Hlavatý: TMR naráža na strach verejných činiteľov

Slovensko ma stále obrovský potenciál len treba aktívne pracovať a hlavne nepremrhať ho nekonečným prestupovaním na mieste. Týmto prestupovaním je strach verejných činiteľov zo zmeny. Predseda predstavenstva Tatry Mountain Resorts Bohuš Hlavatý v rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: Ako hodnotíte rok 2017 z hospodárskeho hľadiska. Veľa ste investovali, zodpovedali tomu aj následné tržby?

Bohuš Hlavatý: Rok 2017 priniesol veľa nových výziev ako aj úspechov, ktoré ovplyvnili kvalitu poskytovaných služieb a hodnotu, ktorú zákazníkom prinášame. K úspechom jednoznačne patrí vernostný program Gopass spojený s pozitívnou odozvou našich klientov ako aj tržby, ktoré plynú cez tento program. Naďalej sa nám darilo zvyšovať počet šikovných sezónkarov. Zábavný park Legendia v Poľsku, ktorý prechádza kompletnou revitalizáciou ukázal, že má potenciál. Svedčí o tom skutočnosť, že sa nám podarilo zdvojnásobiť návštevnosť.

K výzvam určite patria neustále sa zvyšujúce náklady na pracovnú silu, zavádzané opatreniami vlády SR ako aj jej nedostatok a takisto aj nedostatočná mobilita pracovnej sily.

Čo sa týka napríklad segmentu aquaparkov, ten je stále náročnejší najmä vďaka rozširujúcej sa poľskej konkurencii. Preto investície, ktoré sme do tohto segmentu smerovali, boli nevyhnutné na jasne definovanie produktov a na splnenie potrieb našich zákazníkov. Čo sa týka investícií do hotelov, sme spokojní – nový Hotel Pošta i modernizácia izieb v Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici boli prijaté našimi zákazníkmi veľmi pozitívne. Taktiež dobudovanie prepojenia Chopku z južnej strany novou 15 miestnou kabínkovou lanovkou, prinieslo výrazne vyššiu kvalitu lyžovačky.

Biztweet: Ktoré strediská sú ťahúňmi a kde by malo gro biznisu TMR ležať v budúcnosti? 

Bohuš Hlavatý: Dnes je TMR ťahané stále najmä slovenskými horskými strediskami a aquaparkom. Jasná potvrdzuje svoj veľký potenciál a rozvíja sa nielen v oblasti lyžovačky, ale aj v oblasti ubytovania a realitných projektov. Vysoké Tatry sú „najkrajším strediskom“ a tomu zodpovedá aj ich návštevnosť, veľmi dobre sa im darí aj v oblasti eventov. Tatranský ľadový dom na Hrebienku sa postupne stáva legendou, tento rok sa otvára verejnosti už po piaty krát a to v piatok 8. decembra.

V tomto roku smerovali naše investície najmä do Poľska, jednak do zábavného parku Legendia, ale najmä do horského strediska Szczyrk, kde sme postavili 3 nove lanovky, rozšírili a pridali nové zjazdovky, vybudovali  kompletne nový zasnežovací systém a doplnkovú infraštruktúru. Spojili sme sily aj s ostatnými strediskami v Szczyrku a tým vzniklo unikátne stredisko na poľské pomery a to so 40 kilometrami zjazdoviek. Veríme jeho potenciálu a tomu, že sa Szczyrk postupne dostane na úroveň návštevnosti napríklad Špindlerovho Mlýna.

Tam sme tento rok taktiež postavili lanovku na Mísečkách, nové zjazdovky, zasnežovanie a reštauračné zariadenia. Všetky naše zahraničné aktivity sú v začiatkoch svojho rastu a veríme, že sa postupne stanú plnohodnotnými partnermi slovenských stredísk, tak návštevnosťou ako aj tržbami.

TMR je založené na synergiách, synergiách medzi jednotlivými krajinami, synergiách medzi jednotlivými rezortmi, synergiách medzi letnými strediskami a zimnými strediskami ako aj synergiách medzi infraštruktúrou (lanovky, zjazdovky, aquapark) a ostatnými službami – hotely, gastro, obchody, požičovne a ďalšie služby. Toto všetko tvorí celok a jedno bez druhého nebude tak úspešné – preto gro biznisu leží v celku a nie  v jeho jednotlivých častiach.

Biztweet: Čo sa týka Slovenska, zameriavali ste sa hlavne na investície v Nízkych Tatrách. Je na Slovensku priestor kde rásť?

Bohuš Hlavatý: Slovensko ma stále obrovský potenciál len treba aktívne pracovať a hlavne nepremrhať ho nekonečným prestupovaním na mieste. Týmto prestupovaním je strach verejných činiteľov zo zmeny, strach z rozhodnutí.

Ako inak sa dá nazvať situácia, že všetky aktivity v národných parkoch sú schvaľované ako výnimka namiesto toho, aby sa jasne vyznačili zóny rozvoja cestovného ruchu a schválili sa v zonácii.

Ako inak možno nazvať situáciu, kde poslanci  obcí a miest, kde ležia strediská rozhodujú o projektoch celospoločenského významu – je len logické, že často rozhodujú na základe čisto lokálnych priorít, veď slúžia najmä svojím občanom, avšak ich priority sú často krát protichodné s celospoločenskými potrebami.

Príkladom je nedoriešená doprava vo Vysokých Tatrách a nekoncepčnosť jej riešenia, neschopnosť prijať zmysluplné rozhodnutia na úrovni samosprávy a nezáujem zo strany štátnych organizácií sa týmto problémom vôbec zaoberať – paradoxne cestovný ruch patrí pod ministerstvo dopravy, ktoré by sa malo v tejto téme aktívne angažovať, čo sa však nedeje. Vidíme priestor na rast, musíme však vyriešiť tieto výzvy, aby sme sa pohli vpred a neprešľapovali na mieste. Cestovný ruch je budúcnosť Slovenska, ten nám odtiaľto nikto neodnesie ako sa to stane s montážnymi halami automobiliek. Len ho musíme začať systematicky riešiť a budovať.

Biztweet: Ako pokračuje váš pokus preniknúť aj do Rakúska?

Bohuš Hlavatý: Pravidelne sa zúčastňujeme rôznych jednaní a stretnutí, ale pokiaľ nie sú podpísané dohody a nie je nič dohodnuté, nebudeme o týchto veciach informovať.

Biztweet: V Česku na Špindlerovom mlýne naberá projekt spomalenie. Úrady po vás opakovane žiadajú prepis projektu. Čoho sa zmeny týkajú?

Bohuš Hlavatý: Tieto zmeny sa objavili už minulý rok, išlo o zmeny v povoľovaní a systéme vydávania povolení súvisiacich s ochranou prírody a stavebnými zákonmi. Vyzerá však, že sme ich úspešne zvládli a práce na prepojení strediska postupujú opäť výrazne vpred. Na jeseň roku 2018 by sme mali vedieť, či všetko dopadlo tak ako očakávame. Každopádne stredisko sa naďalej rozvíja, o čom svedčí už spomínaná nová lanovka, nové gastro zariadenie na svahu, veľa aktivít spojených s Gopassom a eventami v stredisku. Podarilo sa nám získať svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, ktorý sa uskutoční v marci roku 2019.

Čítajte aj:

Finančníci z TMR v Česku narazili. Zjazdovku teraz nerozšíria

Krtkoland nebude ani v Česku ani na Slovensku. TMR dalo prednosť Poľsku

TMR chce v Liberci investovať takmer 25 miliónov eur

Biztweet: Problémom majú byť taktiež povoľovacie orgány v Poľsku. Ako ďaleko ste s tamojším investičným projektom?

Bohuš Hlavatý: Toto všetko je vyriešené, o čom svedčila tohtoročná výstavba. Sme hrdí na to, že sa nám ako zahraničnej firme podarilo presadiť najväčšiu modernizáciu v horskom biznise za posledných 30 rokov. Svedčí to o silnom know how TMR v hľadaní zmysluplných riešení pri budovaní stredísk s plným ohľadom na ochranu prírody.

Budúci rok pokračujeme v revitalizácii zábavného parku Legendia, kde spúšťame ďalšiu významnú atrakciu Dark ride - Bazilišek. V Szczyrku staviame nové 300 miestne reštauračné zariadenie – najväčší projekt v tomto segmente v našej histórii. Verím, že záujem o stredisko bude veľký a sme pripravení pokračovať v rozširovaní prepravných kapacít a zjazdoviek.

Biztweet: Zvažujete v ďalšom roku aj rozšírenie segmentu služieb, či nové destinácie?

Bohuš Hlavatý: V tejto zimnej sezóne zavádzame novinku – samoobslužné pokladne GOPASS Point v Jasnej a v Tatrách. Veríme, že aj tento krok postupne privedie našich zákazníkov k nakupovaniu lístkov online (z mobilu alebo počítača) – okrem toho, že je to oveľa pohodlnejšie ako stáť ráno radu pred pokladňou, umožní im to dostať sa k oveľa výhodnejším cenám za lyžovanie ako doteraz a zároveň spraví lyžovanie dostupnejším pre široký okruh zákazníkov.

Biztweet: Neustále pretrvávajú polemiky aj o finančnom vstupe čínskych investorov aktuálne spájajúcích sily s akcionármi TMR. Pripúšťate menší či vačší majetkový vstup CEFC?

Bohuš Hlavatý: To nie je otázka na mňa, ale na našich akcionárov.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb