Operátori sa s budovaním LTE pretekajú. V plánoch sú však miernejší

Pred pár mesiacmi plánovali operátori pokryť sieťou 4G celé Slovensko. Dnes sú v plánoch opatrnejší.

Pred pár mesiacmi plánovali operátori pokryť sieťou 4G celé Slovensko. Dnes sú v plánoch opatrnejší.

Po tom, čo Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky vyhlásil súťaž na nové vysielacie frekvencie sa pred rokom strhol medzi operátormi boj. Každý z nich si chcel odchytiť čo najvýhodnejší balík frekvencií pre vysielanie vysokorýchlostného internetu. Teda aspoň tak o sieti LTE, alebo 4G v spojitosti s tendrom regulátora operátori hovorili.

4G internet sa stal tým, na čom sa začali firmy vzájomne pomeriavať. O2 hovorilo, že skúšobnú prevádzku spustilo ako prvé, Telekom osvietil polovicu krajiny ešte pred tendrom TÚSR a Orange v tichosti spustil 4G internet vo veľkých mestách zdarma a bez nutnosti aktivácie (podobne sú na tom aj zvyšní operátori, ale nestavali na tom kampane).

 

 

Tempo budovania celoslovenskej siete LTE sa však potom spomalilo. Oproti tomu, čo vyhlasovali v minulosti, zmiernili rétoriku aj samotní operátori. „Vzhľadom na skúsenosti z európskych trhov, ako aj pripravenosť zariadení pre využívanie najmodernejšej siete, sa chceme zamerať na rozumné investovanie,“ uvádza O2 v tlačovej správe.

Diplomatické vysvetlenie pomalšieho rozvoja 4G firma dopĺňa o podstatný fakt, ktorému sa doposiaľ nevenovala veľká pozornosť – „Momentálne je na trhu asi 4,6% zákazníkov so zariadením schopným pracovať v 4G sieti.“ Aj tu sa teda potvrdzuje, že 4G predstavuje viac reklamný ošiaľ samotných firiem, než niečo, čo by malo prepísať históriu a zmeniť životy ich zákazníkov.

O2 sa zameralo na veľké mestá. Od decembra uvedie do prevádzky 4G siete v Bratislave a Košiciach. Odhaduje tak pokrytie pre zhruba 165 tisíc zákazníkov. Orange má v pokrytí oproti O2 Petra Kellnera náskok. Okrem Banskej Bystrice, Bratislavy a Košíc už vysiela 4G signál v Komárne, Martine, Nitre, Piešťanoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave, Zvolene a v Žiline.

 

 

Do konca roka chce Orange Slovensko pokryť ďalšie mestá, pričom zjavne postupuje štýlom rozširovania, ktorého prioritou sú mestá s vyšším počtom obyvateľov.

Nový hráč na trhu – operátor Swan chce LTE rozbehnúť do tej miery, že do konca roka spustí 300 základňových staníc siete. Už teraz však avizuje meškanie vo výstavbe a neujasnil ani to s ktorým operátorom na budovaní spolupracuje.

Najďalej je Telekom. Pokrytie 4G sieťou aktuálne zaznamenáva takmer na polovici slovenskej populácie, pričom veľké mestá presvietil už pred vyhlásením výsledkov dražby TÚSR. Do veľkej miery za tým ale stojí dedičstvo technickej infraštruktúry po prvom slovenskom operátorovi, a tak najlepšia štartovacia pozícia v súboji o 4G pokrytie.

4G teda funguje a rozširuje sa. Reklamné kampane operátorov sa však vracajú do starých zabehnutých koľají a LTE už nie je takým žolíkom, ako pred rokom. Tempo rozširovania síce zaostáva za sľubmi z obdobia boomu (hlavne marketingového) vysokorýchlostného internetu do mobilov, no to neznamená, že by na mape Slovensko ostalo veľa bielych nepokrytých miest.

Operátori pokryjú 4G zhruba 70 percent populácie. Prikazuje im to totiž podmienka, ktorú dostali od TÚSR pri súťaži o voľné frekvencie. Hraničný termín do kedy to musia stihnúť je však až na konci roka 2018.

 

 

Čítajte tiež:

Kellner v Prahe zametá. Slovenské O2 možnosť prepúšťania nekomentuje

Slovenský WebSupport prebral webhostingový biznis Českého servera

Slovenská firma "čistí" linky NATO. Za milióny eur

Zákaznícky servis pre Apple bude poskytovať česká dcéra Xeroxu

Nová šéfka Piano Media: Na jeseň podpíšeme nové zmluvy s vydavateľmi v USA

Slovenská pošta chce byť virtuálnym operátorom. Najala top manažéra z Telekom

O čom sa hovorí: Slovak Telekom údajne pokukuje po IT firme Lynx