Offshore: Ako dostať firmu do daňového raja?

Offshore, alebo daňový raj má v tuzemsku negatívny konotáciu. Využívajú ho však stále tisícky podnikateľov.

Prečo a ako sa do daňového raja dostať? Výhoda offshore spoločností je jasná. Táto forma podnikania stojí na firme založenej a registrovanej v krajine s výhodným daňovým režimom.

Výhodný daňový režim znamená, že ide o štát, v ktorom firma zdaňuje príjmy podnikateľov výrazne nižšou daňou, než v krajine odkiaľ firma pochádza. Niektoré z offshore dokonca príjem, či bankové prevody nezaťažujú vôbec žiadnym zdanením, alebo poplatkami.

Offshore spoločnosti využívajú vo veľkom korporácie, ktoré tak chcú zabrániť tomu, aby významná časť ich ziskov zostala v krajinách, kde pôsobia. Nejde však len o postup nadnárodných koncernov. Máloktorá stredná spoločnosť pôsobí výhradne v jednom regióne, alebo jednej krajine. Väčšina uskutočňuje svoje ekonomické aktivity v dvoch a viacerých krajinách, či už v rámci EÚ alebo mimo.

Pri určitých transakciách môže dochádzať až k niekoľkonásobnému zdaneniu jedného a toho istého príjmu tak v mieste jeho zdroje, ako aj v mieste rezidencie spoločnosti, v prospech ktorej je príjem vyplácaný. Práve v rámci princípu zamedzenia dvojitého zdanenia využívajú offshore spoločnosti aj banky. Keď odvedú malú, alebo nulovú daň v daňovom raji, nemusia už platiť poplatky krajine, z ktorej presun peňazí pochádzal. Bankový sektor však podrobuje ďalším reguláciám Európska únia.

S nižším daňovým zaťažením súvisí aj výrazne menšia byrokratická záťaž. Administratíva je oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Okrem daňovej ústretovosti je nesporným benefitom pre podnikateľov tiež anonymný charakter offshore spoločnosti. Zaistenie anonymity vlastníckej štruktúry spoločnosti alebo celého holdingu je samozrejmosťou. Práve anonymita je však ďalším tŕňom v oku politikov z domáceho regiónu. Vzhľadom k anonymite to však podnikateľovi môže byť na konci dňa jedno.

Čítajte aj:

SEO optimalizácia. Čo sa skrýva za tajomnou skratkou?

Podnikanie funguje. Dajte bacha na legislatívu

Prečo podnikať? Máte jasno v tom, čo chcete?

Pri rokovaní v zahraničí potrebuje podnikateľ takmer pri všetkých úradných úkonoch takzvaný apostilovaný doklad. Apostille sa najčastejšie využíva pri robení výpisu z obchodného registra a trestného registra. Ide zjednodušene o overený úradný preklad, preklad s pečiatkou, súdne overený preklad alebo preklad so súdnym overením.

Tento výpis sa skladá z dokumentu o založení spoločnosti, stanov spoločnosti a výpisu o konateľovi a spoločníkoch.

Pred tým, než si apostilu vôbec zaobstaráte je však nutné zistiť, v akom vzťahu sa Slovenská republika a krajina, pre ktorú dokument potrebujete, nachádza. V mnohých štátoch totiž dnes úradné overenie listín zo zahraničia nie je povinné. Nie všetky krajiny totiž dvojstranné apostilové dohovory s Českom uzavreli. Je potrebné zistiť, či je príslušný štát zmluvnou krajinou Dohovoru o zrušení požiadavky overovania cudzích verejných listín, prijatej v Haagu 5. 10. 1961.

Apostilačnú doložku, teda úradné overenie dokumentácie v inom jazyku, vydáva v každom zmluvnom štáte minimálne jeden apostilačný úrad.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb