ČEZ sa necháva lákať na Slovensko. Nie je to pasca?

České energetické závody by s radi spojili so Slovákmi. Nadšenie z možnosti rastu im ale zatvára oči pred rizikami.

České energetické závody by s radi spojili so Slovákmi. Nadšenie z možnosti rastu im ale zatvára oči pred rizikami.

Taliansky ENEL priznal, že jeho podiel je na predaj. Pomerne nečakane. Napriek problémom firmy na iných trhoch ešte v apríly Taliani odmietali akékoľvek zmeny vo vlastnictve slovenských aktív.

Odrazu otočili a napriek nedokončenej jadrovej elektrárni v Mochovciach hovoria o tom, že podiel v Slovenských elektrárňach predajú bez problémov, podobne ako čokoľvek ďalšie z ich krvácajúceho portfólia.

Zaujíma sa oň český ČEZ, ktorý po akciách Slovenských elektrární túži roky.

Po tom, čo nové vedenie ČEZu stočilo kormidlo zo smeru na Balkán prudko na západ, hľadá bezpečnejšie aktíva v stredoeurópskom regióne.

Na rozdiel od veterných elektrární v Poľsku, kde vláda štedro dotuje snáď všetky formy energetickej výroby, je ale Slovensko mačkou vo vreci.

Hoci prevláda názor, že výmena ENELu ČEZom bude prospešná tak pre Slovensko ako aj českú stranu, minimálne Česi by si mali dať pozor na to čo kupujú.

Slovenské elektrárne odkladajú termín dostavby jadrovej elektrárne Mochovce rok čo rok. Meškanie 24 mesiacov sa zdá sa predĺži ešte viac a na Mochovce prichádzajú nové sťažnosti zo strany enviromentalistov.

Stavbu prešetruje OSN aj Európska komisia a pribúdajú nové postfukušimské kritéria, na ktoré bude treba ešte viac peňazí, než je doterajší beztak o miliardu eur predražený rozpočet.

Hoci to ENEL zatĺka, milióny eur od neho vymáhajú desiatky stavebných firiem, ktoré za svoje práce na dostavbe reaktorov nikdy nedostali.

Aktíva, ktoré sú na predaj navyše ENEL stihol zaťažiť gigantickým 870 miliónovým úverom od Sberbank.

Ak sa Čechom nepáčilo nestabilné politické prostredie na Balkáne kde pohorel, mal by mať na mysli to, že Slovensko nie je veľmi odlišné. Štát zasahuje do energetickej cenotvorby a zneužíva ju v politickom boji. Pripraviť by sa tak mal na nútené úľavy na cenách pre veľké podniky, či upravovanie cien pre domácnosti.

Bohvie, či Fico energetiku nezneužije ako zúfalý krok k zastaveniu padajúcich preferencií. Jeho kamarát Orbán tak spravil. Ceny znížil v priemere o tretinu a vyhral voľby.

Slovensko má toho skrátka s Albánskom a Bulharskom viac spoločného ako sa môže na prvý pohľad zdať.

 

 

Tomáš Lemešani

 

 

Čítajte viac: 

Mochovce skúma OSN a Európska komisia. Martin Pospíšil vysvetľuje prečo

ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu

Kto vypije viac vodky? Putin, alebo Gazprom?