Slováci proti extrémizmu a všetkému ostatnému

Nie som rasista, ale... Aktuálny prieskum ukázal na alarmujúcu xenofóbiu Slovákov.

Inštitút pre verejné otázky podrobil prieskumom 400 Slovákov vo veku 18 – 39 rokov. Medzi mladými spoluobčanmi stále prevládajú prekvapivo spiatočnícke a nebezpečné názory.

I keď prekvapivo...V spoločnosti, kde je každý, kto sa zastane kohokoľvek s nie bielou pleťou okamžite označený za „slniečkara“, by to asi prekvapovať nemalo.

Slováci majú dobré srdce ako o sebe radi hovoria a so susedom sa podelia aj o posledné. Susedom však nesmie byť Róm, Moslim, černoch ani cudzinec.

Hoci sa po výprasku pravicových extrémistov v krajských voľbách mohlo zdať, že ultrapravicová hrozba nie je reálna, opak je stále pravdou. Potvrdzuje sa totiž, že Kotlebovcov nevolia len protestujúci občania, ale aj veľká časť tých, ktorí si veľmi dobre uvedomujú o čo neonacistom ide.

Túto hrozbu však za hrozbu nepovažujú. Prieskum ukázal, že konzervatívnu národniarsku politiku, ktorú hlása okrem Kotlebovcov aj niekoľko ďalších strán, doplnenú o neonacistické heslá akceptuje pohodle nadpolovičná majorita mladých Slovákov, hlavne mužov.

K frázovitej „ochrane či obrane národnej suverenity“ sa hlási 66 percent z nich, k ochrane kresťanstva pred islamom 57 percent, k patriotizmu 54 percent a k všeslovanskej národnej vzájomnosti ďalších 48 percent opýtaných. Ide o heslá, ktore dlhodobo v množstve variácií propagujú šéfovia strán Kotleba ĽSNS, SNS, Sme Rodina, či SaS.

Pripomeňme napríklad opakované Kotlebove demonštrácie voči demokratickým a „západným“ inštitúciám, nedávne vystúpenie predsedu SNS Danka v ruskej Dume, kde označil ruskú armádu posledné desaťročia útočiacu na územia okolitých štátov za záruku mieru, či sústavné vystúpenia šéfa Slobody a Solidarity Richarda Sulíka voči islamu, ktoré korunoval blogovou analýzou osobnosti proroka Mohameda.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Hnedá bledne rýchlo. Kotleba v krajoch totálne prepadol

Zeman s Babišom v tichosti ignorujú ústavu

Pirátska nadpráca. Pustili ich na nich?

K liberálnemu smerovaniu štátu, pre ktoré sú typické liberálna demokracia, prehlbovanie európskej integrácie, multikulturalizmus či podpora kultúrnej rozmanitosti, má bližšie len od 30 do 40 percent opýtaných. Nadpolovičná majorita – 54 percent – mladých ľudí je tiež proti prisťahovalcom z ekonomicky menej rozvinutých krajín, čo je vzhľadom k osudu Slovákov, ktorí historicky cestujú za lepšou plácou do zahraničia, tragikomické.

Najviac alarmujúca je však ochota mladých Slovákov prihlásiť sa k vyslovene rasistickým a xenofóbnym heslám.

„Ochrana bielej rasy“ je názorový prúd blízky až 45 percentám mladých ľudí. 81 percentám mladých by v susedstve prekážala rómska rodina, moslimskú rodinu by znieslo zhruba o desať percent opýtaných viac. 40 percent opýtaných sa vyslovilo, že im prekážajú ľudia černošského, či ázijského pôvodu.

Ak je toto výsledok boja proti extrémizmu, o ktorom Ficove vlády hovoria druhé volebné obdobie po sebe, kompetentní by sa mali zamyslieť. Vysvetliť problematiku, ktorej príčinou nie je farba pleti, či boh, ku ktorému sa občan modlí, by zrejme potrebovali aj ľudia, ktorých zákony musíme rešpektovať.

Ak by Fico na mítingoch neopakoval reči „o cigánoch zneužívajúcich sociálne dávky“, Kaliňák neopakoval svoj pohľad na „rómsku kriminalitu a jej neriešiteľnosť“ a Sulík nechystal sterilizáciu rómskych žien a výchovné tábory pre ich deti, čísla prieskumu by boli lepšie. Je totiž zjavné, že nejde o zmätenosť mladých ľudí, ale ich presvedčenie.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope