Horiaca svätožiara. Kiska sa zahráva s dôverou

Charizmu prezidenta Andreja Kisku ako protikorupčného bojovníka narušil neznámy anonym. Zapálil jeho svätožiaru a odhalil jeho pravú tvár.

Andrej Kiska patrí, po zásluhe, medzi najobľúbenejších a najrešpektovanejších politikov našeho regiónu.

Na medzinárodnej úrovni vzbudzuje uznanie neoblomná snaha hájiť demokratické princípy a aj za cenu straty popularity v niektorých častiach populácie poukazovať na silnejúci extrémizmus, autokratizmus a populizmus v politike.

Na domácej pôde zas zbiera body ľudským prístupom, charizmatickým vystupovaním a bojom proti korupcii. Kiska, na rozdiel od iných vrcholových politikov neváhal poukazovať na podozrenia okolo podnikania ministra vnútra Roberta Kaliňáka, či dokonca priamo označiť jeho vystupovanie vo vláde za príčinu hlbokej nedôvery slovenskej populácie voči politikom.

A práve tu začína pád dobrého anjela Andreja Kisku. Podľa všetkého jeho politickí oponentni prišli s kampaňou na očiernenie jeho mena. Z policajných spisov a spisov Finančnej správy niekto vyniesol informácie o vyšetrovaní daňových deliktov prezidenta.

Niektoré redakcie obdržali od odosielateľa s ukrajinskou adresou anonym popisujúci informácie o tom, že spoločnosť Kiska Travel Agency, ktorej majiteľmi sú prezident s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa a polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27 tisíc eur.

Firma previnenie uznala a zaplatila daňový nedoplatok s pokutou. Vďaka tomuto kroku sa vyšetrovanie uzavrelo a nie je kvalifikované ako trestný čin. Kiska tak de facto podporuje argument, pre ktorý by mali byť rozsiahle daňové podvody odpustené aj Ladislavovi Bašternákovi. Známi daňový podvodník totiž takzvaný inštitút aktívnej ľútosti využil pri snahe vyvliecť sa z trestného stíhania takisto.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Oko za oko? Richter je na odstrel

Koaličná kríza ako hrozba. Netešte sa predčasne

Vládny šok. Učitelia odmietli almužnu

Ďalšia, možno ešte vážnejšia kontroverzia ohľadom krátenia dane Andreja Kisku, sa spája s jeho predvolebnou kampaňou. Práve na ňu totiž mali putovať nezdanené peniaze zo spoločnosti Kiska Travel Agency. Súčasný prezident peniaze nezapočítal do nákladov volebnej kampane a preto existuje podozrenie, že porušil volebný zákon.

Áno, či prezidenstký palác chce, alebo nie, ide o vážne podozrenia. Tie naviac zapálili oheň na Kiskovej svätožiare. A to nielen svojim charakterom.

Nepeknou pravdou, ktorú občanom prezident Kiska ukázal je jeho pravá tvár vo veciach vlastného ega. Na svoj PR obraz dbá tak úzkostlivo, že neváha sklznúť k rétorike tých, ktorých sám kritizuje.

Miesto presvedčivých argumentov či ospravedlnenia prináša emotívne reči a konšpirácie o tom, kto a ako chce jeho politickej kariére uškodiť. Tých, ktorí správy vyniesli označil za mafiánov. Do kauzy neváhal vtiahnuť ani ministra financií Petra Kažimíra, ktorého rovno označil za zodpovedného za úniky.

Summa summarum. Hneď pri prvej vážnej kauze spájanej s jeho osobou, vystupuje prezident Kiska rovnako ako vládni politici. Rovnako ako tí, ktorých kritizuje sa odpovediam vyhýba, hádže okolo seba bleskami a prichádza s nepodloženými konšpiráciami. Miesto volania po „Padni komu padni“ sa tak pod Tatrami zase vrátia k tradičnému a overenému „Skutok sa nestal“.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope