Posilnenie výroby munície v obrannom priemysle EÚ

Členské štáty EÚ sa dnes dohodli na mandáte na rokovanie o navrhovanom nariadení o stanovení aktu na podporu výroby munície (ASAP), ktorého cieľom je podporiť zvýšenie výrobných kapacít na výrobu munície zem – zem a delostreleckej munície, ako aj riadených striel.

V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sa vojna dostala až k nášmu prahu. Obranný priemysel EÚ čelí bezprecedentným výzvam pri zvládaní novej reality a existujúcich nedostatkov. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli európskej obrannej priemyselnej základni vyrábať viac pre našu vlastnú bezpečnosť, ako aj schopnosť Ukrajiny brániť sa pred nespravodlivou útočnou vojnou. To je naďalej našou prioritou a otázkou mimoriadnej naliehavosti.

Pål Jonson, švédsky minister obrany

Zavedením cielených opatrení vrátane financovania je cieľom navrhovaného nariadenia o ASAP riešenie súčasného nedostatku munície a riadených striel, ako aj ich komponentov, čím sa vykonáva tretia zložka plánu, na ktorom sa dohodla Rada v marci 2023, a to urýchlene dodať Ukrajine muníciu a riadené strely a pomôcť členským štátom doplniť ich zásoby.

V návrhu Európskej komisie sa z rozpočtu EÚ vyčleňuje 500 miliónov EUR v bežných cenách.

Pozícia Rady

Rada potvrdila hlavné prvky navrhovaného nariadenia, najmä „nástroj“, prostredníctvom ktorého bude EÚ finančne podporovať posilnenie priemyselných výrobných kapacít EÚ v oblasti munície a riadených striel. Okrem toho sa môže zriadiť Fond na zvyšovanie výrobných kapacít, ktorého cieľom je uľahčiť spoločnostiam vyrábajúcim muníciu a riadené strely v celom hodnotovom reťazci prístup k súkromnému kapitálu.

V mandáte Rady sa zachovávajú aj rôzne prvky „regulačnej“ časti návrhu, ako napríklad výnimka zo smernice o verejnom obstarávaní v oblasti obrany. S cieľom dosiahnuť rýchlu dohodu medzi členskými štátmi a s cieľom čo najskôr začať rokovania s EP sa však niektoré prvky od návrhu oddelili.

Kontext a ďalšie kroky

V spoločnom oznámení o nedostatku investícií do obrany z roku 2022 sa zdôraznilo, že pretrvávajúce nedostatočné investície do obrany majú za následok nedostatky v spôsobilostiach aj v priemysle v EÚ.

Ruská útočná vojna proti Ukrajine vystavila európsky trh v oblasti obrany a zariadení ešte väčším výzvam, keďže EÚ a jej členské štáty zintenzívnili svoje úsilie o splnenie naliehavých obranných potrieb Ukrajiny.

Rada sa 20. marca 2023 dohodla na trojzložkovom prístupe, ktorého cieľom je v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov poskytnúť Ukrajine v rámci spoločného úsilia jeden milión kusov delostreleckej munície. Odsúhlasila, že Ukrajine urýchlene dodá muníciu zem – zem a delostreleckú muníciu a na požiadanie aj riadené strely z existujúcich zásob alebo z prehodnotenia priorít v rámci existujúcich objednávok. Ďalej vyzvala členské štáty, aby spoločne obstarávali muníciu a na požiadanie aj riadené strely od európskeho obranného priemyslu a z Nórska; dialo by sa tak v kontexte existujúceho projektu, ktorý koordinuje Európska obranná agentúra, alebo prostredníctvom doplnkových projektov obstarávania pod vedením členských štátov s cieľom doplniť svoje zásoby a zároveň naďalej podporovať Ukrajinu.

Po tom, ako sa veľvyslanci členských štátov EÚ dohodli na mandáte k návrhu, je Rada pripravená začať rokovania s Európskym parlamentom s cieľom dohodnúť sa na konečnej verzii znenia.