Zákon o preukazovaní pôvodu majetku čaká ďalšia zmena
Zákon, ktorý mal špekulantov donútiť vysvetľovať odkiaľ pochádza ich majetok, čaká ďalšia zmena. Lucia Žitňanská predložila koaličným partnerom úpravu zákona o preukazovaní pôvodu majetku.
Ten bojuje s problémami od roku 2010, kedy bol po dlhých diskusiách schválený. Ďalšou zmenou prešiel po tom, čo jeho časti uznal Ústavný súd za protiústavné. Oklieštený zákon dodnes nepriniesol žiaden výsledok. Na základe jeho definície bol obžalovaný jediný človek, ktorý naviac vo svojom prípade hravo uspel.
Tento fakt kritizuje napríklad aj Generálna prokuratúra. Tá žiada úpravu zákona tak, aby nebolo dôkazné bremeno na ramenách prokurátora, ale aby svoju nevinu musel preukazovať obvinený.
Na základe pripomienok pripravilo novú verziu samotné ministerstvo spravodlivosti. „Ministerstvo spravodlivosti pripravilo pracovný návrh vo forme ústavného zákona, kde vyriešilo aj všetky pripomienky generálnej prokuratúry. Pani ministerka tento návrh predložila koaličným partnerom,“ potvrdzuje Biztweetu hovorca rezortu Peter Bubla.
Čítajte aj:
Nové vedenie MH Manažment určí výberové konanie
Obchvat Bratislavy horí pre problémy koncesionára
Z Bureša Babišom: Ako to bolo s ŠTB
Vládna diskusia sa podľa jeho slov vedie na tú tému, či je vhodné, aby sa ústavným zákonom prelamovalo rozhodnutie ústavného súdu vo veci otočenia dôkazného bremena. „Možné sú aj iné riešenia, ale potom to už nie je úloha ministerstva spravodlivosti,“ pripúšťa Bubla, že by nakoniec s návrhom nemusela spravodlivosť uspieť. V tom prípade by na situáciu novými pravidlami reagovala finančná správa.
Zákon umožňuje štátu prevziať osobám alebo firmám nelegálne nadobudnutý majetok. Finančná polícia smie podať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý presahuje preukázateľné príjmy o 1 500-násobok minimálnej mzdy.
Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope