Z Bureša Babišom: Na nože so sedliakom
Mediálne sledovaným a v mnohých smeroch kontroverzným bojom je spor medzi gigantom Agrofert a poľnohospodárskym podnikateľom Bohumírom Radom. Jedna z káuz, ktoré spadajú do novodobej histórie šéfa hnutia ANO, opisuje agresívny štýl podnikania a ilustruje pozíciu menšej konkurencie na silne saturovanom trhu, ktorý obsadili previazané podniky bývalého Petrimexu, od ktorých dnes drží kľúče Andrej Babiš.
Spoločnosť Agro Jevišovice dnes (rok 2017) patrí pod podnik Navos z portfólia Agrofertu. Predtým firmu vlastnil poľnohospodár Bohumír Rada, ktorý okrem iného stále vlastní prostredníctvom jeho firmy Zlatuška tiež slovenský podnik Agrodružstvo Jevišovice Slovakia.
Rada od začiatku vzájomných sporov tvrdí, že Agrofert prevzal jeho podnik nepriateľským spôsobom. O vyhlásení kúpnej zmluvy za neplatnú sa dokonca pokúša súdnou cestou.
V roku 2015 podal na krajský súd v Brne žalobu o vydanie akcií. Tvrdí v nej, že holding Andreja Babiša nedodržal podmienky z kúpnej zmluvy. Agro Jevišovice malo previesť akcie na dcérsku spoločnosť Navos odkúpením niekoľkých pohľadávok spoločností Navos. Pohľadávky však odkúpil Agrofert, nie Navos. Akcie nemali byť vydané a podľa žaloby pochybil tiež notár, ktorý vydal súhlasné stanovisko.
Bohumír Rada tvrdí, že sa s Babišom a zástupcami Agrofertu pokúšal niekoľkokrát nadviazať spojenie a dohovoriť. Vzájomné vzťahy sú však nulové a holding s ním komunikuje údajne len cez právnikov.
Rada vlastnil Agro Jevišovice od roku 2002. Počas rokov z neho vybudoval jednu z najväčších poľnohospodárskych spoločností v Česku. Zaujímavá bola tiež rozlohou ornej pôdy, ktorá sama o sebe priťahuje vysoké platby zo štátnych zdrojov. O farmársky podnik začal prichádzať okolo roku 2005 postupným zadlžovaním a odpredajom pôdy.
Nie je to prvýkrát, kedy si Bohumír Rada sťažoval na agresívne praktiky konkurenta Babiša. V roku 1998 mal poľnohospodár získať malý poľnohospodársky podnik, z ktorého postupne vybudoval sieť previazaných firiem a v roku 2002 bol prvýkrát v obchodnom registri zapísaný na pozícii predsedu predstavenstva Agro Jevišovice.
,,Počas dvoch rokov sme boli jedni z najväčších v Českej republike. Na trhu s chovom brojlerov sme mali podiel zhruba jedenásť percent, v prasatách päť, v mlieku dve percentá. Firma obhospodarovala okolo 8 650 hektárov. Vyrábali sme obilniny na krmivo. Zamestnávali sme celkom 320 ľudí v našom regióne. Darilo sa nám do chvíle, keď nášho hlavného odberateľa, Kostelecké uzeniny - budem hovoriť násilným prevratom -, ovládol Agrofert," hovorí v článku pre týždenník Euro Bohumír Rada.
Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.
S bývalým majiteľom Kosteleckých uzenín mal Rada nadštandardné vzťahy. Podľa vlastných tvrdení spolupracovali na odbyte 60-percent produkcie. Kostelecké uzeniny mali dokonca Agro Jevišoviciam ručiť za úver.
Všetko sa malo zmeniť ovládnutím Kosteleckých údenín Andrejom Babišom. Oligarcha si vraj spoluprácu s Radom pochvaľoval a postupne navyšoval objednávky z Jevišovíc. Nakoniec sa vraj menší poľnohospodár nechal presvedčiť k stopercentným dodávkam do Kostelca. Vylúčil tak dodávky do zahraničia, ktoré tvorili asi 40 percent odbytu firmy.
"Získava si vás pomocou drobných službiček a sľubov. Nič pre neho nie je problém. Kamaráti sa s ľuďmi podobným spôsobom, ako to robil vo volebnej kampani, keď rozdával šišky. Ponúkne napríklad, že vám jeho vodič odvezie auto z letiska a zaparkuje niekde za pár korún. Popri tom vás neustále kŕmi klamstvami o tom, že ovládne európsky obchod s hydinou. Stále opakuje tie svoje reči, že bude najmocnejším mužom, a tým pádom, že je dobre s ním spolupracovať," povedal Rada Euru.
Postupne totálna závislosť na objednávkach Agrofertu ho nakoniec začala nútiť pristúpiť na znižujúce sa výkupné ceny. "Niekedy okolo roku 2006 alebo 2007 mi začal Kostelec za kurčatá platiť menej. Pri pätnástich miliónoch kilogramov hydiny, ktoré som mu ročne dodával, robí korunový rozdiel v cene za kilo pätnásť miliónov. Jeho ceny ale boli dokonca dve až tri koruny pod obvyklými cenami. Nechával som mu teda de facto skoro päťdesiat miliónov," sťažoval sa Bohumír Rada.
Firma sa aj kvôli klesajúcim cenám zadlžovala. Došlo to do štádia, kedy Agro Jevišovice nedokázali platiť úvery. Podnik Andreja Babiša potom pohľadávky finančných inštitúcií odkúpil. Miesto dohody na miernom riešení vyrovnania dlhu však naopak došlo k vyhroteniu situácie a na Radov majetok dopadla exekúcia. V roku 2011 bol nútený zbaviť sa dlhov odpredajom Agro Jevišovice do rúk pôvodného obchodného partnera.
Od predaja podniku zostalo Radovi len pár menších parciel pozemkov. Aj s tými sa však spája ďalší spor podnikateľov s novým majiteľom jeho družstva. Firma Agro Boskovštejn, ktorú Rada vlastní, mala podpísanú s jeho bývalou firmou Agro Jevišovice zmluvu o podnájme pozemkov o rozlohe približne 116 hektárov.
Jevišovice si však poskytnutie pôdy Radovi rozmysleli a vo februári 2014 zaslali Agro Boskovštejn výpoveď z nájomnej zmluvy. Výpovedná lehota u poľnohospodárov však vzhľadom k dlho plánovanému podnikateľskému cyklu nie je nijako krátka. Podľa dokumentu Agro Jevišovice smel Bohumír Rada pôdu obhospodarovať až do konca septembra 2017.
Agro Boskovštejn teda v domnienke, že na to právo má, v auguste a septembri 2014 vysadilo na poliach nové plodiny. Už na jar 2015, teda krátko pred plánovaným zberom, Agro Jevišovice pritlačili na Boskovštejn a pozemky chceli pre seba skôr, než bola pôvodná dohoda. Boskovštejn mal dostať za odstúpenie od zmluvy finančnú náhradu.
Nový konflikt medzi firmami vznikol, keď Agro Boskovštejn ponuku Jevišovíc odmietla. V máji 2015 Jevišovice poslali na pole užívané Boskovštejnom postrekové vozidlá, ktoré úrodu tesne pred jej zberom postriekali herbicídom a zničili. Bohumír Rada zažaloval konkurenčnú firmu nielen za poškodenie cudzej veci a o náhradu škody, ale aj z údajného dotačného podvodu. Agro Jevišovice sa totiž údajne neoprávnene prihlásili k dotáciám na pôdu, ktorú Rada využíval. Agrofert však tieto tvrdenia odmietol a označil ich za osobnú pomstu Bohumíra Radu, s ktorým vedie niekoľko právnych sporov.
Čítajte aj:
Z Bureša Babišom sa dostala medzi tisíc čitateľov
Z Bureša Babišom: prienik do ODS
Z Bureša Babišom: Elena Trenčianska
Z Bureša Babišom: Po boku novej sily
Vzájomný spor má tiež zaujímavú dohru na Slovensku. Spoločnosť Agro Jevišovice zo skupiny Agrofert podala v roku 2014 návrh na konkurz slovenskej spoločnosti Agrodružstvo Jevišovice Slovakia.
Ako pre portál Biztweet uviedol hovorca Agrofertu Karel Hanzelka, rovnomenné družstvo zo Slovenska je len pozostatkom starších majetkových vzťahov. České Agro Jevišovice a slovenské Agrodružstvo Jevišovice Slovakia sú subjekty bez akéhokoľvek spojenia. Skorší majiteľ oboch firiem, Bohumír Rada, vraj slovenské Agrodružstvo priviedol do insolvenčnej situácie a Agrofert rieši vzniknuté pohľadávky.
Podnikateľ Rada mal poskytovať služby a materiál českého subjektu svojej slovenskej firme. A práve peniaze za tieto manipulácie s majetkom vraj Agrofert vymáha. "Popri niekoľkých menších pohľadávkach sme žalovali pána Radu predovšetkým pre náhradu škody vo výške 14,4 milióna korún. V tejto veci súd vydal platobný rozkaz, ktorý sa však pánovi Radovi nepodarilo doručiť, takže bol následne zrušený a čaká sa na nariadenie pojednávania," povedal hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
Agrodružstvo Jevišovice Slovakia dlhuje na viacerých stranách. Cez 2,7 milióna korún má zaplatiť Sociálnej poisťovni, poisťovni Union a Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Takmer 25 miliónov potom vymáha finančná správa.
Bohumír Rada sa preslávil aj tým, že ešte ako majiteľ družstva v českých Jevišoviciach choval krokodíly, ktorých mäso patrí v niektorých luxusných reštauráciách medzi delikatesy. Chcel sa dostať až k počtu osemsto kusov. Problémom bolo, že na porážku zvierat, ktoré choval, nezískal povolenie. Slovenská legislatíva totiž niečo podobné nepoznala. Agrofert si vybavil aspoň výnimku a väčšinu krokodílov porazil. Pár desiatok kusov na farme zostalo ako atrakcia pre turistov.
Spor medzi podnikateľmi nebol vyriešený ani v čase písania tejto publikácie. Je zrejmé, že ho nemožno vidieť čiernobielo. Podnik Andreja Babiša sa voči konkurentovi dopustil nevyberaných obchodných praktík, ktoré niekedy pripomínajú činnosť podsvetia z deväťdesiatych rokov. Bohumír Rada kladie Babišovi za vinu svoje podnikateľské problémy, pričom nie je jasné, za čo v skutočnosti môže sám.
Ukážka Z Bureša Babišom, Tomáš Lemešani