Nepopulárna popularita. Merkelová dokazuje, že rozum nepovedal definitívne zbohom

Angela Merkelová zase vyhrala. Namiesto gratulácii k vyrovnaniu rekordu Helmuta Kohla počuť z krajín V4 iba prejavy malomyselnosti. Rozum zostal na západe.

Nie oslnivé, ale jasné. Víťazstvo koalície CDU/CSU, vedenej kancelárkou Nemeckej spolkovej republiky Angelou Merkelovou je síce najšedšie za celú jej kariéru, stále však spadá do kategórie jasných deklasovaní súperov.

Víťazstvo o takmer 13 percent ovácie na východe Európy nevyvolalo. Rozpačité reakcie vládnych politikov doplnili perly politického bizáru, ktorý v našom regióne nebývalo bujnie.

Bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý svoju krajinu dostal do Európskej únie, no dnes trávi celý pracovný čas podkopávaním jej významu, označil stratu Merkelovej voličov v porovnaní s predošlými voľbami za úspech a za „úžasný“ označil výsledok ultrapravicovej strany AfD.

Starý pán nezabudol pridať pre neho v poslednom čase typický dovetok fanúšika konšpiračných teórií, keď vo vyjadrení otrepal už boľavo otrepanú frázu, že AfD „je démonizovaná súčasným politickým a mediálnym establishmentom“.

Reči o krásnom výsledku AfD samozrejme znejú aj zo strany presláveného populistu Tomia Okamuru. Muž, ktorý bol z predošlej strany vyhodený preto, že ju bez súhlasu spolustraníkov pripravil o viac ako sto miliónov korún stavia predvolebnú kampaň na „deprivatizácii“, teda znárodňovaní majetku súkromných podnikateľov, ale jeho prieskumových osem percent dosahuje hlavne vďaka pľutiu na moslimskú v Česku mikromenšinu.

Z Česka počuť potlesk smerovaný k nemeckým fašistom taktiež z bývalej Klausej strany ODS. Ideovo prázdnej strane pred voľbami chýba akýkoľvek zmysluplný realistický program, ktorý by oslovil masy. Preto sa zúfalo utieka k preberaniu fráz známych populistov.

Nie je však jediná. Slabosť pre odhrýznutie si kusu populistických preferencií opakovane preukázal Andrej Babiš. Jeho pôvodne propodnikateľská strana, ktorá sa preslávia zavedením likvidačných zaisťovacích príkazov Finančnej správy na jednej strane a predvolebným sľubom zvýšenia penzií na 80 percent priemernej mzdy na strane druhej, hľadá taktiež globálne-politickú identitu.

Prozápadná a proeurópska agenda nebodovala, a tak poslednú dobu Babiš chŕli voči všetkému európskemu síru. Aj jemu sa páči víťazstvo nemeckých neonacistov a označil ich za skutočných víťazov nemeckých volieb.

O európskom dianí čítajte viac:

Varšava chce Berlínu vystaviť účet za druhú svetovú. Putin si medlí ruky

Talianske upratovanie: ozdravenie, či kopanec bankovej únii?

Slovensko v prejavoch hodnotovej prázdnoty a politickom súperení o stokoruny za voličské hlasy samozrejme nezaostáva. Všetkým vyjadreniam populistických hnutí zase raz kraľuje šéf Slobody a Solidarity Richard Sulík.

Muž, ktorý po rokoch priznal, že jeho strana už nie je liberálna bol presvedčený, že Angela Merkelová v Nemecku, pre chybné rozhodnutie o prijímaní migrantov skončí. Podobne ako pri jeho nesprávnom odhade vývoja vo Francúzsku, ani teraz pochybnosti o vlastnom úsudku nepriznáva.

Výsledok volieb a štvrté volebné obdobie Angely Merkelovej považuje za jej porážku. Aj on vidí ako víťaza AfD s dovetkom, že škoda, že v jej vnútri došlo k rozkolom, inak by mohla získať ešte lepší výsledok. Muž, ktorý a lá africkí diktátori prišiel tento týždeň s myšlienkou sterilizácie žien pre boj s rómskou problematikou, nijak netají, že nemeckým neonacistom fandí. Teší sa aj z toho, že budú spomaľovať snahy o integráciu Európskej únie.

I on považuje AfD za zbytočne démonizovanú stranu. Áno, veď jednoduchšie ako priznať skryte hnedé presvedčenie je označiť kritikov za slniečkarov, či záhadný existujúci establishment konajúci na základe vnútornej dohody.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Horiaca svätožiara. Kiska sa zahráva s dôverou

Oko za oko? Richter je na odstrel

Koaličná kríza ako hrozba. Netešte sa predčasne

Predvolebná líderka AfD Frauke Petryová napríklad koncom roka navrhla dekriminalizovať slovo völkisch. Dnes v Nemecku zakázaný výraz je označením pre filozofiu boja proti etnickému a kultúrnemu zmiešavaniu národov. Pomerne nejasné a všeobecné myšlienkové hnutie však stálo v minulom storočí ako základ krvavej ideológie nacistov. Samotný Adolf Hitler o völkisch písal a hovoril ako o základoch pre jeho politiku vyhladzovania Židov a nadradenosti germánskej rasy.

Českí a slovenskí idioti, či populisti prejavujú sympatie k strane, ktorá sa v predvolebnom programe netají obnovením chápania nadradenosti nemeckej kultúry nad inými, absolútnym zákazom Islamu, či zrušením meny euro.

Všetci Česi a Slováci, ktorých v tomto článku menujem sú ekonómovia, či podnikatelia. Ich vystupovanie po nemeckých voľbách je teda okrem znaku morálnej malosti aj ich priznaním k profesionálnym nedostatkom.

Tie sa v kľúčovej západoeurópskej krajine neprejavili. Navzdory chybe Angely Merkelovej v otázke migračnej krízy, vyhrala. Nemci si totiž uvedomujú, že lacná hra na protiislamské emócie predstavuje hazard a nič nerieši. Len ekonomická stabilita, humánne riešenie utečeneckej krízy, mierové riešenie globálnych konfliktov a jednotné vystupovanie európskych národov vo svetovom merítku dokážu zaručiť blahobyt, ktorý si nevedomky a často nezaslúžene roky užívame. Áno, rozum zatiaľ ostáva na západe.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope