Brand nie je formalitou. Značka je kľúčom k úspechu

Názov biznisu, produktu alebo služby často hrá pri úspechu podnikania rovnakú úlohu ako ich kvalita. Dajte si preto pri vytváraní brandu záležať.

Značka je tým, s čím príde potenciálny klient vášho biznisu do kontaktu skôr ako s produktom samotným, či propagačným materiálom vašej firmy.

Brand je navyše v dnešnej internetovej dobe kľúčovým nástrojom marketingu. Len výstižný názov, ktorý si klient navyše dobre zapamätá, dokáže pritiahnuť potenciálnu zákazku.

Značka sa prirodzene nesmie spájať s ničím negatívnym, alebo mätúcim. Nemá kopírovať ani nápady a produktové vlastníctva konkurencie, a tak je z vymýšľania názvu pomerne neľahká záležitosť.

Vždy záleží na tom, ako svoje meno propagujete. Klient totiž nesleduje kvalitatívne ponuky, ale tovar vyhľadáva na základe zapamätateľných kľúčových slov. Keď je s firmou spokojný, nehľadiac na vývoj trhu opakuje vyhľadávanie tých istých kľúčových slov, ktoré ho k nej priviedli.

Ideálne meno firmy je to, ktoré si ľudia zapamätajú a je silne zakorenené v jazyku krajiny, kde má firma hlavné aktivity jej biznisu. Keď už potrebujete meno firmy v angličtine, voľte tiež slovo, ktoré ľudia poznajú a jednoducho sa im vyslovuje.

Pridanou hodnotou potom môžu byť vtipné variácie mena, či slovo, ktoré je používané v rozšírených pozitívnych frázach. Kľúčovou vlastnosťou dobrého brandu je tiež pozitívny odkaz. Zákazník si vás oveľa rýchlejšie zapamätá ako spoločnosť Pravda, než spoločnosti Nielož.

Veľa dôležitou vlastnosťou kvalitnej značky je tiež to, aby názov firmy aspoň z časti reflektoval činnosť firmy. Je teda dobré, keď názov odkazuje na hlavnú činnosť spoločnosti a na to, čím sa rada chváli.

Meno firmy, služby a koniec koncov všetkého, čo sa s vašim podnikom spája by malo smerovať k jedinému. Znalosti značky v cieľovej skupine.

Čítajte aj:

Startup: módna fráza či skutočný pojem?

Profit, zisk, peniaze a .. Prečo vlastne podnikať?

Online faktúry. Papier je pre dinosaurov

V marketingovom svete sa to nazýva brand awareness. Udáva, koľko percent ľudí z cieľovej skupiny vašej firmy pozná vašu značku. Určuje aj to, koľko ľudí značku úspešne spozná a priradí si ju k produktu.

Brand awareness je pre každú firmu kľúčové okamžite po spustení predaja, či služieb. O úspechu značky totiž vo väčšine prípadov rozhodujú prvé uvádzacie mesiace. Brand awareness je zároveň súčasťou vývoja značky, nie nejakým sprievodným javom. Práve výslednou značkou sa v očiach zákazníka odlišujete od zvyšku, vyčnievate z davu.

Top of the mind awareness, alebo spontaneous aw sa označuje ako spontánna znalosť. Názov spoločnosti si človek vybaví automaticky, pretože mu takmer okamžite spojí značku s produktom. Stačí sa opýtať. Výsledok je potom správnym vodítkom k názvu, ktorý potrebujete.

Okrem bežnej reklamy je dobré investovať tiež do guerilla marketingu. Jeho hlavnou výhodou je, že brand nielen vytvorí, ale aj udrží jeho hodnotu. Udržanie značky v povedomí spotrebiteľov je práve to, o čo ide. Dokáže vás nielen dostať na trh, ale tam aj dlhé roky vydržať.

 

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb