ČEZ má balkánského dobrodružství dost. Projekt v Kosovu nechce a míří do Německa

Po fiasku v Bulharsku a Rumunsku ČEZ vycouval z projektu v Kosově. Soustředí se na nákup německých aktiv

Skupina ČEZ projevila zájem o výstavbu elektrárny Kosovo C s kapacitou 2000 MGW. Do kontroverzní země a projektu s náklady na výstavbu přibližně 2 miliardy euro však nakonec nejde. „V rámci posuzování zajímavých investičních příležitostí jsme se jednu chvíli zabývali i potenciální výstavbou této elektrárny, nakonec jsme se však rozhodli tuto dále nerozvíjet,“ říká pro biztweet.eu mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Ačkoli důvody podobných rozhodnutí energetický gigant nerad komentuje, v případě Kosova jsou poměrně jasné. „V letech 2010 – 2015 proběhlo v ČEZ Bulharsko více než 70 inspekcí,“ vysvětluje Barbora Půlpánová.

ČEZ měl loni zaplatit bulharské státní společnosti NEK 348 milionů leva (téměř 5 miliard korun). ČEZ a NEK se dosud o peníze soudí u bulharského obchodního soudu.

„Pochybení byla čistě administrativní či organizační povahy a v žádném případě nepoškodila práva spotřebitelů. Zahájený proces odebrání licence obchodní společnosti ČEZ ani po roce nedospěl k žádnému závěru. V případě licence na distribuci elektřiny již dříve neshledal regulátor vážné pochybení a řízení zastavil,“ doplňuje sérii peripetií Barbora Půlpánová.

--

Čtěte také:

Javys dostal v Jaslovských Bohuniciach zelenú. Financovanie projektu za viac ako miliardu je však stále neisté

ČEZ mimo hru o Slovenské elektrárne. Česi Mochovce dostavať nechcú

ČEZ sa necháva lákať na Slovensko. Nie je to pasca?

Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu

ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu

Maďarský MOL vstupuje na norský trh s ropou

Poliaci s náskokom. PKN Orlen je pripravené ťažiť bridlicový plyn

Šéf Mero: PKN Orlen by mohl zastavit zpracování ropy v Česku

--

Problémy měl ČEZ také v Rumunsku. Pro tamní větrní elektrárnu Fântânele-Cogealac ČEZ nedostal všechny certifikáty na slevu při výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. „V rumunském parlamentu byl schválen zákon, který má zajistit přidělování zelených certifikátů do chvíle, než bude schválena notifikace EU. Nyní byl postoupen k podpisu prezidentovi,“ komentuje aktuální stav sporu Půlpánová.

Místo expanze se tak ČEZ na Balkáně dočkal jen sporů, problémů a pokut. V dalších plánech proto směřuje výrazně západněji. Rád by německá aktiva. „Sledujeme situaci okolo německých aktiv společnosti Vattenfall, bude záležet na tom, jaká aktiva a za jakých podmínek budou nabídnuty k prodeji,“ zpřesňuje Barbora Půlpánová.

 

 

Fotozdroj: CC/wikimedia, cez.cz