Ochranná známka. Ako si chrániť majetok?

Vymyslieť kvalitný biznis s unikátnou myšlienkou nie je ľahké. Nenechajte sa o všetko pripraviť špekulantom.

Pre veľký a zárobkový biznis je dnes ochranná známka nutnosťou. Internetom totiž blúdia tisíce ľudí, ktorí si pod pojmom startup predstavujú krádež cudzieho nápadu.

Nelovia pritom len na nápad. Povaha špekulantov sa zaujíma aj o mechanizmus fungovania vášho obchodného cyklu, názov firmy, alebo cenové ponuky.

Ochranná známka môže chrániť všetko čo je kľúčové. Základnou ochranou je ochranná známka registrovaná na názov firmy. Nestane sa vďaka nej, aby niekto zakladal firmu s podobným menom. Názov je nutné chrániť samozrejme aj u produktov a služieb. Keď ide o meno firmy, nezabudnite na jeho súčasť - logo.

Ak prevádzkujete eshop, je dôležité chrániť domény. Nikto nebude môcť užívať zhodnú či podobnú doménu. Často sa totiž stáva, že konkurencia ukradne názov webstránky a pridá do neho kvôli odlišnosti malinkú úpravu.

Kľúčová je takisto ochrana marketingových stratégií. Vďaka ochrannej známke sa vám nemôže stať, že by sa konkurencia viac než inšpirovala napríklad vašim reklamným sloganom.

V konkurenčných sporoch hrajú ochranné známky absolútne rozhodujúcu úlohu. V prípade, že vás bude niekto chcieť z trhu odstrániť, vykradnutím nápadov nič nezíska. Práve naopak vďaka ochranným známkam je od konkurentov možné získať nielen nápravu situácie, ale aj odškodné za ich pokus privlastniť si vaše myšlienky.

Ochranná známka platí desať rokov a možno ju obnovovať. Existujú tri druhy ochranných známok, a to slovná - slovné označenie v bežnom písme, obrazová - tvorené kresbou a kombinovaná - kombinácia slov a kresby.

U známky platia aj provinčné pravidlá, teda každá ochranná známka sa vzťahuje na konkrétne územie podľa toho či ide o ochrannú známku národnú, medzinárodná, alebo ochrannú známku v rámci spoločenstva - napríklad európska.

Čítajte aj:

Ako na prokrastináciu? Lepšie si trieďte čas

Paypal, Transferwise, či karta. Ako si nechať zaplatiť?

Ako si poradiť s tlakom investora. A potrebujete ho vôbec?

Pred podaním prihlášky ochrannej známky je nutné vymedziť rozsah a oblasti, pre ktoré má byť ochranná známka zapísaná.

Ochranná známka nechráni zobrazenie, ktoré je v rozpore s verejným poriadkom alebo dobrými mravmi, označenie, ktoré by mohlo zavádzať verejnosť, alebo ak je zjavné, že prihláška ochrannej známky nebola podaná v dobrej viere. Tu dochádza k rozporom najmä u živých konkurenčných sporov dvoch rovnocenných firiem.

Úrady vám nezaregistrujú ani ochrannú známku pripomínajúcu skôr registrovanú známku inými subjektmi. Toto pravidlo možno prelomiť iba po dohovore s majiteľom predošlej známky, ktorý k registrácii vydá písomný súhlas.
 
Ochranná známka musí mať dostatok rozlišovacej spôsobilosti. Zvykom je teda registrovať kombinovanú ochrannú známku, ktorá obsahuje slovné aj abstraktné detaily.

Nech sa na problematiku ochranných známok pozeráte akokoľvek, pravda je taká, že sa vám registrácia bude hodiť. Najmä u kľúčových vecí ako meno a názov výrobku by mala byť ochranná známka samozrejmosťou.

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb