Autobusári hrozia štrajkom. Chcú vyššie platy a vadia im bezplatné vlaky

Slovenskí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť zamestnancov verejnej autobusovej dopravy, ktorá je posledným krokom pred začatím ostrého štrajku

Slovenskí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť zamestnancov verejnej autobusovej dopravy, ktorá je posledným krokom pred začatím ostrého štrajku. Dôvodom je, že sa nedohodli so zväzom autobusovej dopravy na náraste platov zamestnancov dopravcov.

"Tento rok sme si stanovili cieľ, že by mzdy mali rásť razantnejšie než vlani. Vďaka nízkej cene ropy, a teda aj nafty, je priestor pre rast miezd," tvrdí šéf odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

Odbory pôvodne požadovali navýšenie priemerného mesačného zárobku pracovníkov vo verejnej autobusovej doprave o 40 eur, neskôr znížili požiadavku na 28 eur. Zväz autobusovej dopravy naposledy ponúkol navýšenie o necelých desať eur. Priemerný zárobok zamestnancov v jednotlivých podnikoch autobusovej dopravy sa podľa odborového zväzu KOVO pohybuje od 550 do 800 eur.

 

 

Príprava prípadného štrajku by podľa Machynu zabrala niekoľko týždňov. Dodal, že odborový zväz KOVO zastupuje 90 percent pracovníkov podnikov autobusovej dopravy, ktoré zaisťujú okrem iného samosprávou dotovanú prevádzku regionálnych autobusových liniek.

 

Čítajte aj: Brusel Slovensku stále neprepláca 5 eurofondových operačných programov

 

Štrajk vodičov autobusov by mal vplyv na cestovanie ľudí najmä v mestách a obciach, ktoré nemajú železničnú dopravu. "V prípade zastavenia dopravy by ľudia mali problémy dostať sa do práce. Veríme, že verejnosť by štrajk pochopila, ide o mzdy ľudí," poznamenal Machyna.

Autobusoví dopravcovia však upozornili, že po minuloročnom zavedení bezplatného cestovania detí, študentov a seniorov vo vlakoch zaznamenali úbytok pasažierov na svojich linkách. Zväz autobusovej dopravy povedal, že na diaľkových autobusových linkách, ktoré podniky prevádzkujú na vlastné komerčné riziko, klesol počet cestujúcich o 17 percent. V dotovanej regionálnej autobusovej doprave pokles dosiahol necelé tri percentá. Tento vývoj vraj povedie k rušeniu liniek.

 

 

Čítajte tiež:

Brusel Slovensku stále neprepláca 5 eurofondových operačných programov

Štát si posvietil na domovy sociálnych služieb. Problémy našiel u neverejných

Finance váhají komu svěřit správu elektronické evidence tržeb

Referendum o rodine je nedôstojnou pripomienkou slovenskej malichernosti

Chystá sa ďalší veľký tender. Slováci si vymenia zdravotné kartičky

Policajtov prezbroja ešte tento rok. Ministerstvo chystá súťaž

Slovensko za celý minulý rok zaznamenalo defláciu. Aj kvôli vlakom zadarmo

Sulík: Na pomoc pre Babišove Duslo sa poskladá 40477 malých firiem