Zastavenie eurofondov pre Slovákov je reálne. Šlo by o precedens

Biztweet informoval o audite Európskej komisie. Ukázal na netransparentné postupy a pohrozil zastavením eurofondov.Politici panikária.

Biztweet informoval o problémoch vlády v Bruseli. Audit Európskej komisie ukázal na netransparentné postupy ministerstva financií a pohrozil zastavením eurofondov. To je viac než reálne.

Na Slovenskom ministerstve financií mali v oddelení kontroly zadávania zákaziek fungovať čudné pomery. Brusel kvôli tomu Slovákom neverí a môže zavrieť aj peňažné kohútiky. „Detaily listu nemôžeme komentovať. Jedná sa o dokumentáciu medzi slovenskými autoritami a Európskou komisiou,“ povedala pre Biztweet.eu Shirin Wheelarová, hovorkyňa Johannesa Hahna, eurokomisára pre regionálnu politiku Európskej únie.

Ako ďalej pokračuje, výčitky voči slovenskému ministerstvu financií sú výsledkom auditu, ktorý na Slovensku eurokomisár vykonal na konci minulého roka.

„V súčasnosti prebieha proces analýz kontrolných správ, ktoré Európskej komisii poskytujú všetky členské štáty. Tieto správy sú auditmi všetkých programov podporených z európskych prostriedkov,“ doplnila svoje vyjadrenie po vydaní prvého článku Biztweetu Shirin Wheelarová.

Biztweet vyvolal poslanecký prieskum

Po reakcii verejnosti a opozičných politikov ako Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a Miroslav Beblavý, ktorí chcú vec prešetriť, totiž Brusel spoločne s ministerstvom financií chceli korigovať správu hovoriacu o možnom zrušení eurodotácií. Európska komisia tajnú listovú komunikáciu označila za “bežnú”.

Zdroj blízky Ministerstvu financií však, Biztweet.eu varoval, pred hroziacim scenárom. Európska komisia chcela spraviť zo Slovenska precedens a dočasne pozastaviť čerpanie celej škály eurofondov. Podráždená reakcia len podtrhuje vážnosť situácie.

Na článok reagoval aj rezort financií. „V  druhej polovici novembra 2013 sa uskutočnila pravidelná misia auditu Európskej komisie na preverenie vybranej vzorky projektov (podobne ako v  ďalších krajinách EÚ). Návrh správy z  misie auditu bol doručený Ministerstvu financií SR začiatkom apríla 2014. Návrh správy obsahuje predbežné nedostatky a  odporúčania audítorov Európskej komisie. Členský štát má právo vyjadriť sa k  uvedeným nedostatkom v  lehote do dvoch mesiacov od doručenia slovenskej verzie návrhu správy,“ konštatoval šéf tlačového odboru Ministerstva financií SR Radko Kuruc. Odmietol aj tvrdenia zdroja Biztweet.eu o podozreniach z korupcie.

Reakcia však naráža na základné protirečenie. Z  vyjadrení totiž vyplýva, že Európska komisia už dočasne pozastavila čerpanie eurofondov a čaká na nápravu nedostatkov, aby mohla platby uvoľniť. Otázky Európskej komisie z listu sa týkali metodológie auditu a monitoringu programov. Európska komisia potrebuje vysvetlenia aby citujeme Shirin Wheelerovú „aby sme mohli pokračovať v spracovavaní platieb.“

Vraj klameme. O zastavení pritom hovoria sami

Aj rétorika, hovoriaca o “bežnom postupe" teda veľmi nesedí. Skôr z nej vyznieva, že účty z Bruselu už sú zmrazené. Pozastavenie platieb eurofondov nie je vonkoncom normálne. Ak si pozrieme napríklad český prípad, problémy mali aj tam. „V roku 2011 bola miera chybovosti v Česku najvyššia v EU a doteraz se nezlepšila. Dochádzalo k politickému výberu projektov. Vieme o situáciách, v ktorých dochádzalo ku korupcii,“ hodnotil výsledok českého auditu šéf delegácie výboru pre rozpočtovú kontrolu Európskeho parlamentu Jens Geier. Napriek tomu nepadlo ani slovo o pozastavení čerpania eurofondov.

To všetko svedčí o tom, že slovenský audit vykázal závažné previnenia. Ak spraví Brusel z  Bratislavy precedens, bude to mať vážne dopady. Pre obdobie 2014 – 2020 môže Slovensko čerpať objem 14 miliard eur z fondov Európskej únie. Kľúčové sú najmä pre stavbu diaľnic, regionálny rozvoj, či školstvo a komunitné projekty.

 

 

 

Čítajte viac:

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené

Na klub Slovákov v Čechách padli obvinenia. Kvôli deväťmiliónovej dotácii

Súčasný systém robí z ľudí ovce. Opozícia chce miesto stravných lístkov peniaze

Slovenské univerzity v minulom roku obstarávali za stovku miliónov eur. Viac ako polovicu rozdali bez súťaže