Petrimex: Ako Babiš ovládol slovenský klenot

Klenot. Tak rozhodne možno označiť slovenskú chemickú firmu Duslo Šaľa. Spoločnosť je zlatým vajcom priemyslu už od čias socializmu a vedel to aj ambiciózny finančník, ktorý dnes na firme stavia celú divíziu svojho holdingu

Klenot. Tak rozhodne možno označiť slovenskú chemickú firmu Duslo Šaľa. Spoločnosť je zlatým vajcom priemyslu už od čias socializmu a vedel to aj ambiciózny finančník, ktorý dnes na firme stavia celú divíziu svojho holdingu.

Firma, ktorá sa aktuálne chváli nielen rekordným hospodárskym výsledkom - za rok 2015 hospodársky výsledok pred zdanením vo výške 50,296 milióna eur, ale tiež rekordnou dotáciou - 58 miliónov eur od Ficovej vlády z roku 2014, patrila k najväčším podnikom celého Československa. To nemohlo uniknúť ani Andrejovi Babišovi, ktorý po pasci na Petrimex budoval Agrofert kráčajúci v stopách príbuzného giganta.

Rovnako ako u prerodu Petrimexu, aj v prípade Dusla však lietajú okolo transakcie pokusov o prevzatie a následneho prevzatia slová ako násilné, alebo nedobrovoľné.

V období 2004 - 2006 prebehlo slovenskými médiami niekoľko správ o tom, že skupina Agrofert oslovuje akcionárov zamestnaneckej spoločnosti, aby jej predali svoje podiely. Za jednu akciu Dusla ponúkal 71 508 korún.

Akcie Prezamu začala skupovať advokátska kancelária Nitschneider & Novák

Zamestnanci, bez vedomia, akú hodnotu akcie skutočne majú, hromadne predávali akcie. Nával bol tak veľký, že úrad nestihol vyplácať peniaze a drobným akcionárom musel rozdávať len časové lístky.

Agrofert sľuboval, že uvedenú cenu akcií zachová a odkúpi za ňu celých sto percent podniku. Okrem viac ako tisícky drobných akcionárov mali v Duslu najsilnejší vplyv hlavne manažéri. Sedemnásť z nich ovládalo majoritu podniku cez akciovku Prezam.

Čítajte aj:

Petrimex: Čo hovorí Babiš o vzniku Agrofertu

Petrimex: Ako to bolo s Burešom?

Petrimex: Ako šťuka zhltla Istrochem

--

Najväčší odpor predaju podniku kládol Jozef Kollár, skúsený manažér, ktorý sa rád chválil tým, že socialistickú firmu postavil na nohy tak, že ju nielen zachránil, ale aj začala zarábať.

Po tom, čo Agrofert prevzal všetky zamestnanecké akcie, však manažérom nezostalo veľa možností ako na situáciu reagovať. Akcie Prezamu začala skupovať advokátska kancelária Nitschneider & Novák pre naoko neznámeho klienta Avion Gastro Invest. Ako sa však neskôr ukázalo, táto spoločnosť následne akcie hromadne posúvala Agrofertu.

Keď Prezam nevedomky odovzdal majoritu akcií Andrejovi Babišovi, zvyšok akcionárov nemalo na výber. Ako minorita stratili v Dusle slovo. Ich osud bol tak plne v rukách stúpajúcej hviezdy československých finančníkov - Andreje Babiša. Dobre si to uvedomovali, a tak mu odovzdali aj zvyšok akcií. Aj za podmienok, že dostanú len polovicu hodnoty a doplatok až neskôr. Tak sa z Dusla stala divízia Istrochemu, ktorého prevzatie budilo emócie takisto.

 

 

red

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb