Karol Mello: Čierne svedomie protimafiánskeho boja

Zabijak mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka je zrkadlom policajného boja proti mafii. Napriek obvineniam z vraždy žije na Belize a bulvár ho miluje.

Okrem nerešpektovania zásad etiky bulvárnymi médiami za to môže hlavne jedno pochybenie polície za druhým. Justičné omyly vzbudzujú dodnes otázky. Nikto za ne nenesie zodpovednosť a mnohonásobný vrah stále uniká spravodlivosti.

S Karolom Mellom a jeho mladším bratom Ivanom sa spája hlavne hornonitrianske podsvetie, z ktorého však vďaka spojenectvu s banskobystickým Mikulášom Černákom expandovali aj do ďalších regiónov Slovenska.

Na rozdiel od bulvárnych romantických príbehov o kontroverzných podnikateľoch však realita jednoznačne ohraničuje ich schopnosti. Boli to známi nájomní zabijaci gangov banskobystrických, ale aj iných mafiánov.

Pochádzali z Veľkej Lehôtky neďaleko Prievidze. Prvé peniaze vraj zarobili v skorej mladosti kradnutím áut. Právoplatnými členmi organizovaného zločinu sa stali až po dohode s Mikulášom Černákom, ktorému pomohli zlikvidovať bossov svojho regiónu Šuhajdu a Novotného.

Už ako zamestnanci Černáka pomáhali likvidovať konkurenčné skupiny, ale zakázky brali aj v iných regiónoch. Na východe Slovenska sa podieľali na vraždách Petra Muszku, Júliusa Tótha, či prednostu okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu, ktorého rodinu pripravili o podiel v Tatravagónke.

Hoci bol Karol tým, kto krvavé partnerstvá dohadoval, Ivan bol tým agresívnejším, kto hral hlavnú úlohu pri samotných tragédiách, ktoré Mellovci vykonávali. Aj preto skončil za mrežami ako prvý. V roku 2002 sa mu však podarilo dostať dočasne na slobodu. Napokon ho to ale stálo život. Nie mafiánskym štýlom. Havaroval pri jazde vysokou rýchlosťou neďaleko Piešťan.

Čítajte aj:

Partia z ŠtB. Trojica exšpiónov si rozdeľuje verejné miliardy

Miroslav Pejko je nezvestný tri roky

Ďalší Boržov pokus o obnovu konania neuspel

Poľnohospodárske dotácie majú pre mafiánske rozkrádanie problém

Celý biznis teda prevzal starší brat. Zlé jazyky tvrdili, že pracoval aj pre tajnú službu, vďaka čomu sa mu dlhé roky napriek jasným indíciám zo zapojenia do brutálnych vrážd darilo unikať spravodlivosti. Napokon sa však pred spravodlivosťou musel ukrývať. Konkrétne v Poľsku v roku 2010 ho konečne zatkla polícia.

Šok pre poctivých policajtov, ktorí na jeho prípadoch pracovali roky znamenali amatérske chyby sudcu, vďaka ktorým mohol po necelom mesiaci opustiť celu. Hoci pred médiami hovoril o nespravodlivom politickom procese, obratom utiekol do Belize. Aj tu sa vynárajú otázky, prečo mu to šlo tak ľahko.

Karol Mello je na Slovensku obžalovaný zo štyroch vrážd. Podľa výpovedí Černákovcov však mohol spolupracovať na desiatkach vrážd. Doposiaľ však slovenská diplomacia o jeho vydanie nijak výrazne nezabojovala.

Na rozdiel od bulvárnych správ o romantickom akčnom hrdinovi je Karol Mello podľa svedectiev z podsvetia rovnako ako jeho brat brutálnym vrahom, ktorý bez morálnych zábran páchal aj tie najkrutejšie vraždy. Práve surovosť z dvojice bratov spravila pravú ruku nemilosrdného Mikuláša Černáka.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biztweet Exclusive (číslo0119) Biztweet Biztweet Exclusive (číslo0119)

Hľadáte dobré čítanie o kauzách, ktoré hýbu dianím, prepojeniach politikov a oligarchov, či pohľad za oponu biznisu? Biztweet Exclusive to všetko obsahuje.

Biztweet Exclusive

Kúpou magazínu taktiež podporíte žurnalistickú tvorbu nezávislého projektu, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike a chýbajúcim ekonomickým analýzam v nej.

 

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb