Biznisplán: Ako urobiť z nápadu biznis?

Veľa nápadov s kamošmi pri pive, ale žiadny kapitál? Zlosť zanechajte v krčme a neľutujte sa. Rozbehnúť to ide hocikedy aj na kolene.

Nad začiatkom podnikania sa dnes zamýšľa nejeden pracant túžiaci po samostatnosti. Najčastejšie však nenaberie odvahu a po dlhých hovoroch so známymi nájde zámienku, prečo to nejde.

Áno, niekedy to naozaj nejde. Ale kamoši z korporácií, ani pivári vševedi by vám to analyzovať za vás nemali. Urobte si jednoduchú štúdiu a nechajte rozhodovanie o vašom živote vo vašich rukách.

Napíšte si aspoň základný byznysplán. Nedramatizujte to zbytočne a píšte ho hlavne pre seba. Zohľadnite v ňom svoje reálné možnosti a nič nepřikrášlujte. Nikoho nemusíte klamať, v prvej fáze nejde o žiadne chvastúnstvo.

Podnikateľský plán má za úlohu vytvoriť pravdivý a presvedčivý obraz o schopnostiach, zámeroch a potenciálnom výnose pre investora.
 
Vďaka podnikateľskému plánu viete, či skutočne robíte to, na čom chcete stavať. Okrem toho sa vďaka plánu zameriate na podstatné veci a neriešite problémy, ktoré v skutočnosti nikoho v biznise nezaujímajú.
 
Podnikateľský plán je v zásade rozšírené Executive Summary. V projekte teda popisujete, kto ste, s akými ľuďmi robíte, popisujete hlavnú myšlienku, koncový produkt, alebo službu, ktorú trhu ponúknete a venujete sa triezvemu pohľadu na realizovateľnosť.
 
V biznis pláne potom rozviniete na akom trhu chcete pôsobiť, v akom je stave a kto je vaša konkurencia. Pre investora je najzaujímavejšou časťou finančná analýza. Detailne sa venujte hlavne tomu, koľko peňazí potrebujete na rozvoj a ako tieto peniaze vynaložíte.
 
Investor prirodzene potrebuje vedieť aj to, čo za jeho podporu ponúkate - podiel, partnerstvo, navýšené splatenie, alebo viac detailov o exite. Dĺžka dokumentu nie je striktne určená. Nemala by byť však kratšia ako päť strán. Projekt potom pôsobí neprofesionálne a nedomyslene.

Čítajte aj:

Nepáči sa vám postup obchodného partnera? Reklamujte jeho prácu

Ochranná známka. Ako si chrániť majetok?

Ako na prokrastináciu? Lepšie si trieďte čas

V začiatku biznis pláne uveďte Executive Summary, teda krátky popis, čoho sa týka vaše podnikanie. Základom je popísať ideu projektu stručne a výstižne. Ak pôjdete hneď v úvode do detailov, eventuálny investor sa unudí a zvyšok projektu si ani neprehliadne.
 
V ďalších bodoch biznis plánu sa rozoberajú ďalšie konkrétne oblasti. Najčastejšie opis spoločnosti, produkt, alebo služba, analýza trhu, stratégie a implementácia, tím, finančná analýza a Swot analýza.
 
Názov SWOT analýza pochádza zo štyroch anglických slov: S = Strenghts = Silné stránky, W = Weaknesses = Slabé stránky, O = Opportunities = Príležitosti a T = Threats = Hrozby. Vo Swot analýze podnikateľ rozoberie všetky aspekty svojho plánu z pozície týchto štyroch oblastí.
 
Do slabých stránok patrí napríklad nízky budget na marketing, alebo malý tím. K príležitostiam radíme dieru na trhu, alebo problémy iných hráčov a vhodné zmeny legislatívy. Hrozbami sú potrebné úverové zaťaženie, negatívne zmeny legislatívy, alebo vznik konkurencie.
 
Nezabúdajte však, že plán možno časom budete prezentovať investorovi. Analýza vám má pomôcť nájsť správne stratégie implementácie vašej podnikateľskej stratégie. Ak však investor uvidí, že hrozieb a slabých stránok máte viac ako pozitív, môže ho to odrážať (aj keď niekedy jedna dobrá príležitosť dokáže poraziť presilu hrozieb).
 
Analýza by mala obsahovať nielen subjektívne informácie, ale aj objektívne informácie, ako je veľkosť trhu, a to ako počtom zákazníkov, tak v peniazoch. Tieto údaje je dobre doložiť relevantnou štúdiou. Zdroje možno nájsť na internete. Ak by si investor plánoval vaše tvrdenie overovať, stačí len odkázať v článku na meno štúdie, alebo zdroje.

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb