Raj farmácie: USA vlani schválili najviac nových liekov za 18 rokov

Spojené štáty minulý rok zaregistrovali najviac liekových panentov za posledných 18 rokov. Darí sa hlavne protirakovinovým.

Po vlne strát patentov na obľúbené lieky, ktorá dosiahla svoj vrchol pred dvoma rokmi, začínajú výrobcovia liekov opäť prinášať na trh nové lieky. Centrum pre hodnotenie liečiv a výskum amerického Úradu pre potraviny a lieky (FDA) schválilo vlani 41 nových prípravkov, o 14 viac ako pred rokom.

To bol najvyšší počet za 18 rokov a druhý najvyšší údaj v histórii. Európsky úrad pre lieky potom vlani schválil 82 nových prípravkov, o tri viac ako v roku 2013 ao 25 viac ako v roku 2012. Tento údaj však zahŕňa aj generické lieky, teda kópie liekov, ktorým vypršala patentová ochrana, uviedla agentúra Reuters.

 

 

FDA schválila najviac liekov v roku 1996, a to 53. K vlaňajšiemu rastu prispeli hlavne nové lieky na rakovinu a zriedkavé choroby. Nové lieky majú vysoké ceny, čo je priaznivá správa pre investorov, pretože sa dá očakávať rast príjmov a zisku farmaceutických firiem. To sa však naopak nepáči vládam a zdravotným poisťovniam, ktoré kritizujú vysoký rast nákladov na niektoré moderné terapie.

Takmer 40 percent nových liekov schválených vlani v USA boli lieky na zriedkavé choroby. To ukazuje na trend, že sa firmy zameriavajú na špecializované produkty, pri ktorých je obmedzená konkurencia a ročné náklady na liečbu pacienta tu často prekračujú 100 tisíc dolárov.

 

Prečítajte si aj: DPA: Najlepší vzťah k euru majú z postsovietských krajín Slováci

 

Medzi minuloročné najdôležitejšie objavy liekov agentúra Reuters zaradila dva lieky na rakovinu, ktoré pomáhajú vlastným imunitným bunkám tela bojovať s nádorom a sľubujú lepší, dlhšie trvajúcu liečbu s menším počtom vedľajších účinkov. Lieky predstavili firmy Merck & Co. a Bristol-Myers Squibb a sú prvé z očakávanej nadchádzajúce vlny imunoterapeutik, ktoré by podľa analytikov mohli priniesť na tržbách ročne viac ako 30 miliárd dolárov.

 

 

Vďaka nadšeniu z nových liekov primárna ponuka akcií biotechnologických firiem sa vlani dostala na nový rekord a farmaceutický priemysel zažil záplavu nových akvizícií a prevzatia. Akciový index Nasdaq Biotechnology vlani vďaka tomu stúpol o 34 percent a index S & P zdravotníckeho sektora o 23 percent.

Niektorí manažéri fondov však začínajú pochybovať o súčasnej výške ceny akcií týchto firiem, pretože zdravotné poisťovne zaujímajú prísnejšie postoje voči cenám liekov a tlačia na ich pokles. Tlak na ceny si už vybral daň u starších produktov, ako lieky na cukrovku a problémy dýchacích ciest, kde je k dispozícii už oveľa širšia ponuka prípravkov. Táto situácia sa teraz začína dotýkať aj novších liekov.

 

 

Čítajte tiež:

V roku 2014 sa najviac vyplatili americké akcie a fondy štátnych dlhopisov

Čína bude svetovým lídrom o 11 rokov. Rastie aj India a Nemecko padá

Ruský minister financií: Rubeľ posilňuje, obdobie nestability skončilo

Do indického politického súboja vstúpili Napoleon so Stalinom

Nikaragua zahájila stavbu storočia. Prieplav, ktorý spojí Atlantik a Tichý oceán

Lukašenko odmieta rubeľ: Bielorusko by malo s Ruskom obchodovať v západnej mene

Výsledok cenzúry Moskvy: Google zatvára svoje inžinierske oddelenie v Rusku