Podnikateľ a paragrafy. Sledujte zmeny legislatívy

Ja na to mám ľudí v dnešnom biznise neplatí. Neustále zmeny obchodného zákonníka či fiškálnych pravidiel nútia podnikateľa k vzdelávaniu. Na čo dávať pozor?

Zákony nie sú stabilné. Štáty nášho regiónu ich obmieňajú pomaly pri každej zmene garnitúry a čo je ešte nepríjemnejšie, zanedbávajú komunikáciu smerom ku skupinám obyvateľstva, ktorých sa zmeny týkajú.

Dvojnásobne to platí pri podnikajúcich osobách. Zmeny v zdaňovaní, odvodoch, alebo sektorových pravidlách často prebehnú potichu, bez vyvolania väčšej osvetovej kampane a čo viac, bez vysvetlenia.

Rozruch vyvolajú až po tom, čo spôsobia prvé problémy. Podnikateľovi tak nezostáva nič iné, než sa snažiť byť tak trochu právnikom. Základné daňové a sektorové pravidlá by mal sledovať aj poznať, rovnako ako základy obchodného práva.

Áno znie to desivo. Určite sa nahnevane pýtate, kedy máte sledovanie práva stíhať vedľa toho hlavného - samotnej podnikateľskej činnosti. Odpoveď vás však upokojí. V zákonoch plávať ako vo vode nebudete nikdy. Je však jednoduché a logické sledovať základnú legislatívu, s ktorou sa stretávate denne.

Čítajte aj:

Objednávka emailom. Ako na ňu hľadí zákon?

Biznisplán: Ako urobiť z nápadu biznis?

Nepáči sa vám postup obchodného partnera? Reklamujte jeho prácu

To je snáď základná rada. Nikto po vás nechce, aby ste sledoval schvaľovacie schôdze v parlamente. Postrážte si len vývoj a platnosť zákonov, ktorými sa pravidelne riadite. Podľa prípadných zmien je potom nutné reagovať - pripravovať zmeny dokumentáciou i obchodných zmlúv.

Zákon bohužiaľ predpokladá, že podnikateľ legislatívu pozná. Trochu slepo je ochotný podnikajúce osobu sankcionovať aj v prípade zapeklitých právnych polemík. Je preto nutné sledovať najmä hlavné časti obchodného zákonu, či zákonu o nájmoch a zodpovednosti.

Každého podnikateľa sa však dotýkajú iné zmeny. Tie daňové. V prípade Slovenska žiaľ prechádzajú zmenami prakticky každoročne.

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb