Ako hasiť požiare. Alebo čo robiť, keď sa nedarí
Na internete si väčšinou prečítajte príbehy úspešných a zaručené rady, ako dosiahnuť bohatstvo. Skutočný život podnikateľov však prináša veľa chvíľ, kedy sa nedarí a má chuť všetko zahodiť do koša.
Krízy prirodzene patria k životu podnikateľov oveľa viac ako k životu ľudí, ktorí sa živia zamestnaním. Aj preto je veľmi dôležité, aby bol podnikateľ na problémy pripravený a až prídu nešalel.
Najčastejším príkladom problémov podnikateľa je zadlženie. U malej firmy, s jediným kľúčovým odberateľom, alebo pár zákazníkmi stačí málo. Odberateľ zruší nákup, sám sa dostane do problémov a nezaplatí, alebo obchodný vzťah neblaho naruší zmena v legislatíve.
Nezaplatená faktúra, penále, druhotná platobná neschopnosť a podnikateľ ani netuší ako sa ocitol v insolvencii. Nemusí viniť seba, v niektorých odboroch je bežné, že je odkázaný na kľúčového zákazníka. Z čoho by sa však sebakriticky nahnevať mal je to, že nie je na takúto situáciu pripravený.
V prípade vysokého ohrozenia musí nastúpiť krízový manažment. Ideálne po porade s odborníkom musia nastať v podniku okamžité zmeny. V prípade dlhu napríklad škrty nákladov, predaj bytostne nedôležitého majetku a hľadanie iného odbytiska. Keď je to nevyhnutné napríklad aj v inom odbore.
Čítajte aj:
Ako na reklamu. Zvládnete to sami?
„Máš padáka“. Môže to dopadnúť dobre?
Firemné logo: V čom je jeho význam?
Krízový manažment sa však nezaoberá len insolvenciou, ale aj deformáciami trhu, vplyvom konkurencie, problémových úverov, pôžičiek, dotácií alebo zánikom firmy či finančnej inštitúcie.
Rýchle no systematické a premyslené postupy dokážu eliminovať nepriaznivé vplyvy takmer akejkoľvek krízy. Známy je napríklad krízový manažment vo firemnej komunikácii. Keď o značke vybuchne v médiách niečo vážne negatívneho, nastupuje krízové PR. Nemá za úlohu zastrašovať novinárov, ale nájsť spôsob ako negatívny obraz o firme aspoň trocha vylepšiť.
Aj naoko zanedbateľný negatívny jav, či udalosť, môže vyvolať iný jav a spustiť dominový efekt ďalších naviazaných problémov. Vedľajším efektom a vhodným doplnkom krízového manažmentu je aj manažment rizík. Práve on stojí za neustálymi analýzami možných problémov aj v pokojnej dobe a skvele vás pripraví na to, čo robiť až problém naozaj nastane.
Pravidlá krízového manažmentu potvrdzujú, že nikto a nič nežije na bezpečnom mieste. Preto sa nás kríza a problémy týkajú aj v pokoji. Ávšak keď ste pripravení, nie je sa čoho báť.
Biztweet
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
Biznis Biztweet Biznis
- 5 Kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb
Golden Biztweet Golden
- Získavate 10 kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb