Startup: módna fráza či skutočný pojem?

Začínaš podnikať? Si startuper. Nesprávnou logikou sa riadia tisíce slovenských firiem. Slovo startup zneužívajú na hľadanie lacnej pracovnej sily, alebo ako marketingovú barličku. Ide pritom o oveľa viac ako len slovo.

Firmy v regióne sa považujú za startup jednoducho, keď spúšťajú činnosť. Aj keď majú milióny kapitálu, kvalitný personál, či zdedenú pozíciu na trhu. Je to samozrejme lož.

Startup je v zahraničí definovaný ako projekt, ktorý sa snaží o inováciu v oblasti bežnej každodennej činnosti. Startup zvyčajne nerobí to, čo všetci ostatní. Prináša nové postupy, nové funkcie, nové kanály marketingu a vytvára netradičné firemné štruktúry.

Začínajúci podnikateľský projekt si navyše môže hovoriť startup iba ak vzniká na zelenej lúke. Bez prostriedkov a zamestnancov. Cieľom startupu má byť ustálenie firmy a naplnenie biznis plánu, alebo takzvaný exit. Ide o cieľ rozvinúť firmu za garážových podmienok a potom ju zabehnutú ponúknuť silnému investorovi. Tuzemské projekty, ktoré vznikli v sídlach finančníkov majú od startupov ďaleko.

Väčšina podobných projektov v našom regióne robí chybu v opakovaní postupov známejších väčších firiem.

Skutoční nováčikovia v prvých rokoch fungujú väčšinou ako stratový projekt úzkej skupiny ľudí, niekedy dokonca jednotlivca. Ten si väčšinou dotuje vývoj projektu sám, požičiava si peniaze, alebo žije naozaj na hrane. S kanceláriou v centre mesta to nemá nič spoločné. Firemné priestory startupov sú väčšinou domovy zakladateľov, alebo garáže v rodinných domoch.

Financovanie startupov v našom regióne naozaj trpí. Kapitál získavajú väčšinou po niekoľkých mesiacoch, rokoch a väčšinou vôbec žiadne peniaze nezoženú. Banky bohužiaľ podobné projekty nepodporujú a štát na podporu rizikových projektov začínajúcich netradičných podnikateľov nemyslí.

Aj v Česku však našťastie začala pôsobiť skupina investorov, takzvaných investičných anjelov, ktorí si v krajine vyhľadávajú zaujímavé projekty a investične ich podporujú. Väčšinou výmenou za podiel vo firme, alebo ako splatnú pôžičku, podporia na isté obdobie začiatočný rozvoj startupového projektu, tak, aby si bol schopný vytvoriť klasickú firemnú štruktúru.

Hlavne na západe je bežný tiež crowdfunding. Ide o verejní podporu startupových projektov. Ktokoľvek môže startupu za vopred sľúbenú odmenu (väčšinou produkt) poslať menšie finančný príspevok. Ak sa vyzbiera dostatočné množstvo peňazí (startup si dopredu určí koľko peňazí a na čo potrebuje), startup ich dostane na účet. Keď sa požadovaná suma nedosiahne, peňažné prostriedky sa vrátia na účty darcov.

Čítajte aj:

Profit, zisk, peniaze a .. Prečo vlastne podnikať?

Online faktúry. Papier je pre dinosaurov

Ako hasiť požiare. Alebo čo robiť, keď sa nedarí

Slovo startup sa však často využíva aj v zmysle biznis plánu. Teda startupmi chcú byť ľudia, ktorí majú možnosti, no predpokladajú, že startupový postup bude pre ich podnikanie vhodnejší.

Startupové podnikanie je samozrejme živým komplexom rôznych nástrojov a postupov. Keďže je silne ovplyvnené virtuálnym podnikaním, stále sa mení. Práve sledovať súčasné trendy je pri startupe veľmi dôležité. Od úspešných príkladov v zahraničí možno ľahko prevziať modely, ktoré potom automaticky fungujú v tunajšom prostredí stále slabej startupovej konkurencie.

Kto sa chce do startupového podnikania pustiť by ale mal mať na mysli, že až 95 percent startupových projektov končí krachom. Najčastejšie kvôli neschopnosti financovať rozvoj, nedostatku zamestnancov ochotných akceptovať zo začiatku nízku alebo žiadnu mzdu a na neschopnosti vytrvať v dlho stratovej snahe.

Veľmi dôležitý je aj startupový biznis model. Ak sa latka nastaví príliš ambiciózne, firma sa vyčerpá, ak príliš ležérne, konkurencia vás predbehne.

 

Biztweet

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb