Chcem preto vyzvať všetkých mladých voličov a voličky - príďte túto sobotu do školy. A príďte voliť tak, že si pozriete, koho budete voliť a prečo, pozrite si programy, použite volebné príručky či volebné kompasy, ktoré vám pomôžu zistiť, ktoré zo strán, čo sa môžu dostať do parlamentu, sú vám najbližšie. Príďte voliť a nedovoľte, aby o vašej budúcnosti rozhodovali iní,” vyzval mladých minister školstva Daniel Bútora.