Las Vegas ako varovný prst pred liberalizáciou držby zbraní

Najväčšia teroristická tragédia v histórii USA hovorí veľa. Nespáchal ju žiaden migrant a zase ukázala na riziká spojené s liberálnym prístupom k zbraniam.

Nie Maročan, Sýrčan ani Afgánec. Najväčší teroristický útok spáchaný strelnou zbraňou vykonal v Las Vegas milionár, biely Američan a penzista, ktorého údajne politika, či vierovyznanie nijak zvlášť nezaujímali.

Niežeby desiatky mŕtvych stáli za vyvrátenie predsudkov o Araboch a terorizme, výpovednú hodnotu o protimigrantských mýtoch však majú.

Šialený čin Stephena Paddocka nám môže pripadať vzdialený. Charakterom, či jednoducho tým, že Las Vegas patrí k nielen vzdialenostne najvzdialenejším častiam USA. Krv preliata na country festivale však znamená zdvihnutý varovný prst aj pre Slovensko, či Českú republiku.

Populisti na oboch stranách rieky Moravy hľadajú cesty ako zaujať extremizujúce sa národniarske spektrum voličov. Napríklad minister vnútra Českej republiky Milan Chovanec pred blížiacimi sa snemovnými voľbami pózuje pri každej možnej príležitosti s puškou, či pištoľou. Zbraň ako niečo pozitívne prezentujú taktiež ďalšie strany počínajúc politickým obchodníkom Tomio Okamurom a členmi Babišovho hnutia ANO končiac.

Na Slovensku sa zbrane stali predvolebným výplachom z úst poslancov Smeru, pridali sa samozrejme národniari a nikoho neprekvapí ani účasť Borisa Kollára či neonacistov okolo Mariana Kotlebu. Jeden z najhlasnejších hlasov volajúcich po liberalizácii podmienok pre držbu strelných zbraní však patrí šéfovi SaS Richard Sulík.

Predseda strany a europoslanec je jedným z hlavných kritikov snahy Európskej únie viac regulovať trh so zbraňami. Európska komisia chce podľa neho pod zámienkou boja proti terorizmu odzbrojiť slušných ľudí, aby sa nemohli brániť novým hrozbám.

Podľa Sulíka ale aj ďalších euroskeptických populistov má každý európsky „slušný“ občan právo brániť svoju bezpečnosť legálne držanou zbraňou.

Ako to už býva, problém je v samotnej realite. Brusel nechce novelou smernice č. 91/477/EEC o kontrole získavania a vlastnenia zbraní nijak významne zasahovať do súčasného systému legálnej držby strelných zbraní.

Hlavným zmyslom návrhu je sťaženie, prípadne úplný zákaz prístupu civilných osôb k automatickým a poloautomatickým zbraniam (útočné pušky, samopale) a snaha zabrániť tomu, aby sa znehodnotené či napríklad poplašné zbrane a repliky dali spätne premeniť na skutočné strelné zbrane .

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Nepopulárna popularita. Merkelová dokazuje, že rozum nepovedal definitívne zbohom

Horiaca svätožiara. Kiska sa zahráva s dôverou

Oko za oko? Richter je na odstrel

Európska komisia tak plánuje viac dohliadať na to, aby zbrane, ktoré v súčasnosti úrady registrujú ako športové, alebo zberateľské, nebolo možné prerobiť na zabíjanie ľudí.

Predstava samostatnej obrany obyvateľstva zbraňami je zvrátená. Na to si daňoví poplatníci platia silové zložky. Populistické tvrdenie o tom, že navrhovaná smernica zakáže držbu zbraní tým, ktorí spĺňajú terajšie podmienky je zas nepravdivá.

Nová liberalizácia držby zbraní by priniesla riziko, že „slušní“ ľudia nebudú hájení, ale naopak ohrození. Pri dnešnej tendencii obyvateľstva v regióne V4 brať spravodlivosť do vlastných rúk by sa mohlo zo Slovenska či Česka stať východoeurópske eldorádo.

Naoko bezvýznamná bola aj zbraň v rukách spokojného bohatého pôžitkára Paddocka. Až dokiaľ sa neprišlo na to, že má tých zbraní 40. Až dokiaľ sa neukázalo, že vyrobiť z poloautomatickej zbrane automatickú nie je nič ťažké. Až dokiaľ...

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope