Legendárny koncert na víkend: Rolling Stones ako protipól fádnych Beatles

Rolling Stones predstavujú neuveriteľný príbeh o nesmrteľnej rebélii a energii

Rolling Stones predstavujú neuveriteľný príbeh o nesmrteľnej rebélii a energii.

Kapela, ktorá je na scéne viac ako 50 rokov stále koncertuje a na pódiu predčí nejedného mladšieho konkurenta.

Skupina, ktorá sa preslávila podnecovaním mladých ľudí k rebélii a sebarealizácii bola v čase jej vzniku opakom výchovných The Beatles.

O tom, že stále majú šťavu, svedčí aj ich vystúpenie v newyorkskom Beacon Theatre z roku 2006:

O skupine:

Názov skupiny vznikol podľa titulu skladby „Rollin' Stone Blues“ od Muddy Watersa. Prvé koncertné vystúpenie, ešte pod názvom Rollin' Stones (s apostrofom) mala skupina 12. júna 1962 v londýnskom klube Marquee. Po ňom skupina odprezentovala svoje belošské pojatie R&B po viacerých kluboch v Anglicku. Aj vďaka svojmu imidžu zlých chlapcov sa skupina Rolling Stones rýchlo stala kultovou záležitosťou. K jej popularite prispela aj negatívna reklama vtedajších strážcov počestnosti, ktorí ju obviňovali zo zlého vplyvu na mládež a pošliapavania morálnych hodnôt. Hlavne z tohto dôvodu sa skupina stala akýmsi protipólom The Beatles.

Začiatky

V 60. rokoch bola tvorba The Rolling Stones charakteristická typickými tvrdými rockovými prvkami v rytme, výraze, inštrumentálnom obsadení (speve, sólovej a sprievodnej gitare, basgitare, bicími), v spôsobe spevu (rôzne deformácie vokálu od pekne zafarbeného hlasu cez chrapot, hrdelný hlas až po výkriky), v gitarových sólach dotvárajúcich formu skladieb. Rolling Stones dali podnet pre vznik hard rockovej línie rocku.

Od začiatku sa s hudbou Rolling Stones spájalo rebelantstvo, protest proti spoločnosti so zaužívanými normami správania. Charakteristická výbušnosť sa prejavovala aj v ich textoch, ktoré boli o trpkosti života, s pocitom osamelosti a odcudzenia, nevyhýbali sa sexuálnym narážkam. Ich prínosom v rocku je aj v tom, že do popredia nevstupuje spevák/sólista (ako napríklad v pripade Elvisa Presleya), ale dôraz je na celej skupine a na príspevku každého jej člena.

7. júna 1963 skupina vydala svoj prvý singel „Come On“ (od Chucka Berryho). Medzi ich najúspešnejšie diela patrili skladby „Little Red Rooster“, „(I Can’t Get No) Satisfaction“, „Lady Jane“, „Sympathy for the Devil“, či „Under My Thumb“. Ich platňa s názvom Get Yer Ya-Ya’s Out! získala ocenenie v roku 1970. Je zaujímavé, že britská skupina Rolling Stones mala pozitívnejší ohlas v USA ako vo svojej vlasti.

Koncerty skupiny boli sprevádzané výtržnosťami, senzáciami - na jednom z nich (Altamont, 1969) došlo k ubodaniu černocha, nadšeného fanúšika, ktorý sa chcel dostať bližšie k svojim idolom. Šokujúcou bola i správa o zatknutí Micka Jaggera, Keitha Richarda a gitaristu Briana Jonesa v roku 1967 za užívanie drog. Táto udalosť znamenala krízu v ich práci, počas ktorej došlo takmer k rozpadu skupiny. V roku 1971 vzniklo slávne logo Rolling Stones s vyplazeným jazykom, ktoré vytvoril John Pasche.

--

Pozrite si aj: 

Legendárny koncert na víkend: Fenomenálny Dave Grohl a Foo Fighters

Legendárny koncert na víkend: Giganti, ktorí nenaplnili vlastné sny

Legendárny koncert na víkend: Nestárnucí štýl Depeche Mode

Legendárny koncert na víkend: Placebo a hity generácie X

--

Skupina Rolling Stones ako jedna z mála však vydržala dodnes a v roku 1990 sme mohli byť svedkami ich koncertu aj u nás. V susednom Česku „Stouni“ zatiaľ vystúpili päťkrát: v rokoch 1990, 1995, 1998 a 2003 v Prahe a v roku 2007 v Brne na brnenskom výstavisku. (wikipedia.org)