Združenia bojujú za zelenú energiu. Komunikujú len dve
Organizácie na podporu obnoviteľných zdrojov lobbujú u politikov. Činnosť mnoha z nich je však neznáma
Aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ministerstvo hospodárstva a rezort životného prostredia pracovali pri príprave nových zákonov podľa predstáv podnikateľov s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE), za ich záujmy lobbujú združenia zaoberajúce sa propagáciou nových „zelených“ druhov energií.
„Komora užívateľov a výrobcov obnoviteľných zdrojov energie - KUVOZE spoluorganizovala medzinárodnú konferenciu Technika ochrany prostredia. V roku 2014 rokovala Komora užívateľov a výrobcov obnoviteľných zdrojov energie s podpredsedom vlády pre investície a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o využívaní OZE v rámci riešenia problematiky poľnohospodárskej prvovýroby, zhodnocovaní biologicky rozložiteľného odpadu, so Združením miest a obcí Slovenska o problematike kuchynských, reštauračných odpadov a odpadov zo školských jedálni a o možnosti ich likvidácie formou energetického zhodnotenia,“ menuje niektoré z činností Roman Domský z Kuvoze.
Nezisková organizácia chce poskytovať hlavne odbornú osvetu nielen smerom k vláde, ale aj verejnosti.
Záujmy podnikateľov v sektore zelenej energie háji aj Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). „Pri budovaní sa nám podarilo tlačiť na distribučné spoločnosti aby pripájali malé zdroje tak ako im to káže zákon, a nie ako si myslia, že môžu. Zavŕšili sme medzinárodný program PV GRID - prieskum možností väčšej pripojiteľnosti OZE do elektrizačnej sústavy. Spolurealizovali ďalší medzinárodný program EXREN - osvetový projekt pre Bratislavskú a Viedenskú oblasť. Vyškolili sme cez 250 inštalátorov OZE, ktorí získali osvedčenie MH SR. Pripomienkovali sme viacero legislatívnych návrhov, pri viacerých sme mali zásadné pripomienky,“ sumarizuje časť činnosti zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon.
V rámci odporu SAPI voči G-komponentu podala asociácia žaloby na distribučné spoločnosti, ÚRSO a iniciovala poslancov, ktorí podali sťažnosť na Ústavný súd.
Na to, aby združenia mohli svoju činnosť rozvíjať, potrebujú prirodzene peniaze. V poslednom čase sa začali hromadiť informácie o tom, že niektoré zo slovenských združení pre podporu OZE financuje rakúska vláda. Tá totiž bojuje proti rozvoju jadrovej elektriny hlavne v okolitých krajinách. Predstavitelia združení, ktoré nám odpovedali však takúto možnosť vylučujú.
--
Čítajte tiež:
Pre diaľnice chystajú pri Bytči rozšírenie ťažby štrkopieskov
Pri Zohore na Záhorí plánujú rozšíriť skládku odpadov
Pri Žiari nad Hronom chystajú rozšírenie ťažby bentonitu. Navzdory emóciám
OKD pokračuje v rozšířování těžby. V Karviné je však pořád nejasno
Největší farma v Česku: Zrušení mléčných kvót není problém
Recyklačný fond sa pripravuje na svoj koniec. O biznis prídu aj banky
--
„Asociácia svoju základnú činnosť realizuje z členského, výšku máme verejne na webe. Nemáme žiadneho špecializovaného sponzora, darcu. Projekt PV GRID a EXREN boli financované z EU prostriedkov. PV GRID čaká len na doúčtovanie, EXREN sme hradili z vlastných zdrojov a teraz viac ako rok a pol čakáme na preplatenie prvej etapy (skončenej december 2013) a kontrolu a preplatenie celého roka 2014 už viac ako pol roka. Okrem tohto máme aj podpornú komerčnú činnosť - školenia, seminár a pod,“ opisuje financovanie SAPI Pavel Šimon.
Ešte konkrétnejší je Roman Domský z Kuvoze. Predpokladané príjmy komory za rok 2015 sú podľa neho 11.032,-EUR a po odpočítaní plánovaných výdavkov by mala byť na konci roka plusová bilancia 779,-EUR.
Žiaľ ďalšia takmer desiatka združení podporujúcich OZE, ktoré sme oslovili nám ani behom niekoľkých týždňov a napriek opakovaným pripomienkam neodpovedala. Ich financovanie, či činnosť tak pre nás napriek tomu, že sa zaoberajú osvetou ostávajú neznámou.
Fotozdroj: CC/wikimedia.org