Prokrastinácia: Sedem tipov ako ju poraziť

Odkladáte povinnosti a neviete si dať rady s pracovnými úlohami? Prečítajte si rady, ako problémy odstrániť

Zistili ste, že nie ste spokojný s plnením úloh vo svojom pracovnom či osobnom živote? Že ste si dali niekoľko cieľov no nepodarilo sa vám z nich splniť ani polovicu? Môže to byť znak toho, že práve vy prokrastinujete.. 

Toto slovo ste možno nikdy nepočuli, no je možné že práve vás sprevádza životom. Prokrastináciou označujeme stav, kedy by sme mohli niečo urobiť, no úlohy a povinnosti odkladáme na neskôr z rôznych dôvodov. Nie vždy sa jedná o nepríjemné úlohy, naopak niekedy odkladáme aj tie príjemné a namiesto toho robíme niečo úplne nepodstatné čo sme nemali v pláne. Môže sa zdať, že prokrastinácia je totožná s lenivosťou, no nie je to úplne tak. Lenivý ste ak sa vám nechce robiť nič a prokrastinujete vtedy, ak robíte niečo iné než by ste mali alebo chceli robiť. 

Tento stav sa dá aspoň čiastočne obmedziť a existuje na to niekoľko spôsobov. Najlepšou cestou ako zistiť, či prokrastinujete je pristihnúť sa pri čine. Začnite si napríklad evidovať čo práve robíte. Začnite si častejšie pokladať otázku ,,Čo práve teraz robím? Mal som túto aktivitu v pláne? Je dôležitá?" Ak na základe niekoľkých odpovedí zistíte, že robíte to čo ste nechceli a mali by ste robiť niečo dôležitejšie, tak práve vy prokrastinujete. Keď si to uvedomíte môžete to zastaviť. 

Dôvodom prokrastinácie môže byť napríklad fakt, že neviete kde začať, úloha je pre vás príliš veľká, nechce sa vám alebo sa neviete rozhodnúť čo je práve teraz dôležitejšie. V každom prípade ju odhalíte len vtedy, ak na seba budete prísny a stanovíte si reálne ciele. 

Ak chcete zistiť či práve vy prokrastinujete, zoberte si papier a napíšte naň 5 úloh, z ktorých si každý deň zaškrtnete jednu, ktorú splníte. Výsledok v tomto prípade bude pre vás jednoznačný, pretože presne uvidíte či ste svoj cieľ splnili alebo nie. Tento papier je najlepšie dať na viditeľné miesto, aby ste na neho stále mysleli. Dôležité je, aby ste si nezapisovali priebeh, ale výsledok svojej činnosti. Ak sa napríklad rozhodnete napísať knihu, nie je dôležité, koľko hodín písaním denne strávite, ale koľko strán za ten deň napíšete. To znamená, stanovte si počet strán, ktoré chcete reálne každý deň alebo týždeň napísať a snažte sa to dodržať. 

Najväčší problém s prokrastináciou pri práci majú ľudia, ktorí pracujú z domu. Práca z domu sa spočiatku síce zdá ako super vec, no výkonnosť väčšiny z nás je omnoho lepšia na pracovisku ako doma. Donútiť sa začať robiť v pohodlí domova, kde vás dokáže rozptyľovať niekoľko zábaviek je mnohokrát veľký boj. Tento boj často končí nečinnosťou teda prokrastináciou. 

--

Čítajte aj: 

Neviete ako osloviť svojich zákazníkov? Porozmýšľajte o online reklame

--

Preto je dôležité, aby ste si pri takomto štýle života urobili svoj vlastný režim, ktorý budete dodržiavať. Rozvrhnite si deň podľa času a činností a  stanovte si jasné priority, ktoré  nemôžete za žiadnu cenu odložiť. Ľudia, ktorí pracujú doma vedia, že takmer neustále sú vystavení iným, niekedy lepším alebo zábavnejším aktivitám.

Raz ide v televízii váš obľúbený seriál, inokedy vám zas zavolá kamarátka či nejdete na kávu, alebo dáte prednosť upratovaniu po deťoch, ktoré práve odišli do školy. Týchto nástrah, ktoré vyzerajú väčšinou dôležitejšie ako sú, je okolo vás naozaj veľmi veľa. Preto je dôležité, aby ste ten chaos okolo seba zastavili a v momente, kedy chcete naozaj pracovať prestali reagovať na udalosti okolo seba. Stačí ak si večer stanovíte úlohy, ktoré chcete nasledujúci deň splniť a urobíte si v hlave rozvrh podľa ktorého sa budete riadiť. Plnením tohto rozvrhu sa začne vytvárať režim, ktorý práve vy potrebujete. Ak sa vám napríklad stane, že vás niekto zavolá na obed, no ešte nemáte hotové svoje úlohy, odmietnite.

Ak chcete vo svojom živote urobiť zmenu tým, že dosiahnete viac výsledkov ako doteraz, je dobré, aby ste zistili ako a kedy prokrastinujete. Ak viete, že namiesto toho aby ste vypracovali zadania od šéfa  strávite hodiny denne na internete, jednoducho sa z neho na nejaký čas odpojte.

 

Vo všeobecnosti existuje niekoľko tipov ako bojovať s prokrastináciou:

1. Rozdeľte si úlohy. Ak máte viacero úloh ktoré chcete splniť, problém môže byť hneď na začiatku a to ten, že neviete kde skôr začať. Rozdeľte si preto svoje úlohy podľa toho, ktoré majú pre vás najväčšiu prioritu. 

2.Ignorujte rozrobené veci, na ktorých nezáleží. To či sú dôležité zistíte ak si položíte otázku: Ak by som mohol vrátiť čas, začínal by som s tým znova? Ak je odpoveď nie, vyškrtnite túto úlohu a myslite len na tie, ktoré sú perspektívne. 

3. Uistite sa, že máte know-how. Zjednodušene to znamená, aby ste nezačínali robiť veci, o ktorých nemáte dostatočné informácie ,alebo cítite že neviete ako na to.  Ak s takýmito aktivitami začnete bude to len váš zabitý čas so žiadnym výsledkom.

4.  Vytvorte si plán. Urobte si jasno v tom čo chcete a musíte urobiť a naplánujte si to. Stanovte si časový harmonogram, cieľ kam sa chcete dostať alebo čo ním chcete dosiahnuť. 

5. Hľadajte pomoc. Pri niektorých úlohách sa vám môže stať, že nebudete mať dostatok informácií a vedomostí na to, aby ste to zvládli sami. Neváhajte osloviť niekoho, kto vám pri plnení tejto úlohy pomôže. Napríklad ak je vašim cieľom schudnúť, najprv nájdite fitness trénera alebo odborníka na zdravú výživu a až potom začnite svoj cieľ naozaj plniť. 

6. Neporovnávajte sa s ostatnými. Na začiatku je pre vás dobré, ak si čo to zistíte o svojej konkurencii, no nevenujte jej príliš veľa pozornosti. Môže sa vám totiž stať, že prestanete byť originálny, budete znechutení z úspechu druhých alebo vás to totálne zabrzdí. 

7. Zrušte svoje pohodlie. Či už ide o fyzické alebo psychické pohodlie, často to nahráva prokrastinácii. Ak máte v práci napríklad pohodlné kreslo, ktoré vás neustále uspáva alebo sa vám z neho nechce vstať meňte svoje polohy častejšie ako ste zvyknutý. Taktiež ak chcete dosiahnuť nové výsledky, treba začať robiť nové veci a nielen tie, ktoré poznáte a na ktoré ste zvyknutý.

Ak chcete začať bojovať s prokrastináciou, neznamená to, že musíte svoj život hneď teraz obrátiť naruby. Stačí ak si zo začiatku dáte len menšie, jednoduchšie a realistickejšie ciele aby ste sa ich nezľakli a mali chuť ich splniť. Ak máte veľký cieľ, treba začať menšími, ktoré vás dovedú k splneniu tohto sna. Preto sa nebojte začať pomaly, vtedy máte väčšiu šancu na úspech. 

 

 

 

Veronika Petrášová

Fotozdroj: CC/flickr.com