Agrofert chladí horúcu situáciu: Dotáciu pre Duslo možno nevyužijeme celú

Agrofert Andreja Babiša sa snaží zmierniť negatívnu reakciu verejnosti. Dotáciu Slovenska vraj možno ani nevyčerpá.

Po tom, čo sa na štátnu dotáciu pre Duslo Šaľa, patriace do skupiny Agrofert Andreja Babiša zniesla vlna kritiky, prichádza zaujímavá správa priamo od predstaviteľov chemickej firmy. Rekordnú štátnu pomoc, ktorá im bola schválená vraj možno nevyčerpajú.

„Nejedná se o daňovou úlevu, která bude uplatňována automaticky. Neznamená to, že Duslo nebude platit daně,“ konštatuje pre biztweet.eu Karel Hanzelka, hovorca skupiny Agrofert. 

Ako ďalej vysvetľuje, pomoc je previazaná s hospodárskymi výsledkami firmy. Bude reagovať na to, či sa jej bude dariť. „Budeme moci uplatňovat pouze poměrnou část daňových úlev nad referenční hodnotu dosahované tvorby zisku v minulých letech. Není tedy zřejmé, zda vyčerpáme případnou daňovou úlevu v plné výši,“ vysvetľuje Hanzelka.

 

 

Kritiku však zatiaľ neumlčal. Pripomeňme, že Agrofert získal pre Duslo Šaľa štátnu dotáciu vo výške 58 miliónov eur, čo je rekordom v celej histórii Slovenska. Dôvodom boli údajné problémy Dusla v podobe pridrahého plynu. Jeho cena pre priemysel je niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s Českom aj Nemeckom, kde Agrofert taktiež pôsobí. Skupina preto pohrozila, že do týchto krajín zvažuje presťahovať výrobňu čpavku, zamestnávajúcu v Dusle stovky ľudí.

Po niekoľkomesačnom lobovaní štátnu pomoc pre Duslo schválil nový minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý pred nástupom do funkcie podnikal vo viacerých firmách s Andrejom Babišom.

Samotný proces schvaľovania vzbudil isté pochybnosti. Prebehlo potichu a nebyť upozornenia médií by o rekordnej štátnej dotácii nemusel nikto nič vedieť.  „Smer najskôr priznal, že v prípade Dusla nebolo všetko v poriadku, pretože odňal túto rozhodovaciu právomoc ministrovi hospodárstva,“ hovorí europoslanec Ivan Štefanec. V súčasnosti je však situácia zase taká, že o pridelení pomoci dokáže urýchlene rozhodnúť samotný minister. V minulosti bolo významné dotácie nutné prerokovať na vláde, či v národnej rade.

 

 

Agrofert pridelenie dotácie obhajuje aj tým, že nebude zadarmo. Na Slovensku na oplátku nechá 300 miliónov eur vo forme investícií do nových technológií. „Ak by sa tak správal každý investor a každá vláda, potom by sa peniaze daňových poplatníkov rýchlo pomíňali. Úlohou vlády je zlepšovanie prostredia a nie prerozdeľovanie prostriedkov ľudí podozrivými spôsobmi,” hovorí Ivan Štefanec.

Spoločne s Richardom Sulíkom sa vo štvrtok 16.10. stretnú s eurokomisarom pre hospodársku súťaž Joaquinom Almuniom. Dotáciu mu chcú vyhovoriť, upozorniť ho na riziká, ktoré vyvoláva a hovoriť aj o problémoch, ktoré hlavnú ťažkosť – vysokú cenu plynu pre priemyselné podniky spôsobuje.

 

 

Čítajte viac:

Babiš na Slovensku dosiahol svoje. Vláda stratila tvár

Keď Fico hýbe bábkami alebo o nekľude posledných dní

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené

Štát je k investorom štedrý. Za 5 rokov im rozdal 402 miliónov eur

Bureš neBureš. Andrej Babiš je mužom ktorého moc vzbudzuje pozornosť