TPP vstáva z mŕtvych. Voľný obchod má nádej aj v ére Trumpa

Zvoľte si za prezidenta náhodný generátor táranín… a každý deň bude dobrodružstvom. Myslel to vážne, alebo sme boli iba svedkami ďalšej neškodnej kanonády na Twitteri?

Donaldovi by sme v každom prípade krivdili, ak by sme ho obvinili z konkrétnej ideólogie. Alebo konzistentných postojov. Napríklad taký múr na hranici s Mexikom možno ostáva medzi programovými prioritami, akurát sa naň neušli žiadne peniaze z rozpočtu.

NATO pre zmenu vydržalo byť zastaranou alianciou len počas kampane. A Čína v kontraste s ostrými predvolebnými obvineniami nálepku menového manipulátora nakoniec predsalen nedostane. Tento príbeh je však o inom. O jednom z tých kontroverzných sľubov, ktoré sa Trump naplniť predsalen rozhodol.

Prvý pracovný deň v Oválnej pracovni. Donald priamo pred kamerami teatrálne podpisuje dekrét, ktorým Spojené štáty vyťahuje z Transpacifického partnerstva (TPP) – dosiaľ najväčšieho obchodného bloku sveta. Teda, ak by sa dohoda dožila aj ratifikácie.

Priame škody budeme počítať len ťažko. Ostanú v rovine stratených príležitostí. Podľa prepočtov Svetovej banky mohla TPP do roku 2030 zvýšiť hrubý domáci produkt členských krajín (ktoré by reprezentovali dve pätiny svetovej ekonomiky) v priemere o 1,1 percenta. Vzájomný obchod medzi členmi – ktorého rast ešte stále nesiaha na predkrízové úrovne – sa mohol navýšiť o dodatočných 11 percent.

Donaldovým podpisom sa zároveň skončila jedna éra. Bez zbytočného pátosu. Spojené štáty sa formálne vzdali vedúcej úlohy v udržiavaní a rozvíjaní medzinárodného usporiadania, ktoré budovali od druhej svetovej vojny.

Netreba kvôli tomu hneď maľovať katastrofické scenáre. Patrí sa ale pripomenúť, že práve toto usporiadanie dokázalo priviesť svet k rozprávkovej prosperite – a to v nevídane krátkom čase. Pre ilustráciu sa pozrime na zopár čísel Svetovej banky. Zatiaľ čo od úsvitu vekov do roku 1960 sa globálnemu HDP podarilo narásť na 1,37 bilióna dolárov, do roku 2015 dosiahlo objem 74,3 bilióna dolárov. Pre lepšiu perspektívu: len za posledné polstoročie narástlo svetové bohatstvo 54-násobne.

Nie je náhodou, že v histórii ľudstva nevídaný rozmach blahobytu sme zažili práve v tomto polstoročí. Na svedomí ho má kapitalizmus, inovácie, medzinárodná deľba práca a… historicky bezprecedentná miera relatívne bezbariérového medzinárodného obchodu. Hoci Spojenými štátmi nateraz lomcujú anti-globalizačné nálady, zďaleka nie všetky krajiny sú pripravené sa tohto osvedčeného receptu vzdať.

Čítajte ďalšie komentáre a analýzy autora:

OPEC si vylámal zuby. Americká bridlica opäť naberá na sile

Mýtus o trýznivom diktáte z Bruselu

Tvrdý alebo mäkký brexit? Hrozí tresnutie dverami

Prvý výrazný impulz v trumpovskej ére prichádza práve od zvyšných jedenástich signatárov TPP. Na májovom samite krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) ohlásili, že budú pokračovať v rokovaniach o zavedení už schváleného textu obchodnej dohody. Mohlo by sa zdať, že bez vyhliadky prístupu na lukratívny americký trh nebudú zvyšné krajiny ochotné urobiť ústupky, ktoré dohoda vyžaduje. Vnútorné politické tlaky možno predsalen donútia od dohody odstúpiť aj niektoré ďalšie vlády. Malajzijskú napríklad. No potom ostáva niekoľko významných, silne exportne orientovaných ekonomík, ktoré by iniciatívu mohli udržať pri živote – Singapur, Čile, Austrália či Nový Zéland.

TPP totiž ostáva veľmi perspektívnym počinom. Aj po odstúpení jej najväčšej ekonomiky a ideového lídra. Pacifická dohoda by mohla zrušiť približne 18-tisíc dovozných ciel a iných obchodných bariér – najmä regulácii stanovujúcich, koľko percent produktov musí byť vyrobených z domácich zdrojov.

Napriek tomu práve toto nikdy nebolo tak celkom pointou TPP. Tradičné obchodné bariéry sú po dekádach liberalizácie beztak nízke. Hlavným cieľom bolo ukotviť nové spoločné pravidlá svetového obchodu – vrátane posilnenia pracovných práv, ochrany duševného vlastníctva či otvorenia internetu (dokonca aj v komunistickom Vietname) – ktoré vytvoria základ pre udržateľný rast a posilnia obchod v nových odvetviach ekonomiky. Dostatok dôvodov, aby zvyšní signatári v rokovaniach pokračovali.

Transpacifické partnerstvo má k zavedeniu ešte ďalekú cestu. Samotné pokračovanie rokovaní je ale nádejným odkazom. Myšlienka voľného obchodu možno stratila svojho tradičného ideového a ekonomického lídra. To však ešte neznamená, že je mŕtva.

 

Tomáš Púchly

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme