Mojžiš na slobode. Zaplatil dostatočnú cenu?
František Mojžiš sa dostane predčasne na slobodu. Čo s Drukosom spôsobil vraj ľutuje. Rozsah podvodu, ktorého je spoluvinníkom však vyvoláva otázky, či sa mu pobyt za mrežami tak trocha nevyplatil.
Po súde, ktorý mu priamo v mieste výkonu trestu oznámil, že smie po odpykaní dvoch tretín z 8,5-ročného trestu za podvody opustiť väzenie, František Mojžiš chŕlil rozhovory. Opakoval, že to čo vykonal ľutuje. Nezabudol však typicky pre jeho povahu moralizovať a spomínal napríklad to, že ľudia trpia dodnes, a to pre „gorily“, ktoré drancujú túto krajinu.
„Moralista“, ktorý sa spolupodieľal na jednom z najrozsiahlejších podvodov slovenskej histórie ďalej opakoval, že ho pobyt za mrežami pripravil o zdravie. Napriek tomu však prekvapivo dodal, že zvažuje obnovu podnikateľskej aktivity. Peniaze, ktoré z Drukosu zmizli vraj skončili mimo neho. Jediným jeho príjmom je údajne penzia a bývať bude v byte, na ktorý si jeho manželka musela vziať hypotéku.
Pomerne infantilné a nepresvedčivé spovede Františka Mojžiša však nejedného poškodené klienta bývalého Drukosu rozčúlili. Pri pohľade na škody a postup Mojžiša po páde jeho nebankovky nemožno pochybovať o jeho spoluzodpovednosti za škody mnohých domácností, ktoré nedostatok peňazí či zdravotné problémy priniesli tisícom občanov a mnohí z nich sa už po fiasku na nohy nepostavilo.
Mojžiš, podobne ako ďalší podnikavci začal pomýšľať na vlastný biznis v roku 1989, keď bolo jasné, že prichádza nová doba s neobmedzenými možnosťami. Založil Drukos (DRUžstvo KOoperácie a Spolupráce). Obchodníckeho ducha prejavoval najprv ako obchodník, ktorý predával čokoľvek, od zeleniny až po nábytok. Skutočný prielom jeho podnikania však priniesol nápad pustiť sa do lízingu a malých pôžičiek.
František Mojžiš nepatril medzi nenápadných biznismenov. Odjakživa sa plietol do politiky, keď otvorene podporoval KDH. Preslávil sa aj ako bojovník proti mafii, keď odmietol platiť výpalné vtedajšiemu bossovi Mikulášovi Černákovi.
Boj s mafiou priniesol Mojžišovi popularitu. Spojil sa s cirkvou, ktorú finančne podporoval. Cirkev potom po vyhrážkach Černákovcov ukrývala Mojžišovu rodinu. Až do zajatia Mikuláša Černáka sa majiteľ nebankovky skrýval a peniaze previedol na neziskovku Spoločnosť na podporu chudobných a chorých. K peniazom a podnikaniu sa však v roku 1998 vrátil.
Drukos zmenil na akciovú spoločnosť, ktorá mala účtovne až trojmiliardový majetok. Mojžiš ho získal tak, že si nechal oceniť duševné vlastníctvo na miliardy korún a to vložil do základného imania firmy. Táto metóda by dnes prešla len ťažko.
Naoko bohatý Drukos však začal spolu so spriaznenými firmami prerábať. Podivné postupy Mojžiša naviac odrádzali aj banky, ktoré stopli úvery. Majiteľovi nafúknutého impéria tak napadlo založiť družstvo BDV, ktoré by zbieralo od podielníkov peniaze a po ich zhodnotení v podnikaní Drukosu by sa vkladateľom vyplácali vklady s 20-30-percentným navýšením.
V tých rokoch boli podobné sľuby nebankoviek bežné. Regulátor do ich podnikania takmer nezasahoval a ľudia istý čas nielen v BDV, ale aj BMG Invest či Horizont naozaj zarábali v krátkom čase nemalé zhodnotenia.
Miliardy korún, ktoré od bežných ľudí vyzbieral otáčal Mojžiš v pohľadávkach, cenných papieroch, obchodoval aj so železiarňami, skupoval náleziská nerastného bohatstva a ponúkal aj produkty sľubujúce účasť na štátnych privatizáciách.
Čítajte aj:
Súd ukončil konkurz nebankovky Horizont
Jozef Majský: Keď sú moc a peniaze viac ako spravodlivosť
Nové vedenie MH Manažment určí výberové konanie
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku čaká ďalšia zmena
Ukázalo sa však, že peniaze či už úmyselne, alebo nie putovali iba výdajovým smerom a na príjmovej strane začali chýbať. Vtedy sa začala zase prejavovať excentrická povaha Mojžiša, ktorý za stratami videl podobne ako dnes konšpiračné spolčenia a zlo, ktoré sa ho ako morálneho človeka snaží odstrániť.
V roku 2002 v televízii oznámil zastavenie vyplácania vkladov. Mojžiš sa naoko stiahol z firmy, čelil prvému obvineniu z podvodu a prvému neúspešnému pokusu o konkurz. V roku 2004 už súd vyhlásil nový konkurz a konkurzná správkyňa začala speňažovať to, čo vo firme ostalo.
Muž, ktorý sa dnes prezentuje ako chudobný penzista stratil za záhadných okolností zhruba 4 miliardy korún 25 tisíc klientov. František Mojžiš nikdy svoju vinu nepriznal a prichádzal so stále divokejšími verziami toho, kde a ako peniaze odtiekli a kto mu chcel ublížiť.
Po 5 rokoch súdnych ťahaníc bol Špecializovaným trestným súdom v Pezinku odsúdený za podvod na 8,5 roka väzenia. Súd ho uznal za vinného z toho, že od 1367 klientov Drukosu vylákal 237,7 milióna korún a od 23823 členov BVD Družstva 3,729 miliardy korún.
Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
Biznis Biztweet Biznis
- 5 Kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb
Golden Biztweet Golden
- Získavate 10 kreditov
- Prístup k exkluzívnemu obsahu
- Objednávka služieb