Sociálne balíčky a boj s médiami. Týždeň očami Biztweetu

Uplynulý týždeň priniesol okrem výrazných turbulencií na ministerstve vnútra aj prehlbovanie mediálnej krízy a ochutnávku toho, čo si pre zvyšok mandátu nachystala súčasná vláda.

Po odstúpení Tomáša Druckera a následnom odvolaní policajného prezidenta Tibora Gašpara ovládli média špekulácie o zákulisnej hre vo vysokej politike.

Na ich pozadí sa však odohrávali ďalšie zaujímavé a pre mediálnu scénu nie príliš pozitívne diania. K pokračujúcej kríze vo verejnoprávnych médiách sa pre Trend vyjadril v rozhovore samotný šéf RTVS Jaroslav Rezník.

Napriek rozsiahlemu exodu kvalitných novinárov, hlavne z citlivých spravodajských a publicistikých pozícií si problémy v ním riadenej inštitúcii stále dostatočne neuvedomuje. Zatiaľ čo každý týždeň ohlasuje odchod niektorý zo známých redaktorov, on sa venuje kritike odznačikov AllforJan, ktoré redaktori nosia pripnuté na oblečení.

Spravodajstvo je vraj ovplyvňované politickými nominantmi v čele RTVS. Súčasných redaktorov šikanuje aj pre verejnoprávnu televíziu neprípustný komerčný nátlak. Ten sa prejavil úzkostlivým rozhodnutím regulátora.

RTVS v októbrovom príspevku počas parlamentných volieb v Česku odvysielala vo svojich správach príspevok o Andrejovi Babišovi a jeho vplyve v médiách. Na vyznenie reportáže sa sťažovalo prostredníctvom svojej slovenskej dcérskej spoločnosti vydavateľstvo Mafra, ktoré Babiš ovláda z pozície konečného užívateľa výhod a prostredníctvom blízkých ľudí.

Ako uvádzal Trend, podľa Mafry malo dostať vydavateľstvo v príspevku priestor na reakciu. V reportáži RTVS totiž odzneli obvinenia, že denníky Mafry Mladá fronta Dnes a Lidové noviny o niektorých Babišových kauzách neinformovali a svojmu majiteľovi tak pomáhajú v politickom súboji.

Čítajte aj:

Nový minister ako starý a trápne zlyhanie úradov. Týždeň očami Biztweetu

Vadala, polícia a Kováčik. Týždeň očami Biztweetu

Redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová oslovila samotného Babiša ako reálneho vlastníka médií a ten na jej otázky aj odpovedal. Okrem toho dostali v spravodajskom príspevku priestor novinári z iných redakcií, aby situáciu nezávisle okomentovali zo svojho pohľadu. Mafra však so sťažnosťou na licenčnej rade uspela.

Plánované likvidovanie kvalitného spravodajstva, či profesionálne pokrivenie sa vláda tak, ako v iných prípadoch kontroverzných rozhodnutí, snaží ignorovať. Miesto toho postupne vypúšťa čiastočné informácie o chystaných masívnych sociálnych balíčkoch.

Ako uviedol denník Sme, toto kolo sociálnych balíčkov počíta s naozaj nezvyklými opatreniami. Od socializmu chce prvýkrát priniesť mladomanželské pôžičky. Súčasťou kupovania voličských hlasov vraj bude aj príspevok na dovolenky. Balík bude stáť celkovo 500 až 600 miliónov eur.