Štát pritvrdzuje v nelegálnej práci. Agentúry sú však stále vynaliezavejšie

Firmy z kauzy nelegálneho zamestnávania Srbov na Slovensku reagujú na vyšetrovanie právnymi kľučkami. Ministerstvo práce tlačí na prísnejšie kontroly a pripravuje novú legislatívu.

V marci 2017 prebehla v priestoroch galantskej personálnej agentúry Largo policajná razia, ktorá mala preveriť podozrenia z nelegálneho zamestnávania cudzincov na Slovensku. Spoločne so správami v srbských médiach o tom, ako na Slovensku vykorisťujú srbských pracovníkov, ktorých agentúry nútia k čiernej práci za nedôstojných podmienok vyvolala situácia medzinárodný škandál, ktorý prišli osobne na Slovensko riešiť členovia srbskej vlády.

Ministerstvo práce na Slovensku reagovalo trestným oznámením a sprísnenými kontrolami. Zdá sa však, že firmy, ktoré sa mali previnení dopustiť sú naďalej o krok vpred.

„Spoločnosti Largo SK s.r.o., Galanta a Largo EU s.r.o., Galanta zanikli zlúčením s firmou MERABA, spol. s r.o., Bratislava, ktorá je ich právnym nástupcom. Spoločnosť Largo Hungary Kft., Budapešť zanikla a vznikla nová spoločnosť usadená v Rumunsku s názvom SZASZ ARA JOBS, Sg. De Mures, Jud. Mures,“ hovorí o praktikách podozrivých firiem smerujúcich k vyhnutiu sa zodpovednosti hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Kontroverzným faktom je, že sieti spoločností Largo vo veci zlučovania firiem radia taktiež niektorí právnici z poslaneckých lavíc. Napríklad Gábor Gál z klubu Most-Híd.

V súvislosti so subjektami skupiny Largo boli inšpektorátmi práce kontrolované spoločnosti: Largo SK s.r.o., Galanta; LAGRO, spol. s r.o., Zbehy; Largo EU s.r.o., Galanta; Largo Hungary Kft., Budapešť; PSZ – LARGOS RO Kft., Budapešť; LARGO IN s.r.o., Šaľa; LAGRO TOUR s.r.o., Galanta. 

Inšpektorát práce preveruje taktiež činnosť maďarských a rumunských firiem napojených na agentúru Largo. Podniky so sídlom mimo územia Slovenska však boli problematickými vzhľadom na odmietanie komunikácie a spolupráce s kontrolnými orgánmi. V prípadoch preto zasahuje aj cudzinecká polícia.

„Inšpektorátom práce Trnava bolo podaných niekoľko návrhov na uloženie pokuty, spolu vo výške 34 000 eur, z toho k dnešnému dňu bola uložená pokuta vo výške 5 000 za marenie výkonu inšpekcie práce,“ hovorí Veronika Husárová.

Výsledkom kauzy spustenej nelegálnými pracovníkmi v Galante sú hlavne prísnejšie a častejšie kontroly agentúrneho zamestnávania. Štát tiež podpísal niekoľko medzinárodných dohovorov o bližšej spolupráci inšpekcií Slovenska, Srbska a Ukrajiny. Práve z posledných dvoch menovaných totiž na Slovensko putuje najviac vykorisťovaných nelegálnych pracovníkov.

Aj napriek tomu niektoré agentúry nemajú naďalej problém obchádzať pravidlá vysielania, a to ani pod hrozbou vysokých sankcií.

Čítajte aj:

Štát prepíše pravidlá pre právne zastupovanie

Tikajúca bomba slovenského školstva

Oko za oko? Richter je na odstrel

Start-upy na Slovensku zaostávajú. Ich vplyv je zanedbateľný

30.10. 2017 taktiež minister Ján Richter podpíše protokol o spolupráci v oblasti práce a zamestnávania so Srbskom.

„Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny pripravuje aj konkrétne legislatívne návrhy, ktorých cieľom bude zabrániť sociálnemu dumpingu v súvislosti s využívaním práce cudzincov z tretích krajín. Naše inšpekcie a kontroly zo strany ústredia práce odhalili spôsoby, akými si firmy – niekedy vyslovene protizákonne, ale niekedy síce na hrane zákona, ale nedá sa jednoznačne povedať, či za ňou – znižujú náklady na úkor štátu, domácich pracujúcich, ale aj na úkor samotných u nás pracujúcich cudzincov. A toto sú teda tie spôsoby, pri ktorých dochádza k sociálnemu dumpingu,“ hovorí pre Biztweet štátny tajomník Branislav Ondruš.

Detaily novej legislatívy ešte nechce prezrádzať, ale cieliť majú na zavedenie nových povinností zamestnávateľov, čím cena zamestnávania z tretích krajín zdražie.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope