Boris Kollár: Seladón umne nafukujúci mediálnu bublinu
Odkiaľ mal peniaze, nikto nevie. Boris Kollár ale umne pracuje s mýtmi a príbehmi úspechu, ktoré šíri. Mediálny podnikateľ zarába aj v cestovnom ruchu
Boris Kollár, ktorý v auguste oslávi 50 rokov sa narodil v Bratislave a na mediálnom trhu pôsobí už viac ako desať rokov. Podnikať začal už v komunizme, kedy mal štartovací kapitál a veľkú výhodu. V tomto období mal dvere otvorené v celom biznise, bolo to už len o tom rozhodnúť sa, ktorým smerom sa rozbehnúť. Ako sám uviedol pre HN, v minulosti zbohatol na obchodoch s počítačmi a striebrom.
To najdôležitejšie v jeho kariére sa stalo v deväťdesiatych rokoch, keď sa zorientoval v štruktúrach postsocialistickej telovýchovnej organizácie, ktoré ovládli vleky, Hotel FIS a ďalšie cenné imanie na Štrbskom Plese. V súboji s manažérmi slovenskej telovýchovy postupne zvyšoval svoj vplyv v tomto podniku a cez 1. tatranskú a.s. ponúkal zahraničné investície.
V súčasnosti je najvýznamnejším hráčom nielen na Štrbskom Plese, ale aj v Donovaloch a niekoľko rokov sa angažoval aj v ružomberskom Ski Parku.
Za obchodovanie s počítačmi, o ktorom rád hovorí, bol vraj dokonca počas komunizmu vypočúvaný. Tento obchod mu však priniesol obrovské zárobky. Kúpil počítač za stotisíc československých korún, no predal ho za milión. V tejto dobe si na jednom počítači dokázal zarobiť na dva rodinné domy. Teda podľa toho, čo o svojom nadobudnutí peňazí hovorí sám. V skutočnosti je však známe, že sa poznal so vznikajúcou slovenskou mafiou Niekoľko obchodov s drahými kovmi a IT technikou spravil s Petrom Steinhübelom, ktorý istý čas šéfoval bratislavskej mafii. Po čase ich spoluprácu zaznamenal aj obchodný register, keď spoločne vlastnili Bratislavské mraziarne. S ich prevzatím sa taktiež spájali mafiánske praktiky.
Ďalším smerom ktorým sa rozhodol ísť bolo kúpenie Športhotela Donovaly aj s vlekmi. Tento projekt sa mu podarilo úspešne rozbehnúť, dohodol akciovku so Ski Park Ružomberok, neskôr ju predal a založil 1. Tatranskú.
Kollár pre HN povedal, že v tomto období bol každý obchod rizikom, no dnes to nie je inak. Ak je obchod bez rizika, nie je tam výnos. Veľakrát sa mu napríklad stalo, že keď nevyšla lyžiarska sezóna, musel vleky dotovať inými obchodmi, no našťastie to vedel ustáť.
Hranica prekročenia jeho úspechu nastala v roku 1996, odkedy začali byť strediská ziskové a vďaka tomu sa snaží investovať a držať krok s konkurenciou.
Boris Kollár si vyslúžil pozíciu najmedializovanejšieho slovenského podnikateľa. V súčasnosti je majiteľom Funrádia, ktoré v 90. tych rokoch zachránil. Cesta k Funrádiu viedla cez uverejňovanie jeho reklamy na lyžiarske strediská. V tomto období ho oslovil vtedajší riaditeľ Funrádia Milan Králik, ktorý mu vďaka problémom s licenciou, ktorými prechádzalo rádio ponúkol spoluprácu. Konkrétne mu navrhol odkúpenie rádia od vtedajších majiteľov. Keďže Boris nemusel rádio vďaka problémom kupovať za trhovú cenu a bolo to pre neho pridanou hodnotou, súhlasil a stal sa majiteľom rádia.
Kúpil tak značku, priestory, zamestnancov a technológie, no v prvom kole licenciu na Funrádio nedostal a nemohol vysielať. Preto sa rozhodol, že začne skupovať sieť malých rádií, cez ktoré chcel Funrádio šíriť. Licenciu pre Funrádio nakoniec dostal, no nevedel čo ďalej s regionálnymi rádiami, tak vymyslel formát rádia B1, aby nekonkuroval Funrádiu.
Ako sa vyjadril pre HN, súčasný svet rádií je už úplne iný ako kedysi. Pred pár rokmi bolo na trhu len Funrádio, Slovenský rozhlas a nič iné. Boli časy, keď vo Funrádiu robili ľudia zadarmo, len preto že sa bavili. Prvé roky v rádiu sa niesli v znamení eufórie z pádu komunizmu, v rádiu si mohli dovoliť povedať čo chceli, nemali konkurenciu. Vtedy to nebolo o biznise tak ako to je dnes, bolo to o životnom štýle a zábave. Moderátori tohto rádia boli kedysi najväčšie hviezdy.
--
Čítajte viac:
Gabriel Eichler: V USA žil americký sen, doma mu hrozili smrťou
Rosinovci: Podnikateľská ikona zarobila na jedinom obchode kariéry
Byť milionár a mať vlastný futbalový klub? Pre Jozefa Antošíka to nie je len americký sen
Slavomír Hatina: Z radového robotníka milionárom
Jozef Oravkin: Realitná gorila Penty
Spoluzakladateľ Istrokapitálu utiekol do exotiky. Siekelov tieň ale na Slovensku ostal
Kučera a Baudiš aneb příběh Avastu: Muži, kteří předběhli dobu
Zoroslav Kollár: Milovník histórie a rýchlych áut je označovaný za konkurzného mafiána
--
Dnešný boj na konkurenčnom trhu je pre Funrádio obrovský a každý rok sa bijú s ostatnými vysielateľmi o reklamu.
Momentálne je Boris Kollár aj členom dozornej rady v Tatry mountain resort, kde bol zvolený v roku 2011 Valným zhromaždením.
Veronika Petrášová
Fotozdroj: stránky firiem, facebook