Šírokého Váhostav odolal pokusu o likvidáciu. Firma je však v problémoch

Súd nevyhovel návrhu na konkurz Váhostavu. Firma Juraja Širokého je však v katastrofálnom stave.

Okresný súd v Žiline 19.8.2014 zamietol návrh na konkurz stavebnej firmy Váhostav. Nevyhovel tak žiadosti spoločnosti Stavebná mechanizácia. Dodávateľ stavebnej techniky žiadal od Váhostavu peniaze za techniku, ktorú firme dodal, ale tá za ňu nezaplatila.

Majiteľ Váhostavu Juraj Široký si tak zaistil voľnú ruku. Nevie ale na ako dlho. Hoci spoločnosť dlhodobo problémy zametá pod koberec a nehovorí o nich, je verejným tajomstvom, že Váhostav je na mizine.

Dlhy na každom kroku

Firma dlhuje desiatkam živnostníkov a eseročiek, ktoré pre Váhostav pracujú na stavbách diaľnic. Najhoršie je na tom úsek D1 Jánovce – Jablonov pri Levoči. Práve na ňom sa stala známa tragédia spadnutého mosta pri obci Kurimany. Zlé jazyky tvrdia, že tragédiu zapríčinilo práve „sporovlivé“ realizovanie zo strany firiem, ktoré tender na úsek vyhrali.

Zaujímavosťou je, že Váhostav na stavbe úseku Jánovce - Jablonov spolupracuje s českou firmou Bögl a Krýsl. Tá figurovala v kauze zrútenia opravovaného mosta na prechádzajúci vlak v Studénke na Novojičínsku v roku 2008. Trestný súd prípad ešte neuzavrel, podľa obžaloby bola príčinou nehody súhra mnohých zanedbaní a nedostatkov. Medzi obžalovanými sú pracovníci Bögl & Krýsl.

Tá istá firma mala problém aj v Poľsku, kde na diaľnici medzi Varšavou a Lodžou popraskala diaľnica. Poľská strana odmietla Bögl & Krýsl za projekt zaplatiť a naopak požadovala zaplatenie škody.

Peniaze na sekeru

Váhostav má podobne bohatú históriu na Slovensku. Na úsek D1 pri Levoči žiada polročný odklad odovzdania. Firma sa pri tom úsek za 60 miliónov eur zaviazala odovzdať do konca minulého roka. Podľa očitých svedkov navyše Váhostav jednoducho nedisponuje dostatočným počtom zamestnancov a na úseku pracuje zopár ľudí. Podobné sklzy firma zaznamenáva aj na iných úsekoch. Napríklad na D1 pri Martine mal Váhostav práce odovzdať už do konca tohto roka. Už teraz je však jasné, že to nestihne.

Prečo firma dostáva lukratívne tendre aj napriek problémom a ako chce zlú situáciu riešiť, nie je známe z titulu informačného embarga Váhostavu. V kuloároch sa však hovorí o tom, že do firmy pumpuje peniaze ďalšie známe meno slovenského stavebníctva František Hodorovský.

 

Čítajte viac: 

Stavebnícky gigant uniká krachu. Doprastavu odklepli reštrukturalizáciu

Česká firma mieri na tendre slovenských diaľnic. Vyhrala prvú súťaž

Metrostav zaplní dieru v strede Bratislavy bytmi. Dokončí Trinity