Mýty o migrantoch: Je to organizovaný presun niekým zvonka

Konšpirátori, ale aj populistickí politici radi šíria jeden z najhlúpejších a najmenej prepracovaných hoaxov o tom, že utečeneckú krízu organizuje niekto zvonku.

Najčastejšie sa hovorí o Spojených štátoch. S touto verziou prichádzajú najčastejšie weby financované trollerskými skupinami. Motívom cudzieho organizátora utečeneckých vĺn má byť podľa logiky hoaxu snaha poškodiť Európu. Hlúpym argumentom naivne verí nejeden konšpiračný fanúšik, či politik ktorý zbiera body na xenofóbii.

Nájsť jednoduché fakty o príčinách migračnej kríze pritom nie je nič ťažké. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) je podľa posledných údajov zhruba 65,3 milióna ľudí v stave, kedy boli donútení opustiť svoje domovy.

Najviac utečencov (asi 5 miliónov) pochádza zo Sýrie, kde už siedmy rok prebieha občianska vojna. Nádej na návrat postupne strácajú tiež milióny ľudí, ktorí roky živoria v utečeneckých táboroch v okolitých krajinách.

Čítajte aj:

Mýty o migrantoch: znásilňujú naše ženy

Mýty o migrantoch: zavrieme hranice a vyriešime to

Mýty o migrantoch: utečenci majú veľa peňazí

Utečenecká vlna je posilňovaná eskaláciou násilných konfliktov vo svete a pôsobením teroristických skupín ako Islamský štát, či Boko Haram, pred ktorými ľudia utekajú. Ide najmä o krajiny ako Somálsko, či Afganistan.

Podľa Amnesty International 50-60 percent z tých, ktorí prichádzajú do Európy, pravdepodobne potrebujú medzinárodnú ochranu. Podľa UNHCR sú najčastejšie krajiny, odkiaľ ľudia do Európy prichádzajú, Sýria, Afganistan, Nigéria a Irak. Keď sa pozrieme na situáciu v týchto krajinách, je viac než zrejmé, že ľudia majú vážnejšie ako ekonomické dôvody na to, aby z týchto krajín utekali.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme