Výboh ako vizitka Slovenska. Kontakty na najvyššie miesta stále fungujú

V Česku ho udali, v Rakúsku vyšetrujú, na Slovensku patrí medzi elitu. Prípad Miroslava Výboha a kauzy Pandur ukazuje na to, prečo sa Slovensko nevie zbaviť provinčného tieňa.

„Buďte už konečne pozitívni,“ opakuje novinárom premiér Robert Fico. Nevie pochopiť prečo sa slovenské médiá tak často venujú kauzám a prečo nedajú príležitosť sebaprezentácii úspechov nechceného kabinetu.

Ak premiér hľadá vysvetlenie, prečo v médiách a spoločnosti pretrváva stále silná všadeprítomná miera marazmu, mal by sa pozrieť na úroveň korupcie a prístup kompetentných. Kauzy, ktoré Ficove kabinety produkujú takmer na dennej báze už desať rokov, nespejú k žiadnemu vyvodeniu zodpovednosti. Človeku, ktorý sleduje aj niečo iné ako stranícke korčuľovanie, či žatvu je z toho úprimne zle.

Nie preto, že by bol precitlivelý, ale preto, že vidí stagnáciu Slovenska, a to v kľúčovej zložke spoločnosti – zodpovednosti a spravodlivosti.

Už dlhé roky sa na Slovensku hraje s odkazom na bývalý režim, či mečiarizmus. Udalosti a usporiadanie z obdobia pred dvomi až tromi dekádami má byť ospravedlnením toho, prečo na Slovensku nemožno trestať mocných ľudí.

Odkazy na systém, ktorí mnoho z vládnych politikov samo vytvorilo, prestávajú byť vierohodné aj preto, že dnes nie je nutné chodiť za pozitívnymi príkladmi ďaleko.

V Českej republike sedel minister financií, poslanci, vysokopostavení členovia vládnej strany, sudcovia, policajní šéfovia a lobisti, o ktorých by sa na Slovensku hovorilo, že sú nedotknuteľní.

Marek Dalík má na to všetky predpoklady. Má kontakt prakticky na každého, kto niečo znamená. Je priateľ s expremiérom, niekoľkými ministrami a vybavoval sponzorské dary pre dlhoročné vládne strany ČSSD a ODS.

Aj tak skončil za mrežami. Prečo? Lebo Česi pochopili, čo znamená verejná mienka a to, že pri polmiliardovom úplatku nehrá rolu nadutosť podvodníka ani to, že úplatok nazve províziou.

Za podvod pri rokovaniach o nákupe obrnených vozidiel Pandur pre českú armádu si lobista Marek Dalík odsedí päť rokov väzenia.

V novembri 2007 si na neformálnom stretnutí v pražskej reštaurácii vypýtal od rakúskej firmy Steyr peniaze za to, že Česko od spoločnosti nakúpi obrnence Pandur. Chcel pol miliardy a doplatil na to, že Rakúšania odmietli pristúpiť na východoeurópsku vládnu „vexláčinu“.

Čítajte aj:

Súd poslal lobistu Dalíka na päť rokov do väzenia. V prípade figuruje aj Výboh

Americký veľvyslanec poprel Wikileaks. Výboh stále podozrivý

Ficov priateľ Miroslav Výboh – zbrojár, lobista, spojka

Z pohľadu Slovenska je v českej kauze významný taktiež rozmer spolupráce Dalíka a slovenského lobistu Miroslava Výboha. Práve Slovák mal byť tým, ktorý úplatok žiadal.

Podnikateľ, lobista a priateľ premiéra Roberta Fica je v hľadáčiku českej polície dlho. Tá bola požiadaná o súčinnosť taktiež rakúskou políciou. Zatiaľ čo vyšetrovatelia z okolitých krajín si na Miroslava Výboha brúsia zuby, slovenské úrady sa roky tvária, že podozrenia okolo jeho osoby neexistujú.

Výboh je známy aj inými kontroverznými obchodmi. V tomto sa však našli osoby – či už rakúski manažéri, alebo český lobista – ktorí sú ochotní mocného podnikateľa usvedčiť. Z čoho nečinnosť na Slovensku pramení, nie je ťažké dedukovať.

Po krátkom zapieraní známosti Výboha a poslancov Smer-SD, po prevalení informácií o jeho účastí na neoficiálnom stretnutí s Topolánkom po boku Fica, priznal vrelú známosť samotný slovenský premiér.

„Pán Výboh je môj priateľ a stretli sa priatelia. Dvadsať rokov poznám osobne tohto človeka a ja nebudem ľudí zatracovať, ako to robia niektorí iní,“ odpovedal na otázku, aký je jeho vzťah s Výbohom.

 

Tomáš Lemešani

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme