Remeta: Nenápadný podnikateľ zažíva za Fica vrchol kariéry
Miroslav Remeta je meno, ktoré dlho nikto nepoznal. Nenápadný podnikateľ z východného Slovenska dlho klamal telom. Z tieňa vystúpil až v posledných rokoch, kedy sa teší ústretotovosti zo strany štátu
Miroslav Remeta je meno, ktoré dlho nikto nepoznal. Nenápadný podnikateľ z východného Slovenska dlho klamal telom. Z tieňa vystúpil až v posledných rokoch, kedy sa teší ústretotovosti zo strany štátu.
Roky si nesiahol na žiaden obchod so štátom. Až za minulej Ficovej vlády začal vyhrávať tendre na stavbu kľúčových úsekov diaľnic.
Miroslav Remeta začínal vo finančnej skupine Istrokapitál, ovládanou Mário Hoffmannom. Prvé peniaze, ktoré získal podnikaním jeho vlajkovej lode stavebnej firmy RH-Dúha investoval v Hoffmannovej skupine. Teda aspoň to o sebe tvrdí. Mal za to získať vplyv na reštrukturalizáciu Inžinierskych stavieb, či Poštovú banku. Zhruba pred desiatimi rokmi mal Hoffmann Remetu vyplatiť.
Podnikateľ z Prešova o sebe rád hovorí ako o krízovom manažérovi. Jeho úloha vo firmách je však prozaickejšia. Často sa sústredí na oslabené spoločnosti, ktoré získava, čistí nielen od dlhov, ale aj majetku a posúva ďalej, často svojim splupracovníkom a významnejším rybám medzi slovenskými finančníkmi. Existujú dokonca pochybnosti, či niektoré spoločnosti, za ktorými viditeľne stojí, skutočne vlastní. Množstvo firiem, v ktorých figuruje totiž ovláda neprehľadná sieť schránkových firiem.
Miroslav Remeta je napriek pravidelným hrozbám o odchode z klubu známy ako podporovateľ prešovského futbalu
Prvým výrazným obchodom Miroslava Remetu, ktorého dovtedy vďaka podpore futbalu a obchodu s mestom poznali iba v Prešove, bol zisk Nováckých chemických závodov cez spoločnosť M-Energo. Hneď prvý obchod však sebou niesol otázniky. Firmu totiž v rámci konkurzu získal ako jediný záujemca. Za firmu s lukratívnym výrobným programom pritom zaplatil iba dva milióny eur. Podobne získal a využil napríklad aj spoločnosť Hydrostav.
Od Blažeja Podoláka odkúpil pozemky neďaleko plánovaného futbalového štadiónu, ktorý v Košiciach vyrastie za štátne peniaze. Ako priznal, plánuje tam postaviť nové obchodné centrum.
Najviac však púta pozornosť úspech jeho firmy Dúha. Nutno dodať, že Remeta o vlastníctve Dúhy hovorí sám, priznal sa k nemu až po čase a vzhľadom k neprehľadnej vlastníckej štruktúre firmy sa o tom dá polemizovať.
Čítajte aj:
Remetovej Dúhe pohrozili konkurzným konaním. Veriteľ návrh stiahol
--
Firma každopádne len za jeden rok 2014-2015 získala neobvyklý objem zákaziek. Medzi nimi napríklad revitalizáciu depozitára Východoslovenského múzea za 12 miliónov eur, rozsiahlu rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach za takmer 40 miliónov eur, či diaľnicu D1 od Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu, ktorej súčasťou je tunel Višňové za takmer 400 miliónov eur. Prečo sa firme, ktorá dlhé roky takmer neobchodovala so štátom začalo tak náhle dariť je otázne.
Dúhu dobre poznajú v Košiciach. Práve táto firma tam totiž niekoľkonásobne posunula termíny odovzdania rekonštrukcie električkových tratí v meste. Napriek niekoľko mesiacov trvajúcim odkladom a rozkopanému mestu však mesto Košice pod vedením Richarda Rašiho zo Smeru na podnikateľa nijak netlačilo a nesankcionovalo.
red