Sme na prahu amerických volieb. Čo hovoria prieskumy o najsledovanejšej politickej súťaźi sveta?
60. prezidentské voľby v histórii Spojených štátov amerických začínajú. Prieskumy ukazujú na mimoriadne vyrovnaný súboj, ktorý zo súťaže robí atraktívny artikel aj pre stávkujúcich.
Oficiálnym termínom konania amerických prezidentských volieb je 5. november 2024. V realite však už voľba prebieha - Američania totiź majú možnosť hlasovať za svojich kandidátov od oficiálneho ohlásenia kandidáta. V roku 2020 tak hlasovalo až sto miliónov z nich, ale rolu zohrala covidová pandémia. Akttuálne je zatiaľ prijatých niečo cez 5 miliónov hlasovacích volebných lístkov.
Stávky na prezidenta USA Donalda Trumpa sú neisté aj preto, že sám začal mohutne vyzývať svojich sympatizantov, aby volili poštou. V roku 2020 tvrdil, že voľba poštou je podvod, čím chcel podrývať víťazstvo Joe Bidena. Jeho obrat o 180 stupňov a ustúpenie od konšpiračnej hry ukazujú na jeho neistotu tesne pred konaním volieb.
5. novembra 2024.voliči v každom štáte a okrese Columbia vyberú voliteľov do volebného kolégia, ktorí potom zvolia prezidenta a viceprezidenta na obdobie štyroch rokov. Technicky to však znamená, že voliči v daný deň spolu s hlasmi z hlasovania poštou rozhodnú. Počet voliteľov pre každý štát je totiž vopred daný a podľa prieskumov a tradície ním bude republikán, alebo demokrat.
Jedným z favoritov bol donedávna úradujúci prezident Joe Biden, člen Demokratickej strany. Zo zdravotných príčin to však Biden 21. júla 2024 vzdal a podporil viceprezidentku Kamalu Harrisovú.
Kontroverzný bývalý prezident a kandidát Donald Trump, člen Republikánskej strany, odsúdený a mnohonásobne trestne stíhaný podnikateľ je tým, čo robí z prezidentských volieb v USA šou a lákadlo pre masy. Aj preto rekordne stúpa záujem o stávkovanie na výhru kandidátky, ći kandidáta.
Prezidentské voľby USA 2024 prieskum
Pokiaľ sa ešte meralii šance Joe Bidena a Donalda Trumpa, začal Trump budovať náskok. Hlavne pre Bidenove fatálne mediálne vystúpenia vyvolané jeho zdravotnými problémami a vekom. Preferencie republikánskeho kandidáta ešte viac narástli po nevydarenom atentáte na jeho osobu na meetingu blízko Butleru v Pensylvánii.
Odstúpenie Bidena a nominovanie Harrisovej však prinieslo zmenu hry. Kandidátka má výhodu, že ako súčasná viceprezidentka môže na Bidenovu kampaň nadviazať. Energický štart do kampane sa jej vydaril. Podľa volebných prieskumov má o poznanie väčšiu šancu poraziť Donalda Trumpa ako Biden. Aj televíznu debatu zvládla Harrisová podľa gra hodnotiacich lepšie ako Biden.
Celé to bude podľa prieskumoch o takzvaných swing states. Americké štáty historicky podporujú demokratických, alebo republikánskych kandidátov. Tam by si mali Harrisová aj Trump udržať demokratické a republikánske štáty.
Pri swing states sa však podpora jednej zo strán strieda. Bude významná aj ich sila - každý má iný počet voliteľov. Tie s vyšším teda majú na výsledok celkových volieb vyšší vplyv. Sú nimi:
Arizona (11 voliteľov)
Georgia (16 voliteľov)
Maine (2 volitelia)
Michigan (16 voliteľov)
Minnesota (10 voliteľov)
Nevada (6 voliteľov)
New Hampshire (4 volitelia)
Pensylvánia (19 voliteľov)
Wisconsin (10 voliteľov)