KVV zrejme vycúvala zo Strážskeho. Spolumajiteľ sedí v ukrajinskej base

Ukrajinská oceliarska spoločnosť KVV Group zrejme nekúpi oceliareň Slovakia Steel Mills v Strážskom. Príčinou je nepodarená investícia a fakt, že spolumajiteľ firmy Jevgenij Kazmin sedí v ukrajinskom väzení

Ukrajinská oceliarska spoločnosť KVV Group zrejme nekúpi oceliareň Slovakia Steel Mills v Strážskom. Príčinou je nepodarená investícia a fakt, že spolumajiteľ firmy Jevgenij Kazmin sedí v ukrajinskom väzení.

KVV Group podávala ponuky na prevzatie pohľadávky Českej exportnej banky voči Slovakia Steel Mills zo Strážskeho. Ako vtedy biztweetu potvrdili zástupcovia firmy, plánovali továreň prevziať a po krachu oživiť. Dnes je situácia iná. Podľa nemenovaného zdroja, blízkeho KVV Group, ukrajinská skupina z boja o oceliareň na východe Slovenska vypadla.

Na vine je neblahá situácia materskej firmy. Po tom, čo pred rokom aj vďaka štátnej podpore prevzala oceliareň v lotyšskej Liepaje, po roku fungovania ohlásila krach lotyšskej pobočky. Zmarená investícia pobúrila lotyšskú vládu, ktorá teraz ukrajinských majiteľov žaluje na anglickom arbitrážnom súde. Štátu sa nepáči fakt, že firma prepustí 300 lotyšských pracovníkov a obviňuje vládu z nedodržania dohodnutých podmienok.

KVV čelí aj ďalším a ešte vážnejším problémom. Spolumajiteľ skupiny Jevgenij Kazmin, bol v máji zatknutý ukrajinskou políciou. Kazmin mal podľa ukrajinských úradov spolufinancovať proruských separatistov a terorizmus na území krajiny. Obvinenie je vážne, v súčasnej situácii je totiž na Ukrajine možné podporovateľovi terorizmu skonfiškovať majetok. Podľa informácií biztweetu je dokonca Kazmin po zadržaní hospitalizovaný a minimálne istú dobu ležal vo vojenskej nemocnici. Firma obvinenia odmieta a považuje ich za politicky vykonštruované.

Jevgenij Kazmin mal podľa ukrajinských úradov spolufinancovať proruských separatistov a terorizmus na území krajiny

 

KVV rezonovala aj na Slovensku. Ako biztweet informoval, spoločnosť KVV Group obvinila Mária Hoffmanna spolu s ďalším spolumajiteľom Slovakia Steel Mills Branislavom Prieložným z pripravovania podvodu, ktorým chceli Českú exportnú banku pripraviť o 4,6 miliardy českých korún.

KVV Group z Ukrajiny ponúkla Českej exportnej banke 75 miliónov eur za pohľadávku 168 miliónov eur, ktorú má česká banka voči slovenskej oceliarni Slovakia Steel Mills. Neuspela, aj keď podľa jej tvrdení ponúkla o 25 miliónov eur viac ako druhá najvyššia ponuka.

Za čudným správaním Českej exportnej banky ako aj existenčnými problémami Slovakia Steel Mills zo Strážskeho vidia Ukrajinci snahu majiteľov slovenskej firmy podvodom získať 168 miliónov eur. Ide o výšku úveru, ktorý Slovakia Steel Mills od Českej exportnej banky dostala. Podľa KVV Group ho Slovakia Steel Mills nikdy splatiť neplánovala.

„KVV Group má dostatok dôkazov, že členovia Dozornej rady Slovakia Steel Mills a. s., Mário Hoffmann a Branislav Prieložný od začiatku systematicky plánovali urobiť geniálny podvod a nevrátiť Českej exportnej banke 4,6 miliardy českých korun. Takýmto spôsobom sa Mário Hoffmann a Branislav Prieložný dopustili mimoriadne závažnej ekonomickej trestnej činnosti podvodu a krádeže,“ uviedol biztweetu hovorca KVV Group Artem Krasnikov.

Čítajte aj:

Veritelia čakajú na košický súd. Predaj strážskej oceliarne je pripravený

J&T v konkurze roka. Skupina kúpila od Krúpu pohľadávky voči oceliarňam

Slovakia Steel Mills má hodnotu 42 miliónov. Čaká na predaj

--

Spomínanými dokumentami má byť súdno-znalecký posudok audítora, hovoriaci o tom, že Mário Hoffmann a Branislav Prieložný manipulovali výkazy ziskov a strát a súvahy Slovakia Steel Mills a. s. ("SSM") v rokoch 2011, 2012 a 2013. Takýmto spôsobom vraj zvyšovali výdavky a znižovali zisky tak, aby firma SSM vyzerala ako ekonomicky nestabilná a nezisková. Tým vraj chcela vysvetliť neschopnosť vrátiť sumu 4,6 milliardy korún Českej exportnej banke.

Daňové úrady a Finančná správa Slovenskej republiky navyše údajne vykonali daňové kontroly v SSM a zadržali 110 miliónov korún z nadmerných odpočtov DPH. Daňové úrady a finančná správa Slovenskej republiky vraj poskytli ďalší dôkaz podvodnej schémy, ktorú systematicky aplikovali Hoffmann a Prieložný.

Branislav Prieložný a Mário Hoffmann podľa tvrdení KVV Group používali schému, ktorá spočívala v tom, že SSM kupovala šrot za predražené a umelo „nafúknuté“ ceny. Kedže svojim dodávateľom šrotu nikdy nezaplatili a znova systematicky zvyšovali nákupné ceny, či náklady SSM, aby firma vyzerala stratová, zvyšovali objem záväzkov a zadĺženosti v súvahe SSM, aby SSM mala výhodnú pozíciu v ďalších jednaniach s dodávateľmi a aj s Českou expotnou bankou.

Konkurz Slovakia Steel Mills však okrem pražských policajtov preveruje aj Národná kriminálna agentúra na Slovensku

 

KVV Group vraj disponuje niekoľkými svedectvami majiteľov firiem, ktoré sa pre nesplatené faktúry SSM dostali do problémov. V júli 2014 sa vraj v Bratislave konalo stretnutie Mária Hoffmanna s Evgeniy Kazminom a Valeriy Krishtalom z KVV Group a Ivanom Shekhavtsovom z Alfa Banky. Mário Hoffmann mal na tomto stretnutí povedať, že hneď potom ako kúpi problematickú pohľadávku Českej exportnej banky s vysokým diskontom, je schopný zlepšiť ziskovosť SSM, ukázať stabilitu SSM a vysokú ekonomickú výnosnosť SSM, aby mohol firmu predať za 5,5 miliardy korún.

Ukrajinská skupina má vraj aj SMS správy, v ktorých Pavol Krúpa z Arca Capital otvorene priznal, že zastupuje Mária Hoffmanna s cieľom odkúpiť problematickú pohľadávku Českej exportnej banky. V týchto SMS správach Pavol Krúpa tiež navrhuje Valeriyovi Kristhalovi a Evgeniyovi Kazminovi stretnúť sa v Prahe s akcionármi J&T za účelom dohody schémy zmanipulovania verejného tendra predaja danej problematickej pohľadávky.

Česká exportná banka sa k obvineniam nechcela vyjadriť. „Tvrdenia uvedené v tomto článku sú založené výlučne na súkromnom názore spoločnosti KVV Group publikovanom v tlačových správach spoločnosti KVV Group, ktorých zverejnenie si spoločnosť KVV Group objednala a zaplatila v tlačovej agentúre ČTK. Portál biztweet.eu neoveroval pravdivosť týchto tvrdení. Spoločnosť KVV Group je priamy konkurent spoločnosti Slovakia Steel Mills, preto nie je možné vylúčiť, že zo strany spoločnosti KVV Group ide o formu konkurenčného boja,“ uviedol vtedy k nášmu článku Mário Hoffmann. Konkurz Slovakia Steel Mills však okrem pražských policajtov preveruje aj Národná kriminálna agentúra na Slovensku.

 

 

 

Tomáš Lemešani

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb