„Máš padáka“. Môže to dopadnúť dobre?

Prepustenie zamestnanca je nočnou morou pre obe strany. Ako z toho spraviť pragmatickú debatu a nespáliť mosty?

Prepúšťanie zamestnancov nie je nepríjemným len pre samotných zamestnancov ale taktiež pre zamestnávateľa, ktorý musí o výpovedi rozhodnúť a následne oboznámiť podriadených. Povedať niekomu, že má ,,padáka" býva často veľmi psychicky náročné aj pre ostrieľaných riadiacich pracovníkov, ktorí vďaka tejto úlohe vedia zažiť poriadne ťažké chvíle. 

Dôvody prepustenia môžu byť rôzne. Zamestnanec môže dostať výpoveď kvôli individuálnym dôvodom, podnikovým dôvodom alebo dojednávaním predpenzijného odstupného. 

Ak dáte výpoveď pracovníkovi z individuálnych dôvodov, väčšinou ide o dôvody, ktoré súvisia s jeho osobou. Táto situácia sa podstatne odlišuje od výpovede z ekonomických príčin, pretože je pravdepodobné, že jej predchádzali spory alebo konflikty, ktoré skončili aspoň na jednej strane nakopeným sa negatívnych emócií. Preto možno povedať, že tento prípad prepúšťania je emocionálne najnáročnejší. Druhý a tretí prípad prepúšťania sú emocionálne menej zaťažení a vo väčšine prípadoch sa odlišujú len formálne. 

 

Po tom, čo sa rozhodnete prepustiť niektorého z podriadených, nastupuje na rad rozhovor, ktorý býva pre obe strany citovo zaťažujúci. Veľa zamestnávateľom sa preto v týchto prípadoch rozhoduje urobiť to čo najrýchlejšie a najmenej bolestnejšie. Urobiť to týmto spôsobom nie je tou najlepšou voľbou, ktorou by ste to mali urobiť. Keďže zamestnanie nie je len miestom kam chodíme pracovať, ale aj miestom, kde sme si vybudovali isté medziľudské vzťahy, je dôležité pri rozhovore so zamestnancov vytvoriť čo najlepšiu osobnú atmosféru. Ako manažér by ste si mali dať pozor, aby ste si takéto rozhovory neplánovali za sebou v krátkom časovom období. Keďže na vás pravdepodobne bude pôsobiť viacero citových stresov, mohlo by sa vám zdať že situáciu nezvládnete podľa svojich očakávaní. 

Počas prepúšťacieho rozhovoru, no i po ňom, budete v očiach svojho zamestnanca ten silnejší, ktorý ma moc nielen nad jeho kariérou ale tiež osobným životom. Vo svojich očiach sa budete ale naopak cítiť omnoho zraniteľnejšie ako vyzeráte. Najmä ak pracujete v oblasti s vysokou nezamestnanosťou pravdepodobne vám bude pracovníka veľmi ľúto. Následkom tohto všetkého môže byť aj vaše zlé svedomie, pre ktoré budete cítiť výčitky. 

Po oznámení výpovede zamestnancovi sa vám môže stať, že vás pracovník bude viniť za odchod. Na jednej strane je toto jeho myslenie pochopiteľné, no určite nie spravodlivé. Teda v prípade ak ste mu vedome či úmyselne neublížili. Ak vám bude zamestnanec dávať najavo, že za jeho nešťastie môžete vy, jediné čo môžete urobiť je povedať mu, že chápete ako sa cíti a vysvetliť mu dôvody, ktoré viedli k vášmu rozhodnutiu.

Čítajte aj:

Firemné logo: V čom je jeho význam?

Hľadáte prácu po štúdiu? Prečítajte si pár tipov ako na to

Ako založiť "eseročku"? Pozrite sa čo musíte splniť

--

Ak budete mať počas rozhovoru nepríjemné pocity, nenechajte sa uniesť a nehovorte nepremyslené veci. Taktiež nesľubujte nemožné, len preto aby ste si situáciu vedome uľahčili. Ak nebudete vedieť zvládnuť svoje zlé pocity, tiež sa nedopustite chyby, že budete viniť zamestnanca z nezvládnutia momentálnej situácie. 

Existujú aj prípady, kedy zamestnanec zoberie správu o výpovedi ako šok a bude sa tváriť že sa nič nedeje. Táto reakcia vás možno udiví, pretože prepustený sa dokáže správať aj voči kolegom v práci nezmenene. Pri tejto situácii si ako manažér budete myslieť, že všetko prebehlo v pohode  a najhoršie máte za sebou. Po čase ale toto citové umŕtvenie u zamestnanca pominie a potom prichádza zlosť, výčitky, podráždenie. V opačnom prípade sa môže stať, že nebude útočiť ale žobrať. Takéto správanie sa prejavuje najčastejšie u ľudí, ktorí trpia depresiami alebo majú k nej sklony. Ak sa prepustený zamestnanec začne takto správať, je pravdepodobné, čo to na vás bude mať horší dopad ako keby ste museli znášať jeho zlosť či agresivitu. 

Po dlhom a úmornom období nastáva okamih, kedy zamestnanec konečne pochopí situáciu a akceptuje výpoveď. Pomaly sa začne orientovať v budúcnosti, a ak vám na jeho budúcnosti záleží, je vhodné ak mu v tomto bode dokážete pomôcť. Niekedy stačí, ak mu dáte informácie o voľnom novom pracovnom mieste alebo poukážete na iné možnosti, ktoré by ste mu mohli poskytnúť v podniku. 

 

 Veronika Petrášová