Rozsiahly karusel. Za podvody okolo Slovakia Steel Mills bolo zadržaných 30 ľudí

Kriminalisti zasiahli v prípadu jedného z najväčších daňových podvodov posledných rokov. V Českej a Slovenskej republike zadržali približne tridsať osôb, ktoré štáty pripravili o milióny eur. Situácia páli tiež mená z toplistov miliardárov.

Kriminalisti zasiahli v prípadu jedného z najväčších daňových podvodov posledných rokov. V Českej a Slovenskej republike zadržali približne tridsať osôb, ktoré štáty pripravili o milióny eur. Situácia páli tiež mená z toplistov miliardárov.

Slovenskí kriminalisti minulý týždeň uskutočnili v rámci akcie nazvanej podľa druhu predmetného podvodného tovaru - Roxor - desiatky zadržaní. Okrem Slovákov sú v prípade vyšetrovaní aj Česi, Maďari a Ukrajinci. Cez fiktívne faktúry a obchody mali odviezť z peňazí daňových poplatníkov milióny eur.

Celkový nález doteraz ukončených daňových kontrol má hodnotu vyše 11,5 milióna eur. "Z toho nesplatený nadmerný odpočet, teda reálne zachránené peniaze pre štát, už dnes sú v hodnote viac ako 4,1 milióna eur a celkovú predpokladanú škodu odhadujeme na 15 miliónov eur," uviedol v prezentácii prípadu šéf slovenského finančnej správy František Imrecze.

Polícia rozbehla prípad v januári 2013, krátko potom bola nadviazaná spolupráca s českou kriminálkou a daňovým úradom, ktoré vytvorili spoločný medzinárodný vyšetrovací tím. Fiktívny, alebo nadhodnotený tovar - stavebná oceľ - totiž putoval najmä do Česka. Celkovo sa uskutočnilo niekoľko zaisťovacích konaní na území oboch krajín. V pondelok 7. novembra 2016 polícia zadržala 30 osôb, dve sa jej zaistiť nepodarilo.

"Celkovo je obvinených v tomto prípade 32 ľudí, na siedmich bol podaný podnet na vzatie do väzby. Z nich 23 osôb sú občania Slovenskej republiky  a deväť občania Česka," hovorí šéf slovenskej polície Tibor Gašpar.

Slovakia Steel Mills

Kriminalisti zasiahli v prípadu jedného z najväčších daňových podvodov posledných rokov. 

 

Obvineným hrozí pre zločin daňového podvodu trest od sedem do 12 rokov. Škodu v trestnom konaní vyčíslil policajný prezident zatiaľ na 12,75 milióna eur.

Ako už Biztweet informoval, koncom roka 2014 začalo vyšetrovanie Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe. To sa zameriavalo na podozrenie, že slovenskí finančníci stojaci za Slovakia Steel Mills - Branislav Prieložný a Mário Hoffmann - spoločne s finančníkmi z konkurzu továrne zámerne manipulovali finančnými výkazmi firmy a konkurzom samotným. Čechom pritom mala vzniknúť škoda na uniknutej nesplatenej pohľadávke Českej exportnej banky vo výške 4,6 miliardy korún.

Nesplatený úver 168 miliónov eur banka plánovala vydražiť. V tendri však opakovane odmietla najvyššej ponuky a vypisovala nové súťaže. To podľa jedného zo záujemcov o pohľadávku - ukrajinskej KVV Group - ovplyvňovalo korupčné správanie predstaviteľov Českej exportnej banky.

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe však verziu Ukrajincov nedokázalo rozvinúť a nemohlo akceptovať materiál, ktorý od sťažovateľa dostalo - SMS správy medzi majiteľmi továrne, predstaviteľmi Českej exportnej banky a ďalšími záujemcami o odkúpenie pohľadávky exportnej banky.

Slovakia Steel Mills podľa podozrení schválne nakupovala nadhodnotený kovový šrot a falšovala rozdiel medzi vstupnými nákladmi, predajnými cenami vyrábaných tovarov a podielom fixných nákladov na ich produkciu.

Čítajte aj:

KVV zrejme vycúvala zo Strážskeho. Spolumajiteľ sedí v ukrajinskej base

Veritelia čakajú na košický súd. Predaj strážskej oceliarne je pripravený

Slovakia Steel Mills definitívne skrachovala. Súd nevyhovel odvolaniu majiteľov

--

Dodávateľmi tovaru hradeného z veľkej miery dotačnými zdrojmi boli firmy prepojené s majiteľmi Slovakia Steel Mills. Okrem ukrajinských dodávateľov materiálu sú podozrivými tiež českí partneri. Od roku 2009 pomáhali pri stavbe české firmy, ktoré zaručili úverovanie projektu Českou exportnou bankou. Hlavným stavebníkom bola ČKD Petra Speychala. Práve impérium českého miliardára sa v súčasnosti v Česku rozpadá. Príčinou sú práve podozrenia z daňových podvodov.

Podozrivé daňové vratky v skrachovanej oceliarni Slovakia Steel Mills naďalej vyšetruje medzinárodný kriminálny tím. Spoločnosť KVV Group obviňuje Mária Hoffmanna spolu s ďalším spolumajiteľom Slovakia Steel Mills Branislavom Prieložným z pripravovaného podvodu, ktorým chceli Českú exportný banku pripraviť o 4,6 miliardy korún.

"KVV Group má dostatok dôkazov, že Členovia dozornej rady Slovakia Steel Mills, as, Mário Hoffmann a Branislav Prieložný od začiatku systematicky plánovali urobiť geniálny podvod a nevrátiť Českej exportnej banke 4,6 miliardy českých korún. Takýmto spôsobom sa Mário Hoffmann a Branislav Prieložný dopustili mimoriadne závažnej hospodárskej trestnej činnosti podvodu a krádeže," uviedol hovorca KVV Group Artem Krasnik.

Mário Hoffmann pre Biztweet na obvinenie reagoval, že je vykonštruované a súvisí s konkurenčným bojom na trhu s oceľou.

 

 

 

Biztweet

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb