Rada sa dohodla na pozícii k implementácii reforiem Bazilej III

EÚ sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii a posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík dokončením implementácie globálne dohodnutých regulačných reforiem Bazilej III.

Rada dospela k svojej pozícii (všeobecnému smerovaniu) k návrhom, ktorými sa mení smernica o kapitálových požiadavkách a nariadenie o kapitálových požiadavkách.

Zbyněk Stanjura, minister financií Českej republiky

Zvyšujeme silu a odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Pri dokončovaní implementácie medzinárodných reforiem Bazilej III je dôležité, aby sme zohľadnili osobitosti bankového sektora EÚ a osobitnú situáciu v našich členských štátoch. Som presvedčený, že aktualizovanými textami, na ktorých sme sa dnes dohodli, sa tieto ciele dosiahnu.

Zbyněk Stanjura, minister financií Českej republiky

Slovinské, francúzske a české predsedníctvo, ako aj experti členských štátov venovali veľa času a úsilia riešeniu mnohých politických a technických otázok tohto balíka. Vďaka konštruktívnemu prístupu všetkých členských štátov sa po 12 mesiacoch intenzívnych rokovaní dosiahla správna rovnováha, ktorá Rade umožnila dosiahnuť všeobecné smerovanie.

Pokiaľ ide o obmedzenie variability úrovní kapitálu bánk vypočítaných pomocou interných modelov prostredníctvom tzv. spodnej hranice pre výstupné hodnoty, Rada uvádza, že limit sa uplatňuje na úrovni bankovej skupiny, ako aj na úrovni každej jednotlivej banky. Členské štáty však budú mať možnosť pre subjekty vo svojej krajine uplatniť spodnú hranicu na najvyššej úrovni konsolidácie, ak si to želajú.

Rada vo svojej pozícii doplnila technické zlepšenia v oblasti kreditného rizika, trhového rizika a operačného rizika. Doplnila tiež posilnené pravidlá proporcionality pre malé banky, najmä pokiaľ ide o požiadavky na zverejňovanie informácií pre malé a menej zložité inštitúcie.

Rada tiež zrevidovala návrhy Komisie týkajúce sa rámca pre „odbornosť a vhodnosť“ na posudzovanie vhodnosti členov riadiacich orgánov inštitúcií a osôb zastávajúcich kľúčové funkcie, pričom ďalej zohľadnila vnútroštátne špecifiká a postupy. Podobne sa pre zamestnancov a členov riadiacich subjektov príslušných orgánov stanovil primeranejší a cielenejší rámec pre obdobia, počas ktorých sa osoba musí vyhýbať akýmkoľvek konfliktom záujmov, pred tým, ako môžu zaujať pozície v inštitúciách, nad ktorými sa vykonáva dohľad.

V neposlednom rade je cieľom návrhu harmonizovať minimálne požiadavky uplatniteľné na pobočky bánk z tretích krajín a dohľad nad ich činnosťami v EÚ, ako aj harmonizovať nástroje a právomoci dohľadu, aby bol rámec vhodnejší pre osobitné trhové podmienky členských štátov.

Kontext

EÚ plánuje dokončiť implementáciu medzinárodných dohôd Bazilej III do práva EÚ. Dohody Bazilej III dosiahla EÚ a jej partneri zo skupiny G20 v Bazilejskom výbore pre bankový dohľad s cieľom zvýšiť odolnosť bánk voči možným hospodárskym otrasom. Bazilej III obsahuje niekoľko opatrení na zlepšenie prudenciálnych regulačných noriem, dohľadu a riadenia rizík bánk v reakcii na celosvetovú finančnú krízu v rokoch 2007/2008.

Cieľom návrhu smernice o kapitálových požiadavkách, ktorý predložila Komisia, bolo posilniť regulačné prostredie a prostredie dohľadu v prípade bánk pôsobiacich v EÚ odstránením medzier v prípade pobočiek z tretích krajín, zlepšením a harmonizáciou nástrojov a právomocí dohľadu v dôležitých oblastiach a zabezpečením, aby orgány dohľadu boli dostatočne nezávislé od hospodárskeho a politického vplyvu, ako aj začlenením environmentálnych a sociálnych rizík a rizík v oblasti správy a riadenia.

Cieľom návrhu nariadenia o kapitálových požiadavkách, ktorý predložila Komisia, bolo posilniť a uľahčiť alokáciu kapitálu a likvidity v rámci bankových skupín v Európe bez toho, aby sa výrazne zvýšili ich kapitálové požiadavky. Rámec pre kreditné riziko a operačné riziko sa bude ďalej zlepšovať a podporovať tzv. spodnou hranicou pre výstupné hodnoty, ktorej cieľom je znížiť neodôvodnené rozdiely v metrikách rizika bánk.

Európska komisia predložila 27. októbra 2021 svoje návrhy na preskúmanie smernice o kapitálových požiadavkách a nariadenia o kapitálových požiadavkách. Po tom, ako sa Rada dohodla na svojej pozícii k návrhom, je pripravená začať rokovania s Európskym parlamentom s cieľom dohodnúť sa na konečnej verzii znenia.