Pirátska nadpráca. Pustili ich na nich?

Povolebný vývoj v Českej republike vyhovuje tretine občanov. Napriek tomu sa voči nebývalému šachu s demokratickými princípmi neohradzujú ani voliči dvoch extrémnych hnutí. Nepochopiteľne sa k nim pridáva aj Česká pirátska strana.

Partaj, ktorá má byť vlajkovou loďou liberálnej demokracie v Česku išla do volieb so sloganom "Pustite nás na nich". Jej predseda Ivan Bartoš označil ľudí ako Andrej Babiš za zlo, ktoré poškodzuje českú politiku a ktoré je nutné zo scény vypudiť.

Práve vo svetle kampane plnej plamenných slov Pirátov nielen voči Andrejovi Babišovi, ale aj iným hrozbám politiky hnutia ÁNO prepojeného s holdingom Agrofert, vyznieva aktuálny výkon pirátskej strany zmätene.

Ivan Bartoš tesne po voľbách zúžil kritiku Andreja Babiša iba na problematiku jeho trestného stíhania v kauze Čapí hnízdo. Je síce samozrejmé, že Piráti ako jeden muž zdvihnú ruku za vydanie Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka k stíhaniu, v situácii, ktorá okolo kauzy a zásahu volieb do vyšetrovania, či opačne, však nejde o nič mimoriadne.

Oveľa pozoruhodnejší je zmierlivý tón Bartoša a spol u tém mimo Čapího hnízda. Nešikovne zavedená elektronická evidencia tržieb, či neustále konflikty záujmov ministrov z hnutia ANO a zahraničné podozrenia z podvodov Andreja Babiša z rétorickej zásoby Pirátov úplne zmizli.

Zo stretnutia Pirátov s ANO nevyšla nová parlamentná strana nikdy naprázdno. Andrej Babiš prisľúbil súčinnosť pri presadzovaní niektorých bodov programu Pirátov a zjavná je tiež ústretovosť pri formovaní predstavy o obsadení parlamentných výborov.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Hnedá bledne rýchlo. Kotleba v krajoch totálne prepadol

Zeman s Babišom v tichosti ignorujú ústavu

Smer stratil baštu. O východ prichádza po viac ako dekáde

Zrejme najzreteľnejším prejavom porozumenia oboch strán je sľubovaná podpora Pirátov pri návrhu ustanoviť do čela Snemovne Radka Vondráčka. Kandidát ANO získa okrem hlasov Bartošovej strany tiež hlasy komunistov a xenofóbnych populistov Tomio Okamuru.

Do tejto exkluzívnej spoločnosti sa liberáli dostali svojprávne. Podpora Vondráčka bola totiž z ich strany prisľúbená ešte v čase, keď proti nemu plánoval kandidovať šéf ODS Fiala.

Odkiaľ pochádza nevysvetlená proaktivita a neskrývané hľadanie spolupráce s hnutím, na ktorého kritike Piráti stavali značnú časť kampane, nikto z najmladšej strany v Snemovni nevysvetlil. Nemožno sa však zbaviť domnienky, že strana nebola vpustená na nich ale skôr medzi nich. Politický obchod a handlovanie s funkciami je totiž príznakom presne toho, čo sa pirátskym voličom prieči. Na rozdiel od fanúšikov iných strán však mladí demokrati veľmi prísne posúdia každý jeden krok nového čierneho koňa českej politiky.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope