Zamestnanec má byť partnerom. Korporátny prístup je zhubný

Zamestnanec robotníkom a číslom, ktoré treba čo najefektívnejšie vyťažiť. Korporátny prístup ničí podnikanie a v dnešnej dobe ohrozuje kvalitu.

Pracovník je pre malých podnikateľov veľkým krokom, ktorý môže znásobiť rast, ale aj zničiť celý biznis. Pre veľké firmy ide zas o kľúčovou zložkou fungujúcou ako motor automobilu. Kde nájsť hranicu toho, aby bol slobodný, ale zároveň situáciu nezneužil?

Úplne kľúčové je, aby bol zamestnanec spokojný. Korporátne neplatené nadčasy, štyri porady denne a monitoring chodenia na toalety je dnes naozaj passé. Aj keď nadnárodné korporácie a zmätení tuzemskí vykoresťovatelia sa na nostalgickej vlne z rokov minulých radi vezú.

Okrem priamych škôd spojených s výkonovými nedostatkami môže nespokojný zamestnanec ničiť tiež pracovnú morálku ostatných zamestnancov alebo narušovať povesť vašej firmy.

Ak sa človek, ktorého ste vybrali za zamestnanca prestane správať podľa potenciálu, ktorý ste v ňom počas pracovného pohovoru našiel, môže to znamenať vážnu hrozbu. I keď si odmyslíme úmyselné a neprofesionálne správanie pracovníkov, vaši ľudia môžu trpieť niekoľkými nešvarmi, ktoré však možno v prípade identifikácie riešiť.

Jedným z hlavných je agresivita, alebo urážlivé správanie k spoločenskému okoliu, k ďalším patrí sklon vyvolávať konflikty, narušovať tímovú atmosféru, nezodpovednosť, apatia, alebo znudenie, sklon k absencii, či tendencie "ohýbať" a nedodržovať pracovné pravidlá.

Absolútne typickým znakom nespokojného pracovníka je nerešpektovanie autorít. Tu si však dajte pozor. Nejde o bežných zamestnancov ale vo väčšine prípadov o výnimočne talentovaného zamestnanca, ktorý je nespokojný len vašou vinou.

Práve tu dochádza k opakovaným chybám tuzemských podnikateľov. Plné využitie potenciálu zamestnancov predpokladá aj zvýšenú všímavosť z vašej strany. Musíte jednoducho zvládať či rešpektovať špecifické osobnostné rysy a požiadavky. Pokiaľ to však zvládnete, odmenou vám budú výkony rovnajúce sa aj násobnej prevahe priemerných zamestnancov.

Kľúčom ku korektným vzťahom so zamestnancami je vaša snaha porozumieť im. Nech už máte akékoľvek manažérske vzory, zamestnanec bude pre firmu najprospešnejší vtedy, keď mu vyjdete v ústrety a pochopíte čo potrebuje zmeniť. Veľmi často vie o vašej spoločnosti viac, ako vy z uzavretej kancelárie.

Problematické správanie môže spočívať aj v prechodných či situačných problémoch. Preto musíte zamestnanca vnímať ako individualitu.

Čítajte aj:

Podnikateľ a paragrafy. Sledujte zmeny legislatívy

Objednávka emailom. Ako na ňu hľadí zákon?

Biznisplán: Ako urobiť z nápadu biznis?

Ako urobiť atmosféru, ktorá bude v práci vyhovovať všetkým? Niektoré rady možno odporučiť všeobecne.

Predovšetkým, ak stanovíte jasné pracovné pravidlá, dodržujte ich. A to bez výnimky, nikoho nesmiete uprednostňovať a nikdy sa nesmiete stavať do pozície menejcenného člena firemného tímu.

Podporujte dobré medziľudské vzťahy. Nikdy neignorujte sťažnosti zamestnancov a nebojte sa zamestnanca pochváliť. Nezostaňte pri slovách a podporte zamestnancov i finančne, alebo vecne. Nie všetci totiž na pochvalách lipnú.

Neustále uvažujte o možnostiach zlepšenia pracovného prostredia a zaujímavosti práce. Odstraňujte stresové faktory. Dbajte na to, aby boli zamestnanci dostatočne pracovne vyťažení. Ale všetci. Nesmiete dopustiť, že sa v tíme vyprofiluje ťahúň, ktorý bude robiť prácu za všetkých ostatných. Strážte si spravodlivosť v tímoch, alebo ťahúňov odmeňujte výraznejšie ako ostatných.

Jedným z hlavných pravidiel, ktoré musíte dodržiavať je načúvanie. Nezabudnite, ak zanedbáte komunikáciu, alebo budete sťažnosti ignorovať, obráti sa to proti vám. Vám by sa tiež nepáčilo, keby vás ignorovali obchodní partneri. Práve tak vás zamestnanec vníma - nie ako pána, ale ako partnera.

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb