Babišovo tiež na Slovensku. Šaľu ovládol český minister financií

Andrej Babiš svojím vplyvom úplne prerastá v mestách jeho podnikania. Prejavuje sa to aj vo volebných prieskumoch, keď práve mestá s pobočkami Agrofertu preferujú hnutie ANO ako tú najlepšiu voľbu, nech už ide o akýkoľvek druh plebiscitu. Podobnú spolupatričnosť si však vicepremiér buduje tiež za hranicami. A to nielen v nemeckom Wittenbergu, ale aj slovenskej Šali.

Zatiaľ čo vo Wittenbergu Babiš stavia infraštruktúru vrátane diaľničnej prípojky, školy, škôlky či múzeá za vlastné peniaze, doma na Slovensku sa môže spoľahnúť na štátnu podporu a obdiv celého okresného mesta Šaľa.

To o sebe dalo vedieť nedávno, keď na výjazdovom rokovaní vlády upozornilo kabinet Roberta Fica aj médiá na to, že im dochádzajú ľudia. Práca stále pribúda, ale množstvo pracovnej sily exponenciálne nedorastá.

Áno, v súčasnosti to možno znie ako cliché. V prípade Slovenska to však tak samozrejmé nie je. Nezamestnanosť v krajine síce klesla na historické minimá - a to asi 9 percent, donedávna však s pokojom presahovala úrovne o percento vyššej. Slováci navyše napriek kritike vyraďujú z počtu nezamestnaných dlhodobo nezamestnaných ľudí a státisíce Slovákov pracujúcich v zahraničí pripočítavajú k slovenským zamestnancom.

Podiel pracujúcich cudzincov pod Tatrami je navyše iba 0,3 percenta. Česko má podiel cudzincov v rámci všetkých zamestnancov 2,2 percenta.

Aj preto zástupcovia najväčších firiem z nitrianskeho regiónu žiadali vládu o nové posily z cudziny. Najväčším zamestnávateľom regiónu je pritom chemička Duslo zo skupiny Agrofert Andreja Babiša. Zamestnáva vyše 2000 pracovníkov, čo spolu s nadväzujúcimi pracovnými miestami tvorí viac ako tretinu všetkých zamestnancov v meste. K tomuto počtu nutno pripočítať tiež pracovníkov zamestnaných na aktuálnej rekonštrukcii podniku.

Francúzska firma Technip a Duslo samotné má počas rekonštrukcie, ktorá aktuálne v podniku prebieha zamestnávať až 1300 zamestnancov. Mnohí z nich pochádzajú z cudziny, práve Babišov podnik preto tlačil na zamestnanie väčšieho počtu cudzincov. V meste, hlavne vďaka Duslo Šaľa žije nemalá skupina Maďarov, Bulharov, Rumunov a Srbov. Aktuálna pozvánka mieri najmä na Ukrajincov.

Mesto s 23 tisíckami obyvateľov preto s Babišom a miestnymi podnikateľmi dohovorilo spoločnú stratégiu pre budovanie nových ubytovacích priestorov pre pracovníkov z cudziny. Spolufinancujú ju tiež samotní biznismeni.

"V Šali bola rekonštruovaná bývalá slobodáreň, ktorá patrila nemocnici, teraz sa rekonštruuje niekdajší internát chemickej školy. Máme tu obrovský odpor verejnosti, ale my sa tomu brániť nemôžeme, ak investor splní podmienky, musíme vydať povolenie. Môžeme len ľudí žijúcich v bezprostrednej blízkosti týchto ubytovní prizvať ako účastníkov konania, aby sa vyjadrili k projektu, aby dopady na ne boli čo najmenšie," povedal pre agentúru SITA primátor mesta Jozef Belický.

Andrej Babiš

Babiš sa v úlohe novodobého Baťu v Šali ocitá v dvojakej úlohe. Zatuiaľ čo ho domáci vďaka jeho podpore nových pracovných miest zbožňujú, zároveň sa hnevajú na súčasné lákanie cudzincov. Strach z neznámeho silnie aj na Slovensku a v západoslovenskom meste žijúcim v lenivom blahobyte obyvatelia protestujú proti plánom rozširovať v tamojších podnikoch zastúpenie cudzincov. Bez overenia faktov upozorňujú na rastúcu kriminalitu a odmietajú novodobé slobodárne, ktoré mesto pre podniky vrátane Dusla stavia.

Babišovi sa však stratiť nejaký ten bod popularity lákaním cudzincov vypláca. Duslo má totiž medzi podnikmi Agrofertu úplne výnimočnú pozíciu. V rámci skupiny dosahuje najvyšší zisk a práve realizuje najväčší modernizačný projekt holdingu.

Za úspechmi stojí tiež priazeň kabinetov Roberta Fica. V roku 2014 schválila Duslu slovenská vláda rekordnú dotáciu 58 miliónov eur. Dotácia má podobu úľav na daniach a peniaze majú byť použité na rozsiahlu rekonštrukciu výrobných technológií výrobne čpavku. Do nej pritom plánoval Agrofert investovať v minulosti i aj bez dotácie.

Najvyššia štátna pomoc v slovenskej histórii bola najväčšiemu výrobcovi hnojív v strednej Európe pridelená s odôvodnením kompenzácie za príliš drahý plyn. Žiadny iný priemyselný podnik však tak vysokú podporu s argumentom kompenzácie cien energií nezískal.

Kontroverzný bol aj spôsob udelenia dotácie pre podnik. Kým minister hospodárstva Tomáš Malatinský niekoľko rokov odmietal udeliť Babišovi pomoc, jeho nástupca Pavol Pavlis schválil rekordnú dotáciu po niekoľkodňovom pôsobenia vo funkcii. Podozrenie vzbudzuje fakt, že Pavlis pred nástupom do funkcie podnikal vo viacerých firmách s Andrejom Babišom.

Čítajte aj:

Babiš na Slovensku postaví nový sklad

Jozef Janov: Najbližšie 3 roky budú v znamení rozsiahlych investícií

Petrimex: Ako Babiš ovládol slovenský klenot

Babiš s Pavlisom sedeli v orgánoch firmy Port Service Bratislava. Babiš v rozhovore pre Týždeň povedal, že sa s Pavlisom vidí približne raz ročne - pri spoločenských udalostiach bývalých kolegov z Petrimexu.

Babiš sa pozná aj s ďalším poslancom Smeru Ivanom Vargom, ktorý sedel v orgánoch spoločnosti Biotika. Majiteľ Agrofertu tiež priznal, že v roku 2006, kedy popularita vtedy novej ambicióznej strany Roberta Fica narastala, prispel na jej chod sponzorským darom. Politici to však odmietli a suma sa v straníckom účtovníctve ani neobjavila.

Blízkosť ku slovenskej vláde je však u českého vicepremiéra viac než evidentná. Isté pochybnosti vzbudil samotný proces schvaľovania dotácie pre Duslo. Prebiehal potichu a nebyť upozornenia Biztweetu, o rekordnej štátnej pomoci by nemusel nikto nič vedieť. Vládny Smer SD ako samovládca schválil legislatívnu úpravu, ktorá dotáciu povolila prejednať len na vládnej úrovni bez diskusie v parlamente.

Samotná spoločnosť dlhodobo odmieta označovať úľavu na dani za dotáciu. Firma zdôrazňuje tiež, že k štátnej dotácii pribalí vlastnú finančnú injekciu vo výške 300 miliónov eur. Tu však kritici zase pripomínajú, že investícia mala byť na programe dňa aj bez štátneho stimulu. Podnik je navyše dlhodobo ziskový a dá sa povedať zlatým vajcom Babiša.

Spoločnosť Duslo Šaľa dosiahla v roku 2015 čistý zisk 39 miliónov eur. Tržby dosiahli závratných 465 miliónov eur.

 

 

Tomáš Lemešani

Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, alebo kúpou predplatného 

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb