Štát prepíše pravidlá pre právne zastupovanie

Ministerstvo financií aj rezort hospodárstva pripravujú zmeny v pravidlách pre právne zastupovanie v súdnych sporoch štátu.

V prípade ministerstva hospodárstva boli spúšťačom reforiem medializované informácie o rekordnej odmene pre právnu kanceláriu, ktorá si za úspech v prípade sporu o Gabčíkovo chcela vyúčtovať najprv takmer 70 miliónov, po kritike 17,6 milióna eur.

Minister hospodárstva Peter Žiga kritizuje aj druhú čiastku a navrhuje zastropovať budúce odmeny pre externé právne služby nižším percentom.

Ministerstvo financií vedené Petrom Kažimírom v súčasnosti pripravuje návrh materiálu, ktorý sa zameria na prevenciu vzniku sporov vedených voči verejnej správe, ako aj spôsobu ich efektívneho manažovania.

Čítajte aj:

Slovenský Ústavný súd zvládol svoju úlohu. Peniaze nestačia na prepísanie histórie

Tikajúca bomba slovenského školstva

Bitcoin naďalej mimo radar. Využíva ho stále viac firiem

„Potreba zmapovania finančných nákladov právneho zastupovania verejnej správy, ich následného vyhodnotenia a návrh možných nástrojov budú súčasťou tohto materiálu,“ konštatuje pre Biztweet hovorkyňa rezrtu Alexandra Gogová.

Vytvorenie superúradu, ktorý by za spory štátu zodpovedal zatiaľ nieje na stole. Tento model funguje v Česku, kde správu majetku aj všetky spory štátnych inštitúcií obhospodaruje Úrad pre zastupovanie štátu vo veciach majetkových. O všetkých sporoch a nákladoch na ne transparentne a priebežne informuje.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope