Nová vláda nové vedenie. Čistky Siete stoja daňových poplatníkov milióny
Na ministerstve dopravy nezostal kameň na kameni. Bezhlavé čistky, ktoré spustila Sieť Radoslava Procházku však stoja daňových poplatníkov milióny eur
Ako čistky po pravicovej vláde. Ak niekto kritizoval výmenu manažérov v štátnych firmách po nástupe jednofarebnej vlády Smeru v roku 2012, mal by spozornieť aj pri súčasnom dianí na ministerstve dopravy.
Rezort, vedený Romanom Brecelym, o ktorom sa polemizuje, že by mohol po volebnom fiasku nahradiť v čele strany Sieť Radoslava Procházku, nenechal v štátnych firmách pod jeho riadením kameň na kameni.
Známe sú zatiaľ čistky v Národnej diaľničnej spoločnosti, Železniciach Slovenskej republiky, Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia a Železničnej spoločnosti Slovensko. Dohromady mal minister Siete odvolať desiatky ľudí. Nahrádza ich pritom ľuďmi blízkymi strane Sieť.
„Výmena vedenia štátnych firiem je bežnou súčasťou zmeny vedenia rezortu,“ stroho konštatoval k otázke biztweetu Odbor komunikácie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Kauzu „Zlaté padáky“ kritizoval aj vtedy ešte poslanec KDH Radoslav Procházka. Teraz, po štyroch rokoch však rezort dopravy pod vedením nominanta Siete, ktorej predsedá Procházka, robí to isté
Na otázku, prečo došlo k tak rozsiahlemu odvolávaniu, ktoré behom dvoch mesiacov „zostrelilo“ desiatky manažérov však rezort neodpovedal.
Minister dopravy odvolal Ľubomíra Húsku a Ing. Igora Krška z funkcie členov predstavenstva akciovej spoločnosti Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Odísť musel aj generálny riaditeľ Pavol Gábor. Do funkcie členov predstavenstva akciovej spoločnosti boli naopak menovaní blízki ľudia Siete Mgr. Filip Hlubocký, Dipl. Ing. Patrik Horný a Ing. Karola Martinček.
Potrebou nového impulzu pri modernizácii železničních tratí argumentoval minister Brecely v prípade odvolania šéfa Železníc Slovenskej republiky Dušana Šefčíka. Nahradil ho Tibor Šimoni.
Ešte v apríli musel pre nedôveru ministra odísť z postu generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. Milan Gajdoš.
Minister začiatkom júna vymenil taktiež predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo). Z postu odvolal Vladimíra Ľuptáka a za jeho nástupcu vymenoval Jozefa Pavúka. Pri tejto výmene sa ukázalo aj to, že minister stratil prehľad o tom, kto vlastne jeho manažéri sú.
Pavúk pôsobil v predstavenstve ZSSK Cargo za druhej vlády Roberta Fica. Po nástupe vlády Ivety Radičovej ho vtedajší minister z funkcie odvolal. Kritizoval vysoké odmeny – 130 tisíc eur, ktoré boli Pavúkovi počas jeho minulého pôsobenia v ZSSK Cargo vyplatené. Chybu po kritike médií uznal aj minister a už po pár hodinách Pavúka odvolal.
Čítajte aj:
Procházkova vízia o spojení pravice je postavená na terore ega
Ako sa pravica spojila. Na odpočúvanej linke
Železnice mali monopol dvadsať rokov. Ako to, že im zrazu pribudne konkurencia?
O peklo na koľajniciach je dobre postarané. Wagon Slovakia zarába milióny
--
Na otázku, podľa akého kľúča desiatky nových manažérov vyberajú nám ministerstvo dopravy neodpovedalo. Nechcelo odpovedať ani na otázku aké odstupné bude odchádzajúcim manažérom vyplatené. Nečudo, daňoví poplatníci totiž na personálnu politiku ministerstva dopravy doplatia miliónmi eur.
Odstupné šéfov železničných spoločností sa pohybuje v státisicových čiastkach. Menšie nebude ani odstupné v Národnej Diaľničnej spoločnosti. Stredný manažment dostáva na odchod desiatky tisíc eur.
Odstupné odchádzajúcich manažérov bolo terčom kritiky aj v roku 2012. Vtedy sa prevalilo, že odchádzajúci manažéri blízki SDKÚ a KDH. vybrali na odstupnom viac ako tri milióny eur. Takzvaná kauza „Zlaté padáky“ vtedy viedla ministra dopravy Jána Počiatka k sľubom, že výšku odstupného zníži. Sľuboval to aj premiér Fico. „Nemôže to byť činnosť, pri ktorej ľudia doslova bohatnú. Ak niekto dostane odstupné 250–tisíc eur, tak to už je nenáležité,“ hovoril vtedy Robert Fico. K úprave odstupného však odvtedy napriek jednofarebnej vláde nedošlo.
Kauzu „Zlaté padáky“ kritizoval aj vtedy ešte poslanec KDH Radoslav Procházka a na zasadnutí bratislavskej krajskej rady KDH navrhol, aby zlaté padáky pre bývalých nominantov kresťanských demokratov strana zaplatila z vlastných peňazí. Teraz, po štyroch rokoch však rezort dopravy pod vedením nominanta Siete, ktorej predsedá Procházka, robí to isté.
Tomáš Lemešani